banner153
banner230
banner203

Kasırga'nın bilinmeyenleri
KASIRGA YAZI DİZİSİ -1-

7 ilde çok sayıda belediyede rüşvet, ihaleye fesat suçlarını içeren Kasırga Operasyonu'nun ayrıntılarını Akdeniz Manşet gazetesi yayımlıyor

Evcilmen'e üst sınır 30 yıl
A.Aziz Yıldız liderliğindeki suç örgütüne yönelik olarak bir çok il ve ilçede belediye ve belediye ihalelerine giren firmalara yönelik yapılan Kasırga-1 Operasyonu'nun iddianamesi tamamlandı. Buna göre bazı belediye başkanları tutuklu ve tutuksuz olarak örgüte üye olmak rüşvetten yargılanacak. İzmir Cumhuriyet Savcısı Faruk Çalışkan'ın hazırladığı İzmir Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Aziz Yıldız Temizlik firması sahibine 87 ayrı suç yöneltildi. Operasyonun merkezi olan Muratpaşa Belediyesinin başkanı Evcilmen ise 11 ile 30 yıl ceza istemiyle yargılanacak.

Pervin ޞahan da var
36'sı tutuklu 105 sanıklı davada şüpheliler suç örgütü kurmak, üye olmak, örgüte bilerek-isteyerek yardım etmek, rüşvet alıp vermek, ihalelere fesat ve edimin ifasına fesat, tehdit, bıçakla yaralama, rüşvet vermeye ve almaya aracılık etmek, görevi kötüye kullanmak ve resmi evrakta sahtecilik suçlarıyla itham ediliyor. İddianamede 29 şüpheli hakkında da kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. Kasırga Operasyonu ile ilgili yaptığımız haberlerde hiçbir yerde kendisi kastedilmemesine rağmen gazetemize tekzip üzerine tekzip gönderen Muratpaşa Belediye personeli Pervin ޞahan ise 5 ayrı suçtan yargılanacak.

Hangi iller
3 bölüm halinde yapılan Kasırga Operasyonu'nda Antalya ve ilçeleri Muratpaşa, Kepez, Korkuteli, Manavgat, Çolaklı, İzmir ve ilçesi Buca, Ankara ve ilçesi Altındağ, Adana ve ilçesi Çukurova, Bursa, Kütahya, Hatay'da 7 ildeki çeşitli sayıda belediyenin çok sayıda ihalesi mercek altına alındı. A.Aziz Yıldız şirketinin ihale aldığı belediyeler merkezli yapılan ilk operasyonda güvenlik-oto kiralama-personel alımı-temizlik ve benzeri ihalelerine fesat karıştırıldığı, suç örgütü kurulduğu, rüşvet alınıp verildiği iddiasıyla 7 Haziran 2010 tarihinde ilk operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda aralarında belediye başkanları, üst düzey belediye bürokratları, belediye başkan yardımcıları, vekilleri, temizlik-güvenlik-kiralama firmaları sahipleri gözaltına alındı ve büyük bölümü tutuklandı.

Başkanlara da suçlama
İzmir Cumhuriyet Savcısı Faruk Çalışkan'ın hazırladığı ve İzmir Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından henüz kabul edilen Kasırga-1 Operasyonu iddianamesinde, CHP'li Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı ile CHP'li Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen hakkında da rüşvet almak ve suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmekten dava açıldı. Dosyanın gönderildiği örgüt suçlarına bakan İzmir Cumhuriyet Savcısı Faruk Çalışkan iddianameyi tamamladı. Buna göre 105 tutuklu ve tutuksuz şüpheli yargılanacak. 29 şüpheli için ise kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi.


Müşteki ve deliller
Davanın müştekisi Muratpaşa Belediyesi Teftiş Kurulu, mağdurları ise Erdoğan Türk ile Muhlis Göçen oldu. 2010/565 soruşturma numaralı 2011/26 esas numaralı ve 2011/11 iddianame numaralı dosya İzmir 10.Ağır Ceza Mahkemesi'ne 2011/31 dosya numarasıyla gönderildi. 2008-2009 ve 2010 tarihleri arasını kapsayan suçlarla ilgili 105 şüpheli Antalya'nın Muratpaşa, Kepez, Manavgat, Korkuteli ilçeleri ile Manavgat'ın Çolaklı beldesi, İzmir'in Buca ilçesi, Ankara'nın Altındağ ilçesi ve Adana'nın Çukurova ilçesinde suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, ihaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırmak, rüşvet almak ve rüşvet vermek, rüşvet vermeye ve almaya aracılık etmek, görevi kötüye kullanmak, tehdit, bıçakla yaralama ve resmi evrakta sahtecilik suçlarıyla itham ediliyor.

