banner153
banner230
banner203

Mimarlar mermer sektörüyle buluştu

Türkel Fuarcılık A.Ş tarafından 18-21 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan Stone Design Show Antalya Proje, Tasarım, Uygulama ve Teknolojileri Fuarı, ANFAŞ Antalya EXPO Center’da düzen törenle başladı.  Türkiye’nin ilk proje mermer fuarı olan Stone Design Show Antalya Fuarı’nın açılışını Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ANFAŞ Antalya Expo Center Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Türk Mermer Maden Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy Erol ve Türkel Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Serkan Atıcı gerçekleştirdi. Fuar açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’da özel sektörde hareket olduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yarım milyar dolarlık potansiyel

Antalya’nın turizm ve tarımın yanı sıra farklı iş sektörünün farklı kulvarlarında da önemli organizasyonlara ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Türel, Antalya’daki mermercilik potansiyelinin gün gittikçe arttığını söyledi. Türel, "Biz doğal kaynaklarımızı çevreye zarar vermeden çok dikkatli bir şekilde kullanmak zorundayız. Bu zenginliklerimizi ekonomiyi, katma değer olarak da sunmak durumundayız. 2004-2005 yıllarında Antalya’da sadece kuru ihracat söz konusuydu. Ve yaklaşık 40 milyon dolarlık ihracat konuşuluyordu, ama bu yıl maden ihracatı dediğimizde 250 milyon dolarlara erişebiliyoruz. Batı Akdeniz bölgesi olarak yarım milyar dolara yaklaşan bir ihracat potansiyelimiz var" dedi. Fuarın mermerde katma değeri arttırmaya yönelik olduğunu kaydeden Türel, belediye olarak bu tür organizasyonlara her zaman destek vereceklerini kaydetti.

İhracatın parlayan yıldızları

Türkiye’nin mermer ihracatında son 20 yıldır büyük bir yükseliş göstererek dünyada ilk 3 ülke arasına girdiğini belirten Türk Maden Vakfı Başkanı Ersoy Erol, ton başına gelirde ise aynı başarının elde edilemediğini söyledi. Bu noktada sektörün katma değere önem vermesi gerektiğini vurgulayan Ersoy, "Katma değerli ürünlere daha ağırlık vererek işlemek ve bu ürünleri de yüksek fiyattan kabul edecek değişik müşteriler, değişik pazarlar elde etmek olacaktır. Projelere yönelik bu fuarın bu sıkıntıya katısının olacağını düşünüyorum" dedi. Isparta, Burdur ve Antalya’nın son 10 yılda mermer ihracatını arttıran 3 şehir olduğunu belirten Erol, "Batı Akdeniz dediğimiz bu bölgede üreticilerin sektör içerisindeki yıldızı parlamıştır. Bu bölgenin ürünleri dünyanın farklı coğrafyalarında aranır hale gelmiştir. Dünyada artık 5 mermer denilince akla ilk gelen bu bölge olmaktadır. Bu sebeple fuarın Antalya’da düzenleniyor olması son derece doğru bir karardır" diye konuştu.

Yabancı alım heyetlerinden ilgi

ANFAŞ olarak böyle bir fuara ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade eden ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı ise, bu tarz fuarların desteklenmesi gerektiğini söyledi. Antalya, İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Uşak, Konya, Bursa, Muğla, Mersin gibi birçok şehirden katılımcıya ev sahipliği yapan fuara ayrıca Lübnan, Suudi Arabistan, İsrail, Kuveyt, Filistin, Ürdün, Irak ve Umman gibi çeşitli ülkelerden alım heyetleri de ilgi gösteriyor. 70 mermer firmasının katılımıyla gerçekleşen fuarda ayrıca, ünlü tasarımcıların, mimarların, iç mimarların ve üniversite öğrencilerinin doğaltaş proje ve tasarımları sergileniyor. Fuar 3 gün daha kapılarını ziyaretçilere açık tutacak.
İHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a