banner153
banner230
banner203

Muhtarlar Günü törenle kutlandı

Törene Antalya Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürü Oya Yılmaz, Türkiye Muhtarlar Federasyonu Antalya Şube Başkanı Mustafa Yılmaz, Antalya Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp, MHP Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Songül Başkaya ve muhtarlar, ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören, Antalya Muhtarlar Derneği ve Türkiye Muhtarlar Federasyonu Antalya Şube Başkanlığı çelenklerinin anıta sunulmasıyla devam etti. Ardından günün anlam ve önemini anlatan konuşma yapan Nazif Alp, Anadolu'da köy ve muhtarlık örgütünün kuruluşunun 1833 yılında Kastamonu Taşköprü'de ilk seçimle hayata geçirildiğini anlattı.

Anahtar rol

Alp konuşmasını şöyle sürdürdü; "Kent yaşamında halka en yakın birim olarak mahalle demokrasisinin kökleşmesi, kent hizmetlerinin daha etkin ve verimli üretilmesi açısından muhtarlık büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla demokratik değerlerin gelişerek anlam kazandığı günümüzde kentine sahip çıkma bilinci, çözümde ortaklık ve birliktelik anlayışı yaşanabilirlik kavramlarının en gerçek uygulaması ve en uygun toplumsal, yönetsel bilimler olarak muhtarlık ön plana çıkmaktadır. Mahallenin hala güvenilir kişisi olmakla birlikte kurumlarımız arasında anahtar rolü üstlenmekteyiz."

Vali’ye ziyaret

Törende konuşan Mustafa Yılmaz, devletle millet arasında köprü vazifesi gören muhtarların 10 Nisan 1944 tarihinde demokratik bir seçimle iş başına geldiğini anlattı. Yılmaz, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan muhtarları makamında toplayarak bizlere ne kadar önem verdiğini göstermiş oldu. Bürokratların muhtarlara itibar göstermesini ve güvenmesini sağladı" diye konuştu. Törene katılanlar, sonrasında Vali Münir Karaloğlu'nu makamında ziyaret etti.
DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a