banner153
banner230
banner203

Kasırga'nın bilinmeyenleri

7 ilde çok sayıda belediyede rüşvet, ihaleye fesat suçlarını içeren Kasırga Operasyonu'nun ayrıntılarını Akdeniz Manşet gazetesi yayımlıyor.

KİMLERE KAÇ YIL İSTENİYOR
İddianamede, halen Antalya L-Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Manavgat Belediye Başkanı CHP'li ޞükrü Sözen'e 'suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçundan 2 ile 6 yıl, 'ihaleye fesat karıştırmak' sucundan 5 ile 12, 'zincirleme olarak rüşvet almak' sucundan 2 kez 4 ile 12 ve 'görevi kötüye kullanmak' sucundan da 1 ile 3 yıl olmak üzere toplam 16 yıldan 45 yıla kadar hapis cezası istendi. Tutuklu Korkuteli Belediye Başkanı MHP'li Hasan Gökçe'ye de aynı suçlardan 19 ile 49 yıl arasında hapis cezası isteniyor. İddianamede 'suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek, rüşvet almak, ihaleye fesat karıştırmak' suçlarından tutuksuz yargılanan Antalya Muratpaşa Belediyesi Başkanı CHP'li Süleyman Evcilmen hakkında da suçların cezalarının karşılığına bakıldığında 11 ile 30 yıl isteniyor.

29'u kurtuldu
Yine tutuksuz yargılanan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı hakkında da 16 ile 42 yıl arasında hapis cezası isteniyor. Ayrıca iddianamede 29 şüpheli hakkında da kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. Öte yandan Kasırga Operasyonu ile ilgili yaptığımız haberlerde hiçbir yerde ismi geçmemesine, üstü kapalı olsa dahi herhangi bir haberde ismi ya da bizzat kendisi kastedilmemesine rağmen gazetemize tekzip üzerine tekzip gönderen, suç duyurusunda bulunan Muratpaşa Belediyesi personeli Pervin ޞahan ise iddianameye göre suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek ve ihalelere fesat karıştırmak suçları kapsamında 5 ayrı suçtan yargılanacak. Kasırga-2 ve Kasırga-3 operasyonlarında da Açıkel ve Canbaz temizlik firmaları gibi bir çok firma ve kişinin bulunduğu bir grup, Kasırga-1'dekine benzer suçlarla tutuklanmıştı. Bu operasyonların iddianamesi ise edinilen bilgiye göre tamamlanmadı.

Onlarca kişi alındı
7 Haziran 2010 tarihinde kent merkezinde CHP'li Muratpaşa Belediyesi'nin işlerini yapan A.Aziz Yıldız Temizlik şirketi üzerinden aralarında Antalya başta olmak üzere Ankara, Adana ve İzmir'de belediyelere ihaleye fesat karıştırmak, suç örgütü oluşturmak ve rüşvet alıp vermek suçlamaları kapsamında eş zamanlı Kasırga-1 Operasyonu düzenlenmişti. Bu kapsamda aralarında Muratpaşa Belediyesi temizlik işlerini yapan A.Aziz Yıldız firması sahibi Abdülaziz Yıldız, çalışanları, Muratpaşa Belediye Zabıta Müdürü A.Baki Uçar, Manavgat Belediye Başkanı CHP'li ޞükrü Sözen, Korkuteli Belediye Başkanı MHP'li Hasan Gökçe ve İzmir Buca Belediye Başkanvekili CHP'li Hüsnü Kaya'nın da bulunduğu 64 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 36'sı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti.
Zanlıların tamamı tutuklanarak cezaevine gönderilmiş daha sonra bir kişi serbest kalmıştı.