Deliller tamam
Dosyada bilirkişi raporları, şüpheli savunmaları, sorgu zaptı, tanık beyanları, müşteki ifadeleri, teknik araçlarla izleme tutanakları, arama, el koyma, yakalama tutanakları, şüphelilerin ev-iş-oto ve üzerlerinden ele geçirilen evrak ve suç delilleri,takip-tarassut tutanakları, hesap hareketleri inceleme tutanakları, bilgisayar inceleme tutanakları, MOBESE kayıtları, iletişim tespit tutanakları, araç lokasyon (konum) kayıtları, inceleme tutanakları, kriminal raporları, Antalya Emniyeti KOM ޞube Müdürlüğü tevdii fezlekesi, nüfus ve sabıka kayıtları delil olarak sunuldu. Kasırga Operasyonu, 3 bölüm halinde yapıldı. İlk operasyon A.Aziz Yıldız temizlik firmasının iş yaptığı Antalya, İzmir, Ankara ve Adana'da gerçekleştirildi. Bu kentler ve ilçeleri ile beldelerinde bazı belediyelerin güvenlik-oto kiralama-personel alımı-temizlik ve benzeri ihalelerine fesat karıştırıldığı, suç örgütü kurulduğu, rüşvet alınıp verildiği iddiasıyla 7 Haziran 2010 tarihinde ilk operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda aralarında belediye başkanları, üst düzey belediye bürokratları, belediye başkan yardımcıları, vekilleri, temizlik-güvenlik-kiralama firmaları sahipleri gözaltına alındı ve büyük bölümü tutuklandı.

Örgüt kurmak ve yardımdan yargılanacaklar
3 parti halinde yapılan Kasırga Operasyonunun birinci bölümüyle ilgili iddianame, İzmir Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Kısa süre önce kabul edildiği öğrenilen iddianamede, tutuklu Manavgat Belediye Başkanı CHP'li ޞükrü Sözen, Korkuteli Belediye Başkanı MHP'li Hasan Gökçe, Buca Belediye Başkan Vekili Hüsnü Kaya hakkında da rüşvet davası açıldı. Bir basın mensubu hakkında da örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek ve örgütün propagandasını basın yoluyla yapmak iddiasıyla dava açıldı. Ayrıca CHP'li Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı CHP'li Süleyman Evcilmen ile Buca Belediye Başkanı CHP'li Ercan Tatı hakkında da 'ihaleye fesat karıştırma', 'edimin ifasına fesat karıştırma' suçlamalarıyla cezalandırılmaları istendi.

Suçlamalar neler
CHP ve MHP'li belediye başkanları ile başkan yardımcıları ve üst düzey belediye bürokratlarının da aralarında bulunduğu 36'sı tutuklu toplam 105 şüphelinin CMK'nın 250'nci ve 252'nci maddeleri gereğince yargılanmaları istenildi. İzmir Cumhuriyet Savcısı Faruk Çalışkan'ın hazırladığı iddianamede örgüt lideri A.Y., S.B., D.A.Y. ile 105 arkadaşına çeşitli suçlar yöneltildi. Buna göre şüphelilere suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, ihaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırmak, rüşvet almak-vermek, rüşvet almaya-vermeye aracılık etmek, görevi kötüye kullanmak, tehdit, bıçakla yaralama, resmi evrakta sahtekarlık suçları yönetildi.

YARIN: Kimlere kaç yıl isteniyor

İlk duruşma 5 Mayıs'ta
Kantar, Parsel, Ahtapot 1 Ahtapot 2, Savarona, Telekulak operasyonları, rüşvet ve benzeri onlarca büyük operasyona imza atan başarılı Antalya Cumhuriyet Savcısı Yusuf Hakkı Doğan ve koordinesinde çalışan Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla ޞube Müdürlüğü dedektifleri, Aziz Yıldız Temizlik şirketiyle çalışan belediyeleri mercek altına alarak 7 il ve ilçelerinde çok sayıda belediyede Kasırga 1-2-3 operasyonunu tamamladı. 36'sı tutuklu 105 sanıklı davada içinde belediye başkanları da olan şüpheliler suç örgütü kurmak, üye olmak, örgüte bilerek-isteyerek yardım etmek, rüşvet alıp vermek, ihalelere fesat ve edimin ifasına fesat, tehdit, bıçakla yaralama, rüşvet vermeye ve almaya aracılık etmek, görevi kötüye kullanmak ve resmi evrakta sahtecilik suçlarıyla itham ediliyor. 7 Haziran 2010 tarihindeki A.Aziz Yıldız şirketinin ihale aldığı belediyeler merkezli ilk Kasırga Operasyonu'nun ardından kısa süre iki ve üçüncüsü yapıldı. Daha sonra ilk operasyon için uzun bir süre iddianamenin hazırlanması beklenildi. ޞu anda Kasırga-1 için iddianame tamamlandı. Kasırga-1 ile ilgili ilk duruşma 5 Mayıs 2011 günü İzmir'de yapılacak. Kasırga'nın devam operasyonlarındaki tutuklularında aynı mahkemede yargılanabileceği varsayılıyor. Belediye başkanları zincirleme rüşvet almak, bilerek ve isteyerek suç örgütüne yardım, ihaleye fesattan A.Y. ise 87 ayrı suçtan yargılanacak.

HAZIRLAYAN:
ޞükrü AĞIRMAN
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a