banner244
banner203

Kışı Antalya'da geçiriyor

Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesinde kuşların kışlama hareketlerini izlemek üzere başlatılan projede, kızılgerdan türü bir kuşun 3 yıldır kış aylarını geçirmek üzere kuzey ülkelerinden Antalya'ya geldiği tespit edildi.

Kuşlar halkalandı
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Erdoğan, yaptığı açıklamada, kuşların göç hareketlerini incelemek üzere 2002 yılında Alman uzmanlarla ortak çalışma başlattıklarını, bu çalışma kapsamında göç ederek Antalya'ya gelen kuşların ayaklarına Türkiye halkası taktıklarını anlattı. Erdoğan, 2009 yılında Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesinde de kuşların kışlama ekolojisine yönelik bir çalışma başlattıklarını, son üç yıldır kasım-mart döneminde yerleşke içinde yakaladıkları kuşlara Türkiye halkası taktıklarını bildirdi. Bu çalışmanın çevre ve doğa bilinci aşılamak açısından önemine değinen Prof. Dr. Erdoğan, yurtiçi ve yurtdışından gelen kişilerin yerleşke içinde kuş gözlemleri yapabildiklerini anlattı.

Kızılgerdan
Proje çerçevesinde kuşların kışlama hareketlerini takip ettiklerini kaydeden Prof. Dr. Ali Erdoğan, bu çalışmalar sırasında kızılgerdan türü bir kuşun 3 yıldır kışlarını yerleşke içinde geçirdiğini tespit ettiklerini açıkladı. Bu kuşun neredeyse her hafta yerleşke içinde halkalama için kurulan kurulan ağlara takıldığına dikkati çeken Erdoğan, ''Bu bireye artık bir isim verme zamanı geldi sanırım'' diye espri yaptı. Kızılgerdanın mart ayına kadar Antalya'da kaldığını, daha sonra üremek için kuzey ülkelerine göç ettiğini anlatan Prof. Dr. Erdoğan, bu kuşun yerleşke içindeki 3-5 hektarlık alanı kullandığını belirterek, ''Bu kuşların yerleşke içinde sahiplendikleri yerler var. İçgüdüsel olarak her yıl aynı yere geliyorlar. Hatta kuzey ülkelerinde yavruladıktan sonra yavrularını da alıp Antalya'ya getiriyorlar'' dedi.


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a