banner153
banner230
banner203

Kaleiçi kanunları
Aktekin, 'Yiyecek ve içecek servisi yapan kafe, restoran ve benzeri işletmeler, sokağın genişliği elvermek ve yaya trafiğini engellememek kaydıyla, tek sıra halinde masalarını sokağa koyabilecekler. Ancak bu masaların ve sandalyelerin kötü bir görünüme sebebiyet vermemesi için kendi içinde tek tip olması ve sempatik masa örtüleri ile kaplanmasına özen gösterilecek' diye konuştu. Tarihi dokular dışındaki duvarlarda ürün sergilenmesine izin verileceğini belirten Genel Sekreter Aktekin, 'Ancak bu sergilemenin makul ölçüleri aşmamasına, görsel yorgunluğa yol açmamasına, tüm mağazanın adeta ürünle kaplanmışçasına çirkin bir görüntü oluşturmamasına özen gösterilecek. Sezonu takiben daha güzel görünümlü, standart sergi aparatlarının yapılması için Kaleiçi Koordinasyon Merkezi ile işbirliğine gidilecek' dedi.

Esnafa zaman tanınacak
Aktekin, tüm bölgede sokak üstlerine gerilmiş branda ve benzeri gölgelendirme amaçlı örtülerin kaldırılacağını söyledi. Binaların cephelerine yerleştirilmiş açılır-kapanır gölgeliklere sezon boyunca izin verileceğini ifade eden Aktekin, şöyle devam etti: 'Bina cephelerinde gölgelendirme amacıyla yerleştirilmiş ve kötü görünüm arz eden oluklu mukavva ve benzeri plastik, elyaf aparatlar sökülecek. Sezon sonunda Kaleiçi'ni daha güzelleştirmek amacıyla tek tip ve renkte, açılır kapanır gölgeliklerin yapılması için Kaleiçi Koordinasyon Merkezi ile işbirliği içinde ortak çalışma yapılacak. Bu düzenlemelerin yerine getirilmesi için esnaf temsilcileri bir hafta süre istediler. Bu bir hafta süresince Belediye Zabıtası Kaleiçi'nde herhangi bir uygulama yapmayacak. Büyükşehir Belediyesi'nin amacı buradaki esnafımızı sıkıntıya sokmak değil, Kaleiçi'ni tüm dünyaya tanıtarak kentin değerini arttırmak, tatil köylerine gelen turistleri kent merkezi ve Kaleiçi'ne çekmek ve vatandaşlarımızın ticari performanslarına katkıda bulunmaktır.'

Kalekapısı yeniden düzenlenecek
Söz konusu çalışmalar için Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirmeyi planladığı projeler olduğunu kaydeden Aktekin, 'Kalekapısı-Kaleiçi girişindeki araç bariyeri, yerinden kaldırılarak, Saat Kulesi'nin karşısında, tramvay yolunun yanına alınacak. Kaleiçi'nin girişi özgün bir düzenlemeyle ziyaretçileri içeri davet eden bir görünüme kavuşturulacak. Bu ay içerisinde Havaalanı, Otogar, Kundu, Beldibi ve tüm kentte İngilizce-Rusça dillerinde etkin ve yoğun bir medya ve bilbord çalışması yapılarak Kaleiçi ziyaretçilere tanıtılacak ve ziyarete davet edilecek' şeklinde konuştu. Mehmet Aktekin, Büyükşehir Belediyesi sosyal ve kültürel etkinliklerinin bir kısmını Kaleiçi'ne kaydıracağını söyledi. Aktekin, Deniz otobüslerinin devreye alınarak Kemer ve Kundu Turizm bölgesinden Kaleiçi ve Yat Limanı'na ulaşım sağlanacağını belirtti.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a