banner244

Kaleiçi Old Town Festivali devam ediyor
Muratpaşa Belediyesi'nin bu yıl 3'üncüsünü gerçekleştirdiği Kaleiçi Old Town Festivali devam ediyor.


Muratpaşa Belediyesi'nin gerçekleştirdiği Kaleiçi Old Town Festivali kapsamında resimden deneysel sanat çalışmalarına, geleneksel Türk mantısıyla Rus mantısı pelmeninin birlikte yapıldığı mutfak atölyesine, klasik müzikten Antalya'da yaşayan Almanların kurduğu koronun konserine, Kaleiçi'nin kadınlarına adanan söyleşiler düzenleniyor.


SANAT SOKAKTA


Kaleiçi, festivalle sokaklarını, meydanlarını, tarihi Kaleiçi evlerini farklı disiplinlerden gelen sanatçıların çalışmalarına açtı. Kaleiçi'nin sokaklarını sergi alanına dönüştüren çalışmalardan biri küratörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Enver Güner'in yaptığı 'Doğunun Batısı' isimli enstalasyon sergisi oldu. Sanatçılar Selen Tokgöz Man, Özgü Gündeşlioğlu Demir, Merve Köksal, Oğuz Mert Yiğiter, Günnar Yağcılar Tonguç'un çalışmalarıyla Kaleiçi farklı sanatsal yorumların mekanı oldu.
BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ


Müzede klasik müzik konseri devam ederken Kaleiçi'nin en ihtişamlı yapılarından Hadrianus Kapısı'nda ise Antalya'ya yaşayan Almanların kurduğu koro, 'Akşam Sefası' etkinlikleri kapsamında büyük ilgi gören bir konser gerçekleştirdi.


KALEİÇİ'NİN KADINLARI


Konserlerin ardından Antalya'nın ilk simit fırını açan Mustafa Dağtekin'in 4'üncü kuşak torunu Prof. Dr. Hüseyin Okutan tarafından açılan Simitçi Mıstık Galeri'de, Kaleiçi'nin kadınlarına adanan bir sergi ve söyleşi gerçekleştirildi. Uğur Mine Tamay'ın yaşamlarının 50 yılını Kaleiçi sakini olarak geçiren Kaleiçili kadınlara ithaf ettiği ve yağlı boya kadın portrelerinden oluşan 'Pamfilya'nın Kadınları' sergisi kent tarihçisini Hüseyin Çimrin söyleşisiyle birlikte açıldı. Söyleşiye katılan Başkan Yardımcısı Cephaneci de kısa bir konuşma yaptı.


MUHİTTİN SELAMET ANISINA


Festivalde bir sergi de çalışmalarını Kaleiçi Kandilli Sokak'ta bulunan atölyesinde sürdüren Antalyalı ressam Muhittin Selamet anısına düzenlendi. Küratörlüğünü Doç. Dr. Terlan Mehdiyeva Azizzade'nin yaptığı 'Kaleiçi Seninle Güzeldi Muhittin Selamet' isimli sergi Kandilli Sokak'ta açıldı. Kaleiçi surlarının hemen arkasında Selamet'in ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri resim çalışmaları yaparken sergi kapsamında ayrıca sanatçı Mehmet Işıklı anısına sanatçının resim, heykel ve seramik çalışmalarından oluşan bir bölüm de oluşturuldu.


MANTI PELMENİYE KARŞI


Festivalin büyük ilgi gören etkinliklerinden biri de Antalya Olgunlaştırma Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen mutfak atölyesi oldu. Atölyede geleneksel Türk mantısıyla Rus mantısı pelmeni yapıldı. Belediye Başkan Yardımcısı Cephaneci'nin hamur açtığı Başkan Ümit Uysal'ın eşi Ümran Uysal'ın pelmeni katladığı atölyede, Türk mantısını yapmanın daha zahmetli ve maharet isteyen bir yemek olduğu konusunda herkes hem fikir oldu.

DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a