banner244
banner203

Merkez bankası yeni hizmet binası

Merkez Bankası Antalya ޞubesi'nin, Kepez'de yapılacak yeni hizmet binasının arazi tahsisine ilişkin protokol, Akdeniz Üniversitesi'nde törenle imzalandı.
Protokole, AÜ adına Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Merkez Bankası adına İnşaat ve Malzeme Genel Müdürü Emin Keskin, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Hazine adına da Antalya Defterdarı Hidayet Mat imza koydu.
Dört kurum arasında varılan uzlaşma uyarınca, Hazine ve Akdeniz Üniversitesi'ne ait üniversite yerleşkesinin hemen yanında bulunan yaklaşık 9 bin 600 metrekare büyüklüğündeki arsa, Merkez Bankası'na verilecek. Merkez Bankası da buna karşılık Ali Çetinkaya Caddesi'nde bulunan ve üçüncü derecede tarihi bina özelliği taşıyan halen kullanmakta olduğu binayı Akdeniz Üniversitesi'ne verecek.
Protokol imza töreninde konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, varılan uzlaşma ile üniversitenin Hazine ile hisseli olan arsa üzerindeki hisse sorununun giderildiğini ve Merkez Bankası'na da yeni ve çağdaş bir binaya kavuşma olanağı kazandırıldığını söyledi. Prof. Dr. Kurtcephe, üniversiteye verilecek kent merkezindeki Merkez Bankası şube binasının da, üniversitenin kent ve halkla bütünleşmesi işlevine önemli katkı sağlayacağını anlattı.
Merkez Bankası İnşaat ve Malzeme Genel Müdürü Emin Keskin de üzerinde uzlaşmaya varılan arsa üzerinde, bankanın ihtiyaçlarına yanıt verecek ve Antalya'ya yakışacak modern bir bina yaptırılacağını söyledi.
Binayı yaklaşık 2,5 yıl içinde tamamlamayı planladıklarını belirten Keskin, mevcut şube binasının güvenlik ve personelin rahat çalışabilmesi açısından yetersizlikler içerdiğini kaydetti.
Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü de, Kepez'in kentleşme aşamasında olan yeni bir ilçe olduğuna işaret ederek, ilçeye daha çok kamu kurumu gelmesini istediklerini ve bunun için de gereken kolaylıkları sağladıklarını belirtti. Tütüncü, Merkez Bankası şube binasının Kepez'de hizmete girmesiyle, ilçe ve çevresinde önemli bir ekonomik canlılık doğacağını vurguladı.
Antalya Defterdarı Hidayet Mat da, kurumların uzlaşmasıyla atıl durumdaki bir arsanın ekonomiye kazandırıldığını ve bundan mutluluk duyduklarını ifade etti.
Defterdar Mat, arsanın hemen yanında bulunan ve Hazine tarafından yaptırılan 88 konutun Merkez Bankası binasının tamamlanmasının hemen ardından ihale ile satışa çıkarılacağını açıkladı.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a