banner153
banner230
banner203

Müziğin de başkenti

18’inci Uluslararası Antalya Piyano Festivali tanıtım toplantısında konuşan Türel, 54’üncü Uluslararası Antalya Film Festivali sürecinde Antalya’nın sinemaya başkentlik yapmasının ardından, müziğin de başkenti olacağını belirtti.


18’inci Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin tanıtım toplantısı Akra Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Sanat Yönetmeni Gürer Aykal ve sanatçılar katıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Kasım-2 Aralık tarihlerinde bu yıl 18'incisi düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında 10 konserde 468 müzisyen Antalyalılarla buluşacak. Başkan Türel, geçtiğimiz günlerde 54’üncü Uluslararası Antalya Film Festivali sürecinde Antalya'nın sinemaya başkentlik yapmasının ardından bugünden itibaren de müziğin başkenti olacağını hatırlatarak festivalle ilgili önemli açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin ‘Dev bir kadro önümüzdeki yıllarda da devam edecek mi?’sorusuna Türel, “18 yıldır davam ediyor. Festivalin yarı ömründe Menderes Türel döneminin imzası var. Tabii ki böyle devam etmeyecek, her sene daha da güçlenerek devam edecek” diye cevap verdi.

 

10 konserde 468 müzisyen

Başkan Türel, festivalde toplam 10 konserde 468 müzisyenin müzikseverlerle buluşacağını hatırlatarak, “1 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında 10 büyük konserle klasik müzik, caz, flamenko ile Antalya tam anlamıyla müzik şehri olacak. Dünyaca ünlü şef Leonard Slatkin, Gürer Aykal ve Hakan Şensoy'un yanı sıra Manolo Carrasco, Stephane Blet, Cem Esen, Emre Elivar, Ariadna Castellanos, Çağ Erçağ, Nurkan Renda, Luz Casal, Güher ve Süher Pekinel Antalya'dan notalarla dünyaya seslenecekler. Aykal gibi ünlü şefler Stephane Blet gibi Osmanlı Türk rapsodisi yapmış büyük besteciler Pekinel'ler gibi ünlü piyanistler Manolo Carrasco gibi dev sanatçılarla tam bir müzik şöleni yaşayacağız Antalya'da” dedi.  Festivalin sadece konserden ibaret olmadığının altını çizen Başkan Türel, “Aynı zamanda bir prestijdir ve bir şehrin markalaşması hususunda şehre en çok katkı sağlayan faaliyettir. Aynı zamanda bir eğitim faaliyetidir. Çocuklarımıza piyano sevdirilmesi hususunda da birçok atölye çalışması bu kapsamda gerçekleştiriliyor. Gençler için bu kadar müzik ustasını bir şehirde görmek şanstır” ifadelerini kullandı.

 

Festival 1 ay sürecek

Sanat Yönetmeni Şef Gürer Aykal’la Antalya Piyano Festivali’nin uluslararası alanda söz sahibi bir festival haline dönüştüğüne dikkat çeken Türel, “Küreselleşme çağında işlerimizi dünyaya hitap edecek şekilde yapmalıyız. Bizim konser salonlarımızın bir kısmını Antalya'da yaşayan yabancı dostlarımız dolduruyor. Festival konserlerinin bazılarına Türkiye hatta yurt dışından gelenler dahi var. Antalya dünya çapında bir turizm merkezidir. Dünyada hangi alanda ne varsa Antalya'da da en güzel şekilde aynı kalitede olması hedefiyle ne yapılıyorsa en iyisini yapmaya devam ediyoruz” dedi.  Türel, 1 ay sürecek festivalin turizme katkı sağlayacağını hatırlatarak, “Antalya'da turizm sezonu Kasım ayına kadar uzadı. Geçmişte 3 aydı şimdi 8 ay diyebiliriz rahatlıkla. Ekim doluluğumuz yüzde 80 civarındaydı şimdi Kasım da iyi gidiyor. Dolayısıyla turizm sezonunu bu gibi etkinlikle uzatıyoruz. 1 aylık etkinlikle Kasım ayını da turizm sezonu içerisinde cazibeli noktaya taşıyarak 8 aya turizm sezonunu çıkarmış oluyoruz. Hedefimiz Antalya’da turizm sezonunu 12 aya yayılmasıdır. Bir üniversite araştırmasında yabancı öğrenciler Türkiye'de en çok okumak istedikleri şehri Antalya olarak açıklamışlardır. Antalya'nın kıymetini bilmeyiz. Tarihi, tabiatı, ekonomisiyle, fuarlarıyla, kültürüyle, festivaliyle Antalya artık dünya çapında, herkesin yaşamak isteyeceği bir şehirdir” şeklinde konuştu.

 

10 Kasım konseri

Konuşmasının bir bölümünde ilk piyano çalmaya başladığı günleri hatırlatan Türel, “Antalya Lisesi'nde öğrenciyken müzik odasına piyano çalan arkadaşımdan etkilendim. Piyanoya heves ettikten sonra rahmetli babam piyano aldı. Piyano yolculuğum böyle başladı. Şimdi dünyanın en önemli virtüözleri Antalya’ya geliyor. Salona aileler çocuklarıyla geliyor. Gençler salonda izliyorlar eminim ki gençler de onlar gibi olmak isteyecekler. Sanata, müziğe, piyanoya karşı farklı bir heyecan duyacaklar. O açıdan bu etkinlikler değerlendirilmeli. Festival sadece konserden ibaret değil derken buna da dikkat çekmek isterim. Bugün dünyanın çok az şehrinde zengin içerikli bir festival yapılabilir” dedi.  Sanat Yönetmeni Şef Gürer Aykal ise, 10 Kasım’da Cumhuriyet bestecilerinden Atatürk’ün Avrupa’ya eğitime gönderdiği Ulvi Cemal Erkin’in eserlerinden oluşan program olacağını hatırlatarak, “Festivalde dünyanın ünlü solistleri sahne alacak. Festivaldeki eserler son derece tartılarak yapılmış çalışmalardır. Bu kadar iyi müzisyeni bir araya getirmek kolay olmadı” diyerek konuştu.

 

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a