banner244

Kaleiçi'ne denetim şart

Kaleiçi Denetim Bürosu kuruldu, ama ortaya atılan iddialar en büyük denetimsizliğin Kaleiçi'nde yaşandığına işaret ediyor. Sistemde plaka tanıma yok, aranan araç bulunamıyor. Sistemin arşivi de yok

Cirit atabiliyorlar
Kaleiçi'nde Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Kaleiçi Denetim Bürosu'ndaki plaka okuma ve ücretli otopark sisteminde ortaya atılan iddialar adeta skandal boyutunda. Sistemin sadece plakayı okuyor. Bu okumayı da çoğu kez yanlış yapıyor. Sistem, emniyetle uyumlu çalışmadığı, plakayı sadece okuduğu tanımadığı için herhangi bir nedenle kolluk kuvvetleri tarafından aranan bir araç, Kaleiçi'nde cirit atabiliyor.

Arşiv Allah'a kaldı
Yani bir suçta kullanılan araç ya da o aracı kullanan suçlular, artık güvenli olduğu söylenen Kaleiçi'ne rahatlıkla girebiliyor. Araçlar için denetim bürosunda tutulan kamera ve plaka kayıtları ise büyük bir sistem arşivinde depolanamıyor. Bırakın 6 ay öncesini birkaç gün öncesinde yaşanan adli bir olayın aydınlatılması için kamera ya da plaka giriş çıkış kayıtları incelenmek istendiğinde bu bile mümkün görünmüyor. Sistem, dijital şebeke ile MOBESE'ye ya da emniyete bağlı olmadığından hiçbir takipte yapılamıyor.

Güvenlik zafiyeti olabiliyor
0-2 saat arasında Kaleiçi'nde bulunan araçlardan ücret alınmıyor. 2-5 saat arasında Kaeiçi'nde kalan araçların sahiplerinden 5 lira, 6-12 saat arasında kalanlardan 50 lira, 12 saat üstü kalanlardan ise 100 lira otopark ücreti alınıyor. Ancak UKOME'ye bağlı olan personel çoğu kez özellikle Kaleiçi'nde esnaflık yapan bazı kişiler tarafından 5 lira için hakarete bile uğruyor. Yanlarında güvenlik görevlisi bulunmadığından Kaleiçi'nden kalabalık ve alkollü olarak gruplar halinde araçlarla çıkış yapıldığında bir tartışma yaşanırsa büyük güvenlik zafiyeti ortaya çıkıyor.

Çalışanlardan ilginç yöntem
Otel çalışanları ise Kaleiçi'nde yaşanan ücretli park etme sorunundan en muzdarip kişiler olarak görülüyor. Otelde günlük 25 lira gibi bir ücretle çalışan görevliler, Kaleiçi'ne araçlarıyla giriş yaptıktan sonra akşam mesai bitiminde bölgeden çıkış yapmak istediklerinde 100 lira gibi bir otopark ücretiyle karşılaşıyor. Mecburen kendilerini geçici misafir olarak gösteriyor. Böylece ücretsiz giriş yapıyor. Kaleiçi Denetim Bürosu'na sadece çekilen bir faks ile otel müşterileri belirtilen süreler içerisinde araçlarıyla günlerce konaklayabiliyor. Hiçbir ücret alınmıyor.

Otelciler de uyanık
Bu durum birilerince iddiaya göre suistimal ediliyor. Özellikle bazı otel sahipleri, iddiaya göre yakınlarına kıyak geçmek için faks yoluyla ilgili büroya bildirimde bulunup ücretsiz geçiş yapmalarını sağlıyor. Görevliler, uzun süredir bazı plaka ve araçların markasının hiç değişmemesine rağmen birkaç günde bir farklı isimler için aynı plaka ve araç için ücretsiz geçiş hakkı sağlanması adına kendilerine faks çekildiğini bu faksların artık birkaç dev klasörü bile aştığını iddia ediyor.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a