banner244

Kepez’den sıfır atık projesi

Kepez Belediyesi, 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında yenilenen geri dönüşüm uygulamasının tanıtımı Dokumapark'ta gerçekleştirildi. Toplantıya, belediye bürokratları, öğrenciler ile Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü ve ambalaj atıklarının toplanması, taşınması ve ayrıştırılması işini yapacak olan firmanın çalışanları katıldı. Başkan Hakan Tütüncü, geri dönüşüm işlerinin belediyelerde özel sektör tarafından yürütüldüğünü hatırlatarak, "Bizden önceki yönetim döneminde yapılan geri dönüşüm sözleşmesi 10 yıllık bir sürenin ardından tamamlandı. Şimdi yeni bir döneme giriyoruz. Geçtiğimiz aylarda yapmış olduğumuz bir ihale ile Erensan firması Kepez Belediyesinin geri dönüşüm işlerini yürütme yetkisini kazandı. Çevreci ve yeşil belediyecilik anlamında çok önemli bir süreci birlikte takip edeceğiz" dedi.

Yeşile ve çevreye duyarlı
Yeşile ve çevreye duyarlı belediyeciliğin, son yıllarda önem kazandığına işaret eden Başkan Tütüncü, "Hemşehrilerimiz de şehirlerimizde geri dönüşüm konusunda atıklarının yeniden ekonomiye kazandırılması ve bu yolla doğaya katkı sağlanması konusunda bilinç kazandı. Böylesi bir ortamda modern dünya şehirlerindeki geri dönüşüm alanında nasıl bir hizmet sunuluyorsa biz de aynı hizmeti Kepezli hemşehrilerimize sunmalıyız, diye düşündük. Bu alanda yeni bir sıçrama dönemine girmiş bulunuyoruz" dedi.

Gökkuşağının renkleri
Yeşile ve çevreye duyarlı belediyecilik uygulamalarını güçlendireceklerini aktaran Tütüncü, şunları kaydetti: "Bununla ilgili pek çok projeyi hayata geçireceğiz. Eskiden atık diye nitelendirdiğimiz birçok şeyin ekonomiye geri kazandırılmasıyla birlikte çevreyi de ciddi manada korumuş olacağız. Böylelikle gelecek kuşaklara daha temiz bir çevre bırakma konusundaki hassasiyetimizi de ortaya koyacağız. Geri dönüşüm kutuları, parklarımızda, bahçelerimizde, kamu binalarımızda, apartmanlarımızda ve ticari işletmelerimizde yerlerini alacak. Kepez'in yeşile duyarlı olması bu renkli kampanyamızla renklenecek. Kepez'in her tarafında ve hayatın her alanında gökkuşağının bütün renklerinin var olmasını istiyoruz. Cam, plastik, kâğıt atıkları dışında, evlerdeki tadilat atıklarından, bitkisel yağlara, tekstil, mobilya atıklarından geri dönüşüme kadar birçok adımı en modern seviyeye getireceğiz."

Çocuklara aşılayacağız
Başkan Hakan Tütüncü, evlerdeki tadilatlardan çıkan inşaat atıkları, kanalizasyona dökülen kızartma yağları, ev tekstili atıkları ile hayatın içerisindeki her atık türü ile ilgili özel bir çalışma yapacaklarını söyledi. Vatandaşların, geri dönüşüm işini yapan firmaya ulaşabilirliğini çağrı merkezi, ihbar hattı ve sosyal medya hesaplarıyla kolaylaştıracaklarına değinen Başkan Tütüncü, "Geri dönüşüm konusunda marka bir belediye olma hedefimiz ön planda olacak. Atıkların çevreye en az zararı vermesi konusunda da özen göstereceğiz. Özellikle öğrencilerimize geri dönüşüm bilincini aşılayacak yeşil ve mavi geziler gibi sosyal projeleri yapmalıyız" dedi.

Çöpten 10 milyon TL
Bugünkü yasal mevzuata göre belediyeler diledikleri ve istedikleri şirketlere geri dönüşüm işini ihalesiz, ücretsiz verebildiğini anımsatan Hakan Tütüncü, "Meclis kararıyla geri dönüşüm işi için ihaleye çıktık. Daha önce ücretsiz verilen geri dönüşüm işini biz 10 milyon artı KDV ile belediyemize gelir getirici hale dönüştürdük" dedi. Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasının ardından geri dönüşüm işini yapacak olan firma ve Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün çalışanlarıyla hatıra fotoğrafı çekildi. Yeni ihale ile geri dönüşüm işini alan firma 20 atık toplama aracı ile Kepez Belediyesi koordinatörlüğünde 68 mahallede, evlerde, ticari işletmelerde ve kamu binalarında düzenli olarak kaynağından ambalaj atıklarının toplanması, taşınması ve ayrıştırılmasını yapacak. 11 Şubat 2019'da başlayan yeni sözleşme, 11 Şubat 2029 tarihinde sona erecek.
DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a