banner153
banner230
banner203

 Kamulaştırmaya ağırlık verilecek

TEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Çepni, TEDAŞ’ın kamulaştırma işlemlerine ağırlık vereceğini ve 20 yıl içinde 7 milyar liralık kamulaştırma yapacağını açıkladı

 Antalya Belek'te düzenlenen 3'üncü Uluslararası İş Güvenliği Sempozyumu'nda gazetecilere açıklamada bulunan Mükremin Çepni, 2013 yılı sonu itibariyle Türkiye genelindeki 21 bölgedeki elektrik dağıtım şirketlerinin tamamıyla özelleştirildiğini hatırlattı.  Dağıtım şirketleri özelleştirilince TEDAŞ'ın ne yapacağıyla ilgili ortaya soru işaretleri çıktığını kaydeden Çepni, “TEDAŞ dağıtım şirketlerini özelleştirirken aslında 30 yıllığına işletme hakkını devretti. Yani burada malik yine TEDAŞ. Dikilen her direk, yapılan her trafo, çekilen her tel yine TEDAŞ'ın mülkiyetinde. Bir nevi dağıtım şirketleri 30 yıllığına TEDAŞ'ın kiracıları pozisyonunda. Tabi dağıtım şirketleri hem işletmelerini yapacak, hem bölgelerinde vatandaşlarımıza kesintisiz ve kaliteli şekilde elektrik sunacak. Hem de artan güç ihtiyaçlarını, yeni yerleşim bölgelerinin enerji ihtiyacını karşılamak üzere yatırımlarını yapacak” diye konuştu.

 Yıllık 350 milyon Lira

Yeni dağıtım tesisleri için kamulaştırma yapılacağını da anlatan Çepni şöyle devam etti, “Bu kamulaştırma işlemleri yine kamu adına ve TEDAŞ adına tescillenecek. Yani kamulaştırma işlemlerini TEDAŞ yapacak. Dağıtım şirketleri ise bunların bedellerini ödeyecek. Zaten bu bedelleri de tarife kanallarıyla geri alıyorlar. Şu andaki mevcut tesislerin yüzde 80 veya 85'inin kamulaştırması yapılmış değil. Bunların kamulaştırılabilmesi için 7 milyar lira gibi bir bedel gerekiyor. Ayrıca kamulaştırma işlemleri bizatihi yerinde yapılacak. Topografik çalışma ve tapu kadastro bünyesinde tescilleme işlemleri gibi zaman alan çalışma gerektireceği için, kamulaştırma sürecini 20 yıl gibi bir zamana yaymayı planladık. Dolayısıyla 7 milyar liralık bedeli 20 yıla böldüğünüzde, yıllık 350 milyon liralık kamulaştırma bedeli çıkıyor. Önümüzdeki süreçte TEDAŞ'ın yapacağı en büyük işlerden biri bu olacak.” 

 

 

DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a