banner244
banner203

Okul servislerine yoğun denetim

2018- 2019 Eğitim ve Öğretim yılının sorunsuz geçirilmesi ve öğrencilerin güvenli bir şekilde taşınmamsının sağlanması amacıyla AESOB Toplantı salonunda ‘Okul Servis Araçları Eğitimi’ toplantısı gerçekleştirildi. Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği (AESOB) Toplantı salonundaki programa İl Emniyet Müdür Yardımcısı Nurettin Şengül, Servisçiler Oda Başkanı Süleyman Şahin, Trafik Denetleme Şube Müdürü Oray Ertuğrul ve servis şoförleri katıldı. Servisçiler Odası Başkanı Süleyman Şahin servis ücretlerine yüzde 15 zam geldiğini anlatarak, “Artan giderler karşısında yapılan bu zam yeterli değil, akaryakıta gelen zamlar ortada. 0-3 kilometre 155 lira oldu. Servis ücretlerimiz mesafe arttıkça yükseliyor” dedi.

Sürekli takip edilecek

İl Emniyet Müdür Yardımcısı Nurettin Şengül, servis araçlarının kural ihlali yaparak kazalara karışmaması için denetimleri çok sıkı tutacaklarına dikkat çekerek, “Özellikle kırmızı ışıkta geçen servis şoförlerine yönelik tekrarlayan denetimler yapacağız. Bundan sonra kırmızı ışıkta geçen ve bu hareketi tespit edilen bir şoför daha fazla denetlenecek. Ceza yazıp bırakmayacağız, sürekli bu kişileri denetleyeceğiz. Geçtiğimiz yıllarda alkollü şekilde servis direksiyonun başına geçen sürücüler oldu. Bunlara yasalar çerçevesinde en ağır cezalar verildi. Bu tarz davranışlara kesinlikle tahammülümüz yok” diye konuştu.

Çocuklara görev verilecek

Önümüzdeki hafta çok yoğun bir servis denetimi yapılacağını da vurgulayan Şengül şunları söyledi: “Mağdur olmamak için gerekli şartları yerine getirmenizde fayda var. Okul servislerinin projelendirilmesiyle ilgili bir sahtecilik söz konusu. Böyle bir durumda aracın standartlara uygun olmaması nedeniyle ilgili tüm kesimlerin bundan sorumlu olduğunu belirtmek isterim. Bu tarz sahte işlere girmemenizi tavsiye ediyoruz. Bu yıl 8 ayda 4 bin 88 okul araç denetledik. Bu yılı henüz tamamlamadık fakat ölümlü bir kaza olmaması sevindirici. Yaralanan kazalar ise geçen yıla oranla 106’dan 52’ye düşmüş. Ciddi bir düşüş var. Umarım bu rakamları yıl boyunca koruruz. Kazaları önlemek adına bu yıl servis şoförlerini çift denetime tabi tutacağız. Okul aile birlikleri ve velilerle işbirliği yapacağız. Hatta her serviste bir çocuğumuzu görevlendirip sizi denetlemesini isteyeceğiz. Kural ihlallerinde bizi bilgilendirecekler. Biz de gerekli işlemleri yapacağız.”

Korsanla mücadele sürecek

Şengül, korsan taşımacılık konusunda ise “Servisçilerin ekmeğine kimseyi ortak etmeyeceğiz. Odamızın bir denetim sistemi olduğunu biliyoruz. Bir takım sorunları bize ulaşmadan kendi içinizde çözmenizi isteriz. Çünkü bizim cezalarımız çok ağır, ekonomik olarak da genel bir sıkıntı var. Sizin ekmek paranızı bu cezalara yatırmanızı istemiyoruz. Servis araçlarımızın karışacağı en ufak bir kazaya tahammülümüz yok” ifadelerini kullandı.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a