banner153
banner230
banner203

Öz’den Cuma Pazarı tepkisi

Konuyla ilgili Semt Pazarcılar Odası Toplantı Salonu’nda basın mensuplarıyla buluşan İsmail Öz, pazarın taşınmasıyla ilgili kendilerine herhangi bir gerekçe sunulmadığını belirtti. Muratpaşa Belediyesi’nin 3 Temmuz 2017 tarihindeki meclis toplantısında alınan kararla Muratpaşa Camii yanında kurulan Cuma Pazarı’nın bölünerek 820 metre uzaklıkta bulunan Üçgen Mahallesi’ndeki okul alanına ve 1860 metre uzaklıktaki Çaybaşı Mahallesi’ndeki resmi alana taşınmak istediğini hatırlatan Öz, “Cuma Pazarı’nda, 352 tane gıda ve sebze işi yapan esnafımız mevcut. Bu pazar kalktığı zaman 352 kişi mağdur olacak. Günü kurtarırken, vatandaşları, esnafı, üreticiyi ve Türkiye’nin geleceğini düşünmek gerekiyor. Cuma Pazarı’nın çevresini incelediğiniz zaman orada genelde restoranlar ve seyyar satıcılarla dolu. Yani pazardan faydalanan esnaflar var. 352 tane sabit esnafımızın haftalık cirosu 352 bin lirayken yıllık olarak hesapladığımızda, 18 milyon 304 bin liralık bir tüketim sağlıyorlar. 123 tane tuhafiyeci, haftalık ortalama bin 500 ila iki bin lira arasında ciro yapıyor. Bu da yıllık 10 milyon lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Fabrikalarına, işletmelerine, yapımcılarına ve alımcılarına sadece bir pazar bu kadar katkı sağlıyor demektir. 66 adet balık ve peynircinin ise, yıllık 7 milyon gibi bir cirosu oluyor. Aynı zamanda buraya mal getiren ve aracılık yapan kişilere de katkı sağlıyorlar. Sadece Cuma Pazarı’nın milyonlarca lira istihdam sağladığını görmekteyiz. Pazar esnafı ve üreticiler Türkiye’de iş istihdamını sağlayan ve ayakta tutan en büyük etkendir” şeklinde konuştu.

Nostalji pazarı önerisi
Başkan İsmail Öz,  pazarın kaldırılma sebebini bilmedikleri ve kendilerine bildirilmediği iddiasında bulunarak, “Pazarın bir kısmı Üçgen Mahallesi’ndeki boş bir alana götürülür. Oradaki sokağın girişi sekiz metre, ana cadde kapanmış vaziyette. Burada ise sokağın genişliği 25-30 metre. Ben iddialıyım. Halk oylaması olsa yüzde 99 ‘Hayır’ çıkacaktır. Sabit esnafa ve üreticiye sorsak, yüzde 95’i ‘Kalkmasın’ diyecek. Biz de çevre düzenlemesini yapalım. Nostalji pazarı yapalım. Bize sadece kaldırılacağı söyleniyor. Proje yarışması düzenleyelim. Çıkaralım en güzel imar projelerini yapalım. Diyelim ki, Cuma Pazarı dünyanın nostalji pazarı. Şehrin neresinden toplu taşımaya binerseniz binin, mutlaka oradan geçiyor. Bir yere gittiğiniz zaman dükkanlara girmezsiniz. Hangi ile giderseniz gidin gittiğiniz ilde o semtin pazarına gidersiniz gezersiniz. Pazarımız ‘geçici pazar’ adı altında yok olacaktır. Pazarlarımızda bulunan esnafın taşınacağı iki ayrı alan tespit olunmuştur. Bu alanların her ikisi de imar planlarında pazar alanı değildir. Muratpaşa Belediye Başkanlığı’nın 06.02.2018 sayılı duyurusunda da ‘Üçgen Mahallesi 6601 ada 1 parsel ile 12526 ada 5 parsele taşınacağı, bu alanın okul alanı olduğu ve asıl amacın gerçekleşinceye kadar geçici olarak taşındığı’ ilan edilmiştir. Dolayısıyla bu kadar önemli ve istihdam sağlayan ayrıca binlerce yıllık kültürümüz olan pazar yerimiz yok edilmektedir” dedi.

‘Esnafın geleceği yok edilecek’
Mülkiyet sahiplerince açılacak davada taşınacak olan alanda ilk davada kaldırma olasılığının olacağını anlatan İsmail Öz, “Her adım başında kontrolsüz binlerce seyyar satıcının yol üzerine ya da işlek cadde ve sokaklarda tezgah açıp satış yaptığı zabıta yetersizliğinden kontrol edilemeyen bu düzensizliği teşvik etmiş olacaktır. Ayrıca 5957 sayılı kanunun Pazar Yeri Yönetmeliği’nin pazar yeri kurma ve taşınması ile ilgili olması gereken hiçbir tedbir ve uygulama mevcut değildir. Mevcut olmamasının sebebi olarak imar planında pazar yeri olmaması ile mülkiyet sorununun bulunmasıdır. Bunlar çözülmeden taşınması düşünülen alana pazar kurulma yetkisi ve şansı yoktur. Pazarımızın taşınacak alan olan 6601 ada 1 parsel konum itibarı ile Antalya ve Türkiye’mizin 20 bin metrekareye, Çarşamba ve Pazar günleri olmak üzere haftada iki gün kurulan ve bin 600 esnafın hizmet verdiği Cumhuriyet Mahallesi’nde kurulan çift katlı kapalı pazarımıza uzaklığı 400 metre mesafededir. Dolayısıyla bu alana taşınacak olan geçici pazar hiçbir şekilde hizmet üretmeyecek ve pazarcı esnafının geleceği yok edilecektir” ifadelerini kullandı

‘Pazarımıza dokunmayın’
‘Pazar kişileri