banner153
banner230
banner203

KUŞYUVASI’NA ‘devlet’ eli değdi

Alanya ile Konya arasını 2 saate düşürecek olan 800 milyon TL’lik ulaşım projesinde sona yaklaşıldı. Planlanan tünellerden 5’i tamamlanırken, 4 tünel ile 2 viyadük ise 2018’de hizmete girecek


Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Alanya-Konya arasında devam eden ulaşım yatırımlarını yerinde inceledi. Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni ve bir grup gazeteciyle birlikte gittiği yatırım denetleme turuna, Dim Medya’nın sahibi olduğu ve geçtiğimiz günlerde 50’nci yılını kutlayan Yeni Alanya Gazetesi’ni ziyaretle başlayan Vali Karaloğlu, burada kurumun internet televizyonunun canlı yayınına katıldı. Aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı da olan Dim Medya sahibi Mehmet Ali Dim’e başarı dileklerini sunan Vali Karaloğlu, daha sonra beraberindekilerle birlikte ilçe merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Kuşyuvası’na geçti. Konya-Alanya arasında yaklaşık 3 yıldır devam eden ve toplam maliyeti 800 milyon TL olan ulaşım yatırımlarını yerinde inceleyen ve üstlenici firma yetkililerinden bilgi alan Vali Karaloğlu, burada gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

 

En önemli ulaşım projesi

Antalya'da ulaşım projeleri içinde şu anda devam eden en önemli projenin Alanya tünelleri olduğu vurgulayan Karaloğlu, yapılan yol ve tünellerin birçok şehre ulaşımı kolaylaştıracağını belirterek, “Alanya'yı Konya ile İç Anadolu bölgesine bağlayan Kuşyuvası yoludur. Bu projenin toplam maliyeti 800 milyon TL. Tünellerin bir kısmının yapımı tamamlandı ve hizmete açıldı. İkinci etap ihalemiz ise 260 milyon civarında. Şu anda 8 tünel ve 6 viyadüğün yapımı sürüyor. Bittiğinde bu zor coğrafyada standardı yüksek ve İç Anadolu'yu sahile en kısa bağlayan çok önemli geçit olacak. Hem iç Anadolu Bölgesi’nde yaşayanların sahile ulaşımını kolaylaştıracak, hem de bizim ürettiklerimizin pazara ulaşımını kolaylaştıracak. Turizm ve ticaret açısından çok önemli bir arter” diye konuştu.

 

Çavuşoğlu yakından izliyor

Projenin çok önemsendiğini de ifade eden Vali Münir Karaloğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da yakından takip ettiğini kaydederek, “Çalışmalar 2018’de tamamlanacak. Bahsettiğimiz bütün tüneller ve viyadükler bitmiş olacak. Konya-Alanya arası ulaşım mesafesi de tahmin ediyorum, 1,5-2 saat civarına düşecek. Bu müthiş bir şey. Alanya için, Antalya için ve beraberinde Ankara için de çok önemli” dedi.

 

Başkan Yeni’nin yaylası

Öte yandan, Kuşyuvası tünellerindeki incelemenin ardından tünel şantiye alanında işçilerle yemek yiyen Vali Karaloğlu ve beraberindekiler, buradan ise Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni’nin doğduğu yer olan Çayarası Yaylası’na geçti. Başkan Yeni, Çayarası’nın yayla merkezi olduğuna işaret ederek ilk kez bir Vali’nin geldiğini belirtti ve Karaloğlu’na teşekkür etti. Yaylada, bölgedeki mahalle ve köy muhtarlarının sorunlarını dinleyen Vali Karaloğlu ise muhtarların özellikle elektrik, su ve baz istasyonu talepleri yoğun olunca, “Hizmetteki kalite talepleri de çoğaltıyor. Bundan 15-20 yıl önce gelseydik kimse baz istasyonu istemezdi ama bugün bu önemli bir ihtiyaç. Bizden sonra geleceklerden de mutlaka daha farklı talepler olacaktır” dedi. Yayla sakinleri ve muhtarlarla keyifli bir sohbetin ardından kafile Antalya’ya döndü.  

Yunus ERDOĞAN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a