banner244

Küçük Tutku artık çok mutlu

Doğuştan omurilik dokusu kese halinde sırtında doğan ve bu nedenle belden aşağısı felç olan 5 yaşındaki Tutku Nur, idrar kaçırma sorunu nedeniyle doğduğu günden bu yana altına bağlanan bezle yaşıyordu. Nur, Tıp Fakültesi'nde başarılı operasyonla kurtuldu

Antalya'da yaşayan Tutku Nur'un omurgası anne karnındayken kapanamayınca omurilik dokusu kese halinde sırtında doğdu. Küçük Tutku'ya halk arasında ''açık omurga'', tıp dilinde ise ''spina bifida'' diye adlandırılan hastalığın en kötü hali olarak bilinen ''meningomiyelosel'' teşhisi konuldu. Doğumundan itibaren 6 cerrahi operasyon geçiren ve omurilik dokusu vücut içine alınan Tutku'nun belden aşağısı da doğumdan itibaren felç oldu. Belindeki kese nedeniyle ''nörojen mesanesi'' hastalığı da bulunan Tutku, bu nedenle idrarını tutamayarak, doğduğundan beri alt bezi kullanmak zorunda kaldı.

Bakanlıktan özel izin
Yaşanan sorun nedeniyle Sağlık Bakanlığı'ndan alınan özel izin alan doktorları, küçük kızın ''idrar kası''nı botoks tedavisi ile felç ederek, bezden kurtulması için önemli bir adım attı.
Akdeniz Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Selçuk Yücel, yaptığı açıklamada, hastalığı nedeniyle Tutku Nur'un yıllardan beri mesanesini kendi isteğiyle değil, 4 ile 6 saatte bir kendini sondalayarak boşaltabildiğini söyledi. Sondanın boşaltım işleminden sonra çıkarıldığını ancak idrar kaçırma sorununun devamlılığı nedeniyle küçük kızın alt beziyle dolaştığını ifade eden Yücel, ilaç yardımıyla idrar kasının kasılmasını engelleyip idrar kaçırmasına son vermeye çalıştıklarını kaydetti. Tutku'nun annesi Aynur Nur da kızının arkadaş çevresi olmadığı için zamanını bilgisayar başında geçirdiğini dile getirerek, ''Mesanesini sonda yardımıyla boşaltıyordu ancak buna rağmen idrarını bezine damlatıyordu. Bezi sürekli ıslak oluyordu. Ancak şimdi idrarını kaçırmıyor, çok mutluyuz'' dedi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a