banner244

Organ çetesi çökertildi

11 ilde eş zamanlı baskın
Antalya ve Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ޞube Müdürlüğü'nün 11 ilde, 46 ayrı noktaya eş zamanlı olarak düzenlediği 'Av mevsimi' adlı operasyonda organ ticareti yaptığı ileri sürülen 33 kişi yakalandı

11 ilde operasyon
Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ޞube Müdürlüğü Haziran 2010 yılında organ ticareti yapıldığı yönünde istihbarat aldı. Adana emniyeti bu kişileri hem fiziki hem de teknik takibe başladı. Yapılan çalışma sonucunda organ ticaretini sadece Adana'da yapmadığı, başta Antalya, İstanbul, Ankara, Batman, ޞırnak, Bingöl, Kocaeli, Bursa, Mersin ve Hatay'da da yaptığı ortaya çıktı. Bu illerde de çete üyeleri takibe başlandı. Adana Emniyeti 3 gün önce düğmeye basarak Antalya Emniyeti ile birlikte 11 ilde, 46 noktaya eş zamanlı operasyon düzenleyerek 33 kişiyi gözaltına aldı.

21 kişi serbest kaldı
Organların nakillerini ise çetenin Antalya, Ankara ve İstanbul'daki özel hastanelerde yaptıkları öğrenildi. Çetenin organ naklini yapabilmek için birbirine organ veren kişileri resmi evrakta sahtecilik yaparak akraba gösterdiği belirlendi. Çetenin bu yöntemle 7 kişiden böbrek alıp 7 kişiye böbrek verdiği anlaşıldı. Çeteye böbrek satan kişilerin maddi sıkıntı içinde olduğu, çoğunun kredi kartı borcu yüzünden organını sattığı belirlendi. Çeteye bir karı-kocanın birlikte böbreklerini sattığı da ortaya çıktı. Aşırı derecede borcu olan karı-kocanın organlarını 20'şer bin liradan sattığı belirlendi. Gözaltına alınan 33 kişiden birbirine böbrek verdiği ileri sürülen 21 kişi adliyeye sevk edilmeden ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılırken organları alıp satan çete lideri Osman K. (46), S.G., M.E.ޞ., M.A., A.D., A.T., A.E., A.A., ޞ.T., M.Ö., M.T. ve F.T., çıkar amaçlı örgüt kurmak ve üyesi olmak, resmi evrakta sahtecilik ve organ ticareti yapmak ve aracı olmaktan adliyeye sevk edildi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a