banner244

Minareyi çal kılıfı hazırla

Kasırga Operasyonu'yla birlikte Antalya'daki belediyelerde rüşvet, ihaleye fesat karıştırma iddialarının sayısı azaldı ancak bu kez de birilerinin zengin edilmesi için minareyi çalan kılıfına uydurur misali 'eski yöntemler' uygulanmaya başlandı.

CHP kulislerinde son dönemde bazı kişi, kurum ve işadamlarına çeşitli yöntemlerle büyük kıyaklar geçildiği öne sürülüyor. Bunların en çok dillendirileni büyük projeler-plan tadilatları ve sosyal belediyecilik adı altında bazı kişilere geçilen kıyaklarla ilgili olanı. Partiye yakın işadamları, CHP'li belediyeler sayesinde çok öncesinden nerede hangi projenin yapılacağını biliyor. Bu alanlarda çok öncesinden arsa teminine gidiliyor. Arsalar, atıl durumdaki iş merkezleri ya ihaleyle uzun yıllar kullanım için kiralanıyor ya da satın alınıyor. Bu arsaların plan tadilatıyla önce değeri arttırılıyor.

Sosyal proje yapılıyor
Ardından belediye 'tamamen tesadüf eseri', bu arsaların yakınında yapacağı iş merkezi, eğlence merkezi, büyük bir park, gösteri alanı, su oyunları alanı ve benzeri bir projeyi açıklıyor. Böylece yandaş işadamlarının arsalarının değeri bir anda tavan yapıyor. Ucuza alınan arsanın ya da işyerinin değeri kat be kat artıyor. Arsa ya da işyerini kiralamak için ihaleye giren ve küçük rakam veren diğer işadamlarının ağzı ise açık kalıyor. Büyük balığı kaçırdığını fark ediyor. Veya belediye, yandaş işadamının yıllardır elinde bulunan arsasının dibine ya da çok yakınına bu büyük 'sosyal projelerden' birini yapıyor.

Ticari alana dönüştürülüyor
Hiçbir şey yapılamazsa yandaş işadamının arsasına 'kendi talebi doğrultusunda' plan tadilatı yapılıyor. Arsası bir anda konut ya da sosyal donatı alanından ticari alana dönüştürülüyor. Böylece kamuoyuna sosyal belediyecilik yapıldığı imajı verilirken parti üyesi kişiler de bu işyerlerinde istihdam ediliyor, kendilerine birkaç büfe ya da işyeri kiralanıyor, istihdama katkı konulduğu öne sürülüp kadrolaşma yaratılıyor. Böylece oy potansiyeli olan, seçimlerde kendilerine çalışacak parti üyelerine de rant yaratılıyor.

Muhalefette tepkili
Belediye de görevli olduğu için bu tip arsa alım satımlarından çekinen bürokratların bu yöntemle başkalarının ismi üzerinden arsa satın aldıkları, işadamlarına rant kazandırıp iş ortağı olarak geleceklerini garantiye aldıkları öne sürülüyor. Plan tadilatlarıyla rant yaratılması ve bu tip al gülüm ver gülüm iddialarının ayyuka çıktığı CHP'li belediyeler de parti içi muhalefette tepkisini ortaya koyuyor. ޞimdilerde belediyelerin yaptığı büyük projeler öncesi bu projelerin burnunun dibindeki arsaların kimler tarafından ne zaman kiralandığı ya da satın alındığı merak konusu oldu.

Sosyal belediye dümeni
Sosyal belediyecilik adı altında yürütülen faaliyetlerde ise önce kimlerin zengin edileceğine karar veriliyor. Sonra bu kişilerin mesleki anlamda içinde yer alabileceği 'çok ilginç, akla hayale gelmeyen, özellikle gerçekleştirilmesi ya da tamamlanması uzun yıllar alacak, uzun yıllar devam edecek olan projeler' üretiliyor. Yani halka proje üretmek yerine kişilere özel projeler üretiliyor. Bu projeler önce süslenip püslenerek basına duyuruluyor. Bunun bir sosyal belediyecilik hizmeti olduğu, insanların yararına çalışmalar yapıldığı vurgulanıyor. Ardından bununla ilgili hizmet alımı yapılıyor.

Kıyağın böylesi
Daha önceden ismi belirlenen kişilere, bu projelerde hemen kadro tahsisi yapılıyor. Bu kişiler, böylece belediye kesesinden istihdam ediliyor. Projeler yıllar boyu süreceği ya da uzun soluklu olarak tamamlanacağı için bu kişinin geleceği 'sonraki seçimlere kadar' garanti altına alınmış oluyor. Projeye katılacak vatandaş ise çoğunlukla önce parti içinden seçiliyor. Tüm bunlar ise sosyal belediyecilik hizmeti adı altında yapılıyor. Dışarıdan bakıldığında yaşananlar gözlere belediyelerin proje ürettiği, insan istihdam ettiği, halkı mutlu edecek çalışmalara imza attığı olarak görünüyor.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a