banner244

Oto pazarında rant kavgası!

Belediye, 42 dönümlük pazar yerini ihale yoluyla Hazine'den kiraladığını öne sürdü. Arsanın bir bölümünün mahalle muhtarından bedelsiz kiralanıp karşılığında pazardaki tüm ticari işletmelerin 'sadece' muhtara verildiği ortaya çıktı. Muhtar, rant kavgası sonrası hapiste

Kepez Belediyesi, Kasım 2010'da Gülveren Mahallesindeki 25 dönüm üzerinde yer alan açık oto pazarını, vatandaşın gürültü ve asayişi bozan olaylar yaşanıyor şikayetiyle sözde kapattı. Bu açık oto pazarını, Baraj Mahallesi'ndeki Hazine'den ayda 80 bin liraya kiralanan 42 dönümlük alana taşıdı. Baraj Mahallesi sakinleri, 'Gülveren Mahallesi'nde oturanların ki can da bizim ki patlıcan mı' diye kızdı. Ancak Gülveren Mahallesi'ndeki oto pazarı bu kez de galericilere kaldı. Gülveren Mahallesi'ndeki eski pazar yerini bu kez de araba alım satımı yapan vatandaş yerine oto galericileri mesken tuttu. Yani şu anda oto alım-satımı yapan galericiler Gülveren Mahallesi'ndeki alanda araç alıp satmak isteyen sade vatandaş ise Baraj Mahallesi'ndeki yeni oto pazarı alanında soluğu alıyor. Baraj Mahallesi'ndeki yeni oto pazarı yerinin tamamının ise belediyenin Kasım ayında duyurduğu gibi Hazine'ye ait olmadığı, bir bölümünün özel mülk olduğu ortaya çıktı. Pazardaki tüm ticari ünitelerin kullanım hakkının, arsasını oto pazarı için bedelsiz olarak protokolle belediyeye veren Baraj Mahalle Muhtarı Osman Uç'a verildiği öğrenildi! Bu durum ortaya çıkınca rant kavgası yaşandı. Kepez Belediyesi'nin ihale yoluyla Hazine'den aldığı ve ayda 80 bin liraya kiraladığı Baraj Mahallesi'ndeki 42 dönümlük açık oto pazarı alanının tamamının belediye basın bürosunun yaptığı basın açıklamasının aksine belediyenin kendisine ait olmadığı öğrenildi!


Protokol basından gizlendi mi?
Kepez Belediyesi'nden edinilen bilgiye göre Baraj Mahallesi'nde bulunan araba pazarının mülkiyetinin bir bölümü Hazine'ye ait. Etrafı duvarlarla çevrilen açık oto pazarının kalan bölümü ise Baraj Mahalle Muhtarı Osman Uç'a ait bulunuyor. Kepez Belediyesi muhtar Osman Uç'tan gerekli alanı kiraladı. Karşılığında muhtara bir bedel ödenmedi! Bunun yerine, belediyeden edinilen bilgiye göre Osman Uç'a arsasını belediyeye tahsis etme karşılığında bu açık oto pazarında tek başına ticari işletmeler kurma hakkı verildi! Bu amaçla 4 ay kadar önce muhtar Osman Uç ve Kepez Belediyesi arasında protokol yapıldı. Belediye yetkilileri, 'Her şey yasalara uygundur. Arazisinin bir bölümü Osman Uç'a ait olan Açık Oto Pazarı'nda Osman Uç tarafından açılan ticari işletmeler de ruhsatlıdır. Ruhsatsız bir yer yoktur. Belediyemiz de açık oto pazarına giren her araçtan ücret almaktadır' iddialarında bulundu. Osman Uç, bu ticari işletmelerin rantının paylaşılamaması nedeniyle pazarda hazır gıda ürünü satmak isteyen esnaf ile yaptığı bir kavga sonrası geçtiğimiz günlerde tutuklanarak hapse girdi. Antalya Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp'ten edinilen bilgiye göre Muhtar Osman Uç, görevli polis memuruna mukavemetten tutuklandı.

Belediyenin yalanı ortaya çıktı
Belediyenin Kasım ayı başında medyaya gönderdiği ve arsanın tamamının Hazine'den kiralandığını öne sürdüğü basın bülteni ise şöyle: Yeni oto pazarı 2010 yılı Kasım ayının başında hizmete girdi. Kepez Belediyesi, bölgede yaşayanların kaldırılmasını istediği Gülveren Mahallesi'ndeki açık oto pazarını, Baraj Mahallesi'nde, Hazine'den kiralanan, yerleşimin az olduğu 42 dönümlük bir alana kurdu. Alanın dar olmasından dolayı mahalle aralarında da oto pazarı kurulmasının bölgede yaşayanların sosyal yaşamlarını olumsuz etkilediğini belirten Başkan Hakan Tütüncü, 'Oto pazarının kurulması, büyükşehir belediyelerinin görev ve sorumlulukları içerisindedir. Biz Büyükşehir Belediyesi noktasında destek görmeyince bu meseleyi çözmek istedik. Uygun bir araziye oto pazarını taşıyalım ve bu sıkıntıyı ortadan kaldıralım diye düşündük. Uygun yer aradık. Baraj Mahallesi'nde, Hazine'ye ait bir arazinin olduğunu gördük. Hazine o araziyi ihaleye çıkardı. İhaleye girerek aylık 80 bin TL kira ödemek şartıyla 42 dönümlük araziyi Hazine'den kiraladık' dedi.

Esnaf ve halk ne istiyor
Çevre esnafı ve bölge sakinleri Kepez Belediyesi Baraj Mahallesi açık oto pazarına tepki gösteriyor. Vatandaş, oto pazarında çıkan olaylardan ve çevredeki gürültü kirliliğinden dertli bulunuyor. Çevre esnafıysa belediyenin kendisine ait olmayan bir alanı çevirdiğinden dert yanıyor. Eski pazar yerindeki esnaf ise pazar yerinin Baraj'a taşınmasına tepkili. Yeni oto pazarı yerinde de kendilerine ticari işletme açmak için yer verilmediğini, haklarının gasp edilerek yendiğini, yeni oto pazarında tüm ticari işletme haklarının yaratmış olduğu rantın sadece bir kişiye verildiğini ve bunun hukuksuz olduğunu öne sürüyor. Yaşanan rant kavgası sonrası, tüm ticari işletmelerin bedelsiz verildiği muhtarın hapse girdiğini söyleyen çevre esnafı ve eski pazar yerindeki esnaf, 'Biz de burada ticaret yapmak istiyoruz. Belediye, biraz arsa karşılığı, pazardaki ticari üniteleri bir kişiye adeta peşkeş çekti. Ticaret yapma hakkımız engellendi. Muhtar hapse girdi. Burada çıkan kavgaların sebebi belediye yönetimidir. Pazar yerini Hazine'den kiraladıysan neden bütün ticari işletmeleri bedelsiz bir kişiye veriyorsun. Yok arsanın hepsi Hazine'ye ait değilse neden bunu halktan gizliyorsun. Bir başkasının arsasını kiralarsan bedelini ödersin. Ve ticari işletmeler için ihale yaparsın. Neden buna rağmen ticari üniteler için ihale yapmıyorsun. Pazarın içindeki ticari ünitelerin ruhsatı olduğu söyleniyor ama bizce yok' dedi.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a