banner244
banner203

Kimi zengin ettiniz?

13 Ocak'ta çiçek dikilen 24 Ocak'ta Pey-Art firması tarafından güzelleştirme çalışmaları için her yeri kazılmaya başlanan Kapalı Yol'da bir hafta kadar öncesinde dikilen çiçeklerin tarumar edilmesi 'Büyükşehir kimi zengin ediyor' sorusunu gündeme getirdi

Çiçek dikimi, yeşillendirme, torf, gübreleme, yol güzelleştirme çalışmaları yapan Pey-Art firması 24 Aralık 2010 tarihindeki Elmalı Mahallesi Kapalı Yol(Kazım Özalp Caddesi) Kentsel Çevre Düzenlemesi ihalesini kazandı. Yolun kaldırım çalışmalarını bu firma yapacak.
Kapalı Yol'a önce yılbaşında ardından da 24 Ocak günü kazma vurulacağı açıklandı. Bu durum kamuoyuna basın yoluyla defalarca duyuruldu. Kapalı Yol'da belediyenin 'çiçek alımı' ihalesi işini verdiği bir firma ise sanki iş yaptığı belediyenin ihalesinden haberi yokmuş gibi hemen işçilere talimat vererek 13 Ocak günü aniden yol da çiçek dikimi yaptırmaya başladı. Kulislerde, firmanın elindeki çiçekleri elinden çıkarmaya çalıştığı öne sürüldü.

Üstelik yeni planda çiçeklik ve yeşillendirmeler yolun ortasına alınacak olmasına rağmen kentin göbeğindeki Kazım Özalp Caddesi denilen Kapalı Yol'da yeşillendirme çalışmalarına hız verildi! Bir hafta sonra söküleceği bile bile çiçekler dikildi. Gerçekten de bir hafta kadar sonra iş makineleri kapalı yolu tarumar etti. Bir hafta sonra ASAT ve Pey-Art araçları dikilen çiçekleri, yeşillikleri ezerek, kaldırımları sökerek güzelleştirme çalışmalarına başladı! Kapalı Yol şantiyeye döndü. 'Maksat yeşillik olsun' dedirten yeşillendirme çalışmalarının bile bile boş yere yapılması kafalarda soru işareti yarattı.

Bile bile lades
Bu uygulamanın benzerinin daha önce de yapıldığı, bir çok yere gereksiz yere kısa aralıklarla çiçek dikimi yapıldığı, yeşillendirme ile ilgili bazı faturaların KDV'den kurtulmak için yüzde 1'lik KDV'si olan çiçek faturası olarak kesildiği öne sürülüyor. Ziraatçiler Antalya'nın her yerine çiçek dikilse dahi 500-600 bin çiçek dikilebileceğini öne sürerken belediyeye bir yılda bir buçuk milyona yakın çiçek alımı yapıldığı iddia ediliyor. Bu durum, Muratpaşa Belediye Başkanı Evcilmen'in 10 yılda Muratpaşa'ya bir milyon ağaç fidanı diktim sözlerini hatırlattı. O dönem Evcilmen'e kamuoyunda 'Bir milyon ağaç nerede. Bir milyon ağaç diktiysen Muratpaşa amazon ormanları olması lazımdı' tepkileri gösterilmişti. AK Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Mesut Topcu o dönem 'Başkan Evcilmen, Muratpaşa Belediyesi'nin bütün park-bahçe-peyzaj işlerini oğlunun firmasına vermiş. Muratpaşa'da diktim dediği bir milyon ağacı da oğlunun firması aracılığıyla aldığı dedikoduları ayyuka çıkmış durumda' demişti.

Korkunç iddialar var
Öte yandan firmanın kaldırım taşı ihalesini 5 lira gibi çok cüzi bir rakama yapmayı kabul ettiği öne sürüldü. Bu fiyata bu işi iyi bir kalitede nasıl yapacağı sorusu gündeme oturdu. Firmanın doğrudan temin yoluyla belediyeden çeşitli işler aldığı da biliniyor. Kentin çeşitli noktalarındaki güzelleştirme, çiçek dikimi ve yeşillendirme çalışmaları ile ilgili Büyükşehir Belediye aleyhine çeşitli korkunç iddialar ise siyasi kulisleri kasıp kavuruyor. Elmalı Mahallesi Kazım Özalp Caddesi'nde yaşanan devlet komedisinde bir hafta sonra sökülecek olmasına rağmen yolda çiçek dikimi ve yeşillendirme çalışması yapılması üzerine çevre esnafı 13 Ocak'ta 'Geçtiğimiz günlerde de benzer bir işlem yapıldı. Bunların hepsi sökülecek. Birileri zengin mi ediliyor' diye duruma tepki göstermişti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Rıfkı Aktekin de konuyla ilgili yaptığı açıklamada 'Yoldaki çift şeritli yeşillendirme teke indirilecek. Sağlı sollu yeşillendirme olmayacak. Yolun tam ortasında yeşillendirme çalışmaları yapılacak' demişti. Buna rağmen yapılan ve sonra tarumar edilen yeşillendirme çalışması kafaları karıştırdı.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a