banner153
banner230
banner203

Organize tarım alanları kurulmalı
Süs bitkileri sektörü
Tarık Dede, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin süs bitkileri alanında Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerdeki asırlık firmalarla rekabet edecek güce henüz sahip olmadığını belirtti. Türkiye'nin Çin'den bile süs bitkisi ithal ettiğine dikkati çeken Dede, Türkiye'de süs bitkileri sektörünün 20 yıllık geçmişi olduğunu anlattı. Sektörün 1980'lerden sonra kurulan lüks otellerin bahçe düzenlemesi ve peyzajıyla geliştiğini kaydeden Tarık Dede, ''Bu süre içinde hem büyüdük, hem tecrübe kazandık. Bugüne kadar süs bitkileri üretiminden çok, ithal edip sadece peyzaj işini ön plana çıkardık. Ancak şimdi üretimi ihmal ettiğimizi fark ediyoruz'' dedi. Dede, dernek çatısı altında toplanarak güçlerini ve projelerini birleştireceklerini kaydetti.

Devlet destek vermeli
Üretimi ön plana çıkararak, farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirten Dede, bu aşamada devletin desteğine de ihtiyaç duyduklarını dile getirdi. Akdeniz bölgesinde üyelerinin, açık ve kapalı toplam 500 bin metrekare alanda faaliyet gösterdiğini anlatan Dede, ''Bu miktar İtalya'da sadece bir firmanın sahip olduğu arazi büyüklüğüne eşit. Arazi bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Kendi yağımızla kavrulduğumuz için pahalı tarım arazilerini de alamıyoruz. Organize tarım alanları kurarak, hep birlikte üretim yapmak istiyoruz'' diye konuştu.
Dede, Özelleştirme İdaresi tarafından ihaleye çıkarılan, Antalya Orman Fidanlığı'nın satışının daha sonra iptal edildiğini hatırlatarak, fidanlığın kendilerine tahsis edilmesini istedi.

Tarık Dede, derneğin Adana'dan Muğla'ya kadar toplam 21 üyesi olduğunu sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a