Kasırga-2'de ne olmuştu
Rüşvet karşılığı denetim yapmadıkları ve ruhsatsız işyeri faaliyetine göz yumulduğu iddiasıyla düzenlenen Kasırga-2 isimli operasyonda bir çok esnaf ve bazı esnaf oda başkanları gözaltına alınmış dönemin Muratpaşa Belediye Zabıta Müdürü Baki Uçar bu kez de rüşvet çetesi lideri olmaktan ikinci kez tutuklanmıştı. Bu operasyonda Uçar'ın sekreteri şoförü de tutuklanmıştı. ޞoför ve Uçar'ın ismi Ahtapot operasyonunda da geçmişti. Antalya'da Konyaaltı Belediyesi, Bursa, Hatay ve Kütahya'da belediyelerin temizlik ve güvenlik ihalelerine giren firmalara yönelik Kasırga 3 Operasyonu'nda ise 8 kişi gözaltına alınmış, aralarında Antalya'da belediyelerin güvenlik ihalelerini alan bir isim, Açıkel Temizlik sahibi Abdullah Açıkel, Ahmet Canbaz Temizlik şirketi sahiplerinin bulunduğu 5 kişi ihaleye fesat karıştırma suçlamasıyla tutuklanmıştı. Muratpaşa Belediye Başkanı CHP'li Süleyman Evcilmen'in oğlu Seren Evcilmen'de ifadesi alınıp bırakılan kişiler arasındaydı.

İlkinde kim tutuklandı
İlk operasyonda tutuklananların isimleri şöyle: Manavgat Belediye Başkanı ޞükrü S., Korkuteli Belediye Başkanı Hasan G., çetenin lideri olduğu iddia edilen temizlik şirketi sahibi Abdülaziz Y., Muratpaşa Belediyesi'nden Başkan Yardımcısı Cavit T., Temizlik İşleri Müdürü Ahmet G., Destek Hizmet ޞube Müdürü Cumhur Ü., Zabıta Müdürü Mehmet Baki U., Araç Sevk Amiri Mustafa C., Fen İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Arif K., Fen İşleri Müdürü Tekin Feyyaz Y., Manavgat Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Ahmet A., Ankara Altındağ Belediyesi Hesap İşleri Müdürü Ali ޞ., İzmir Buca Belediye Başkanvekili Hüsnü K., Çolaklı eski Belediye Başkan Yardımcısı Bahri B., Kepez Belediyesi eski Belediye Başkan Yardımcısı Ali Fuat U., Hesap İşleri Müdürü Bestani Ö., CHP Gençlik Kolları eski Başkanı Mustafa Can D., Semra A., Süleyman D., Hasan Tahsin M. Aracı ve organizatör olduğu iddia edilen diğer zanlılar Serap A., Sibel A., Sevil O., Naim ޞ., Mustafa U., Mustafa Kemal A., Tarkan İsmet G., Levent Ö., Dursun Ahmet Y., Hatice Y., Heysem E., Tarık Y., Metin D., Murat A., Aydın A., Fatih Hami K. Bu kişilerden birkaçı daha sonra serbest kaldı.

İlk operasyonda serbest kalanlar
Y.Y., S.Y., İzmir Buca Temizlik İşleri Müdürü A.Y., H.B., Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı M.T., K.P., Ankara Altındağ Belediyesi Başkan Yardımcısı G.Y., Çolaklı Belediyesi Temizlik İşleri Sorumlusu A.Ö., ޞ.K., C.ޞ., Z.K., A.E. ve Y.T. serbest bırakıldı.
Zanlılar, Antalya L Tipi ve E Tipi cezaevlerine gönderilirken, zanlıların yakınları, sorgulama süresince gece adliye bahçesinde, sabah da koridorlarda bekledi. Tutuklama kararı üzerine bazı kadın zanlılar ile diğer zanlıların yakınlarının ağladıkları görüldü. Polis, zanlıları, çevik kuvvet ekipleri eşliğinde geniş güvenlik önlemi ile adliye bodrum katındaki tutuklu girişinden otobüslerle çıkararak cezaevine götürdü.

Suçlamaları reddetti
Bu arada, Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe'nin, savcılığa ve nöbetçi mahkemeye verdiği ifadelerinde, hakkındaki ''ihaleye fesat karıştırmak'' ve ''rüşvet almak'' suçlamalarını kabul etmediği öğrenilmişti. Gökçe'nin, zanlı A.Y'nin sahibi olduğu firmaya temizlik işinde çalıştırılması gereken aracı geç gönderdiği için de 15 bin liralık ceza kestiğini belirtirken, bu yönde kesilen cezanın makbuzunu da savcıya ve mahkemeye verdiği bildirilmişti. Gökçe'nin avukatı Nizamettin Sağır da, gazetecilere yaptığı açıklamada, emniyet müdürlüğü ve cumhuriyet savcılığının soruşturmasındaki dolaylı delillerle, belediye başkanın ihaleye fesat karıştığı iddiası ortaya atıldığını savunmuştu.

