banner241
banner237
banner203

Kesik Minare ihtişamlı günlerine geri dönecek

Kaleiçi'nde 'Kesik Minare' olarak bilinen Antalya'nın fetih sembolü Korkut Camii'nde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor. 1895 yılında ahşap minaresinde çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale gelen cami, çalışmaların tamamlanmasıyla yeniden kullanıma açılacak. Vali Münir Karaloğlu, çalışmaların devam ettiği Korkut Camii'nde inceleme yaptı. Çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Karaloğlu, “Korkut Camii Antalya'mızın tarihi kent merkezi Kaleiçi'nin, en önemli yapılarından birisidir. Kaleiçi'nin göbeğinde çok önemli bir tarihi yapı olan camimizin bu denli harap bir durumda olması kesinlikle Antalya'ya yakışmıyordu. Yıllardır kapıları zincirli olan camimizin bir an önce hizmete açılarak Antalya'mıza kazandırılması için gerekli çalışmaları başlattık" dedi.

Şehirlerin tarihi yapılarıyla, yaşanan hayatlarıyla, kimlik kazandığına dikkati çeken Vali Karaloğlu, Antalya'nın çok önemli bir Selçuklu kenti olduğunu ve başta şehrin yöneticileri olarak kendileri ve Antalyalıların, kentteki tarihi yapılara, kültürel ve manevi merkezlere, camilere, medreselere sahip çıkmaları gerektiğini vurguladı.

Şehrin kimliği

Bir kentteki tarihi yapıların ziyaretçilerine hem anlam hem duygu katacağını belirten Vali Karaloğlu, "Antalya'yı Ahi Yusuf Türbesi'nden, Yivli Minare Külliyesi'nden, Mevlevihane'den, Hıdırlık Kulesi’nden, İskele Camii'nden, Şehzade Korkut Camii'nden dinleyebilirsiniz. Bu şehrin manevi ve tarihi havasını bu yapılarda soluyabilirsiniz. Bu şehrin kimliğini bu yapılardan öğrenebilirsiniz. İşte, bu sebeple şehrimize kimlik kazandıran, insanımıza huzur veren, nefes veren tarihi yapılarımızı, manevi hazinelerimizi yeniden insanlığa kazandırmak için yeniden hakkın, hakikatin merkezi, ilim irfanın ocağı olmalarını sağlamak için çalışıyoruz" dedi.

Fetih sembolü

Bu kapsamda Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Rölöve Anıtlar Müdürlüğü, Turizm İl Müdürlüğü gibi ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını aktaran Vali Karaloğlu, “Yüzlerce yıllık mirasımız olan tarihi yapılarımızla birlikte, camilerimizi de bir bir ayağa kaldırıyoruz. Korkut Camii'ni de yeniden ayağa kaldırmak ve hizmete açmak için çalışmaları başlattık. İnşallah en kısa zamanda camimiz eskiden olduğu gibi ihtişamlı günlerine geri dönecek" dedi. Selçukluların Antalya'yı fethiyle 1400'lü yıllarda Şehzade Korkut tarafından camiye çevrilen ve zamanında Antalya'nın en görkemli camisi sayıldığı için 'Cami-i Kebir' de denilen Korkut Camii'ne, aynı zamanda devlet erkânı ve kentin ileri gelenlerinin cuma namazlarını burada kıldıkları için 'Cumain Camisi'; önündeki alana da 'Cumaönü Meydanı' denilmektedir.
DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Vanti 10 ay önce

Caminin her tarafı pub bar dolu .cumartesi geceleri duvarında içiliyor.Yeniden cami olursa kavgalar laiklik elden gidiyor demeler başlar

banner20

banner221

a