banner153
banner203

Kariyer Günleri’nin  konuğu Prof. Özkan

Kepez Belediyesinin Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği Kepez’de Kariyer Günleri’nin ilk konuğu, Türkiye’nin ilk yüz naklini gerçekleştiren AÜ Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan oldu. Prof. Dr. Özkan, Erdem Bayazıt Kültür Merkezindeki organizasyonda, Kepez’deki çeşitli liselerden gelen 350 öğrenciyle bir araya geldi.

İşini iyi yapan kazanır

İlk olarak kariyerinin nasıl geliştiğini anlatan Prof. Özkan, daha sonra öğrencilerin sorularını cevapladı. İş güvenliği ya da iyi ücret gibi kaygılarla tıp alanına girilmemesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Özkan, hangi meslekte olursa olunsun, işin iyi yapılması halinde mutlaka para kazanılacağını söyledi. Binlerce mimar arasından farklı bir bakış getirenin mutlaka kazanacağını ifade eden Prof. Dr. Özkan, "Diğerlerinden fark ettiren, mutlaka para kazanacak. O işi iyi yapmanız önemli. Sizin kendinize 'ben bu işi yapabilir miyim?', 'yaparsam ne kadar iyi yapabilirim?' diye sormanız gerekir" dedi.

Futbolcu örneği

Futboldan örnek veren Prof. Dr. Özkan, “Göklere çıkan futbolcular, bugün bir anda yerin dibine indirilmeye başladı. Bu hayatın doğal bir süreci. Eğer olmadığınız şekilde popüler ediliyorsanız, işler iyi gitmeyince bu ilgi tersine dönüyor. Tüm takımlarda 11 futbolcu var, ama sahada herkes popüler olan rakip futbolcuya saldırır. Çünkü popüler olan futbolcudan beklenti daha yüksektir. Bir yere gittiğiniz zaman, önce kendisinden beklentiniz yüksek olmalıdır” ifadelerini kaydetti.

Emeğinizi boşa harcamayın

Soru cevap kısmında söz alan bir kız öğrenci, öğrenim için tıp fakültesi tavsiyesi istedi. Türkiye’de ihtiyaç gerekçesiyle 60-70 tane tıp fakültesi olduğunu ve bunların hepsini öneremeyeceğini vurgulayan Prof. Dr. Özkan, kendisinin Ankara’da yaşadığı için iyi bir okul olan Hacettepe Üniversitesi’ni tercih ettiğini, ama şu anda görev yaptığı Akdeniz Üniversitesi’nin de çok iyi olduğunu söyledi. Özkan, “Benim eğitim aldığım üniversitenin birinci sınıfında, zorluğundan dolayı 52 kişi kendiliğinden okulu bıraktı. Sürekli birbirimizle irtibat halinde olduğumuz devam edenler ise şu anda çok iyi kariyerlere sahip. Emeğinizi boşa harcamayın. Kendi haline bırakırsanız mezun olacağınız tıp fakülteleri de vardır. Kolay diyorsanız, kendinizi çok iyi geliştirmiyorsunuz demektir, bunu kabul edin” diye konuştu.

İlk yüz naklini anlattı

Öğrencilerin merakı üzerine yaptıkları ilk yüz naklinde ne hissettiklerini de anlatan Prof. Dr. Özkan, bu işin ön çalışmasının birkaç yıl sürdüğünü söyledi. Ardından ilk yüz naklinde helikopter ve eskort araçlarla operasyonun hızlı bir şekilde başlattıklarını belirten Prof. Dr. Özkan, operasyondan sonra gerekli ilaçların devletin karşılamasıyla devlet imkanlarının ne kadar arttığının görüldüğünü söyledi. Yüz nakli operasyonunda eski yüzü çıkartıp tümörü temizleyip yeni yüzü yerleştirdiklerinde bambaşka bir insanla karşılaştıklarını anlatan Prof. Dr. Özkan, “Tüm ekip o an birkaç saniye durakladık. Kendimizi çok farklı hissettik. Karşımızda başka bir insan vardı” dedi.
İHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a