Göz yummam
Manavgat Belediye Başkanı ޞükrü Sözen'in de ifadelerinde, soruşturma dosyasında, temizlik şirketinin ihaleye girmesi ile şirketten aylık para aldığına yönelik iddiaları ve suçlamaları reddettiği öğrenilmişti. Sözen'in, kesinlikle rüşvet almadığını ve söz konusu şirketten rüşvet alınmasına da asla göz yummayacağını söylediği belirtilirken Başkan Sözen'in, savcılığa ve mahkemeye, ''Rüşvet almadım, rüşvet alınmasına vasıta da olmadım. Maiyetimde çalışanlar insanlara yönelik böyle bir suçlama varsa bile bundan ben sorumlu olamam'' dediği öğrenilmişti.

18 ay teknik ve fiziki takip
36'sı tutuklu 105 şüpheli, Kasırga-1 operasyonu ile ilgili savunmalarını hazırlayadursun Kasırga-1 iddianamesi ve Kasırga-1 Operasyonu ile ilgili polis fezlekelerinde ise çok dikkat çekici detaylar göze çarpıyor. Öyle ki bu yazılanları okuduğunuzda kendi kendinize 'Böyle vurgun görülmedi' diyebiliyorsunuz. Antalya'da düzenlenen ve Manavgat Belediye Başkanı ޞükrü Sözen, Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe ve İzmir'in Buca ilçesi belediye başkan vekili Hüsnü Kaya'nın da aralarında bulunduğu 19'u kamu görevlisi 36 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan 'Kasırga-1' operasyonuna ilişkin savcılık soruşturması incelendiğinde soruşturma kapsamında 18 ay boyunca teknik ve fiziki takip sürdürüldüğü anlaşılıyor.

Rüşvetler hakediş ve fazla mesaiden
İlk etaptaki operasyonda Antalya'nın Muratpaşa, Manavgat ve Korkuteli, İzmir'in Buca, Ankara'nın Altındağ ve Adana'nın Çukurova ilçeleri ile Manavgat'ın Çolaklı beldesinde, belediyelerin yaptığı temizlik ve araç kiralama ihalelerine fesat karıştırıldığı ve belediye yöneticilerinin rüşvet aldığı belgelendi. Bu belediyelerde ihalelerin tamamını kazanan temizlik firması sahibi Abdülaziz Yıldız'ın, görevlilere ödediği yüklü miktardaki rüşvetleri, araçlarına fazla mesai ve hak ediş yazdırarak yine belediye bütçesinden çıkardığı da saptandı.

Küfür ağzından düşmedi
Dinlemeye takılan konuşmalarda, ödediği rüşvetlere zaman zaman isyan eden Yıldız'ın, belediye yöneticileri hakkında ağza alınmayacak küfürler sarf ettiği belirlendi. İki yıl içinde belediyelerin yaklaşık 15 milyon TL zarara uğratıldığı ileri sürülürken, Yıldız'a ait 40'a yakın araca, aynı anda Antalya, Ankara, Adana ve İzmir ile birkaç ilçede çalışıyormuş gibi gösterilerek haksız hak ediş ödendiği de tespit edildi.

YARIN: 'Köpek gibi imzaladılar'


POLİS FEZLEKESİNDE YER ALAN İDDİALAR ޞÖYLE:
KORKUTELİ: Polis fezlekesindeki iddialara göre 09.12.2009'da Korkuteli Belediyesi'nin yaptığı çöp toplama ve nakli işinin ihalesini Abdülaziz Yıldız'ın firması kazandı. Firma işe eksik araçlarla başladı. Buna göz yumması karşılığında Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe, firma sahibi Abdülaziz Yıldız'dan her ay 5 bin TL rüşvet alıyordu. 2010 Ocak ayında Yıldız bu parayı vermeyince, Belediye Başkanı Gökçe, eksik araç nedeniyle firmaya 30 bin TL ceza keseceğini söyledi. Araya aracılar girdi ancak Gökçe, Belediye Fen İşleri Müdürü'nün tutanak tuttuğunu belirterek geri adım atamayacağını söyledi. Sonuçta Gökçe 5 bin TL rüşveti aldı, şirketin cezası da 15 bin TL'ye düşürüldü. Gökçe daha sonraki aylarda da 5 bin TL'yi almayı sürdürdü.

