banner153
banner230
banner203

Korkuteli’ne sulama projesi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Korkuteli Sulaması 2. kısım inşaatında çalışmalar sürüyor.

Korkuteli'nde 1976 yılında inşa edilen barajı ve açık sulama kanalında yeterince yararlanmadığını belirten vatandaşlar, borulu sulama sistemine geçilmesi için talepte bulundu. Bunun üzerine DSİ tarafından 2015 yılında Korkuteli Sulaması Rehabilitasyonu Projesi hayata geçirildi. Projeyle 56 bin 860 dekar zirai alanda modern sulama sistemine geçildi. Bölgede modern sulamanın genişletilmesi için Korkuteli Sulaması 2. kısım inşaatına başladı. Projenin tamamlanması için çalışmalar devam ediyor. Projeyle 6 bin 860 dekar alanda daha modern sulama sistemine geçilecek.

Haziran 2018'de tamamlanması planlanan proje kapsamında toplam 21 bin 649 metre boru döşenecek. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada, "İnşaatın tamamlanmasıyla sulama sistemi mevcut durumdaki Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama (SCADA) merkezine bağlanacak ve toplamda 63 bin 720 dekar zirai alan modern sistemlerle sulanacak. Bu sistemle bitkiye ihtiyacı kadar su verilecek, fazla sulamanın önüne geçilecek ve daha az sulamayla daha fazla ürün elde edilecek. Ayrıca SCADA merkezi ile ihtiyaç ve arızalara en kısa sürede müdahale edilecek" dedi.

 

 

 

 

DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a