İZMİR-BUCA: Polis fezlekesindeki iddialara göre 01.12.2009'da Buca Belediyesi'nin yaptığı ihale öncesinde Abdülaziz Yıldız, İzmir'deki adamı Dursun Ahmet Yiğit aracılığıyla belediye yetkilileri ile görüştü. Bumar İnşaat. Ltd. ޞirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Hami Kara, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı ile birlikte Antalya'ya gelerek Abdülaziz Yıldız ile görüştü. İhalenin şartlarının değerlendirildiği bu görüşmede, belediye yetkililerine 300 bin TL rüşvet verilmesi konusunda anlaşma sağlandı. Kara ve Tatı'nın Antalya'daki tüm masraflarını Abdülaziz Yıldız karşıladı. Daha sonra Buca'da yapılan ilk ihale iptal edildi ve ikinci ihalenin şartnamesi Abdülaziz Yıldız'a göre hazırlandı. İhaleyi Yıldız kazandı. Yine eksik araçla işe başlandı. 31.12.2009'da Fatih Hami Kara, Bucaspor futbolcularının gecikmiş primlerini dağıtmak üzere Abdülaziz Yıldız'dan 30 bin TL çek istedi. Ayrıca 15.02.2010 günü Buca Belediyesi Abdülaziz Yıldız'ın hesabına 309 bin TL hak ediş yatırdı. Yıldız bu paranın 150 bin TL'sini Bumar Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Hami Kara'ya verdi. Polis fezlekesine göre bu para, bir numara olarak adlandırılan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, iki numara olan başkan vekili Hüsnü Kaya ve Fatih Hami Kara arasında rüşvet olarak paylaşıldı.

MANAVGAT: Polis fezlekesindeki iddialara göre Manavgat Belediyesi'nin temizlik ihalesini kazanan Abdülaziz Yıldız, Belediye Başkanı ޞükrü Sözen'e rüşvet olarak 52 bin TL değerinde Transporter minibüs aldı. Aracın içi, Sözen'in isteği doğrultusunda özel olarak dizayn edildi.

ޞÜKRÜ SÖZEN İLE AZİZ YILDIZ ARASINDA GEÇEN GÖRÜŞžME
ޞükrü. 'Alo merhaba Aziz nasılsın'
Aziz. 'Sağ olun başkanım iyiyim nasılsınız'
ޞükrü. 'Sağ olasın iyiyim sen nasılsın'
Aziz. 'İyiyim başkanım o renk önemli mi'
ޞükrü. 'He ya gri olsa iyi olur ya'
Aziz. 'Ha gri var tamam başkanım'
ޞükrü. 'İyi olur, iyi olur'
Aziz. 'Onu bide burada yaptıracağız onun şey içini tamam mı başkanım'
ޞükrü. 'Tamam kaçlık'
Aziz. 'Bu 111 kusur diyo CD'
ޞükrü. '111'lik mi?'
Aziz. 'He yedi artı bir başkanım'
ޞükrü. 'Haa'
Aziz. 'yedi artı bir yapacaz'
ޞükrü. 'O yani tek seçenek mi? 112'leri yokmu onun'
Aziz. 'Yo araştırırız başkanım'
ޞükrü. 'Heh'
Aziz. 'Araştırırız'
ޞükrü. 'Varsa seçenek 112'li olsun'
Aziz. 'Tamam başkanım'
ޞükrü. 'Eee yoksa 111'lik olabilir, sade 112'lik varsa 112'lik bak tamam mı abi'
Aziz. 'Tamam başkanım'

MURATPAޞA BELEDİYESİ: Polis fezlekesindeki iddialara göre Muratpaşa Belediyesi'nde sıfırı piyasa değeri 15 ile 20 bin TL olan araçlara, 24 saat çalışıyor gibi gösterilip aylık 30-40 bin TL hak ediş ödendi. Ayrıca Abdülaziz Yıldız'ın firmasında çalışan işçilere, 45 bin 255 saat karşılığı 327 bin 759 TL fazla mesai yazıldı. Bu para Abdülaziz Yıldız'a ödendi ancak işçilerin bordolarına ve sigorta primlerine yansıtılmadı. Yani parayı Yıldız aldı. Yıldız, polis fezlekesine göre belediye başkan yardımcılarına, Muratpaşa Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Baki Uçar'a ve bazı belediye çalışanlarına düzenli rüşvet ödüyordu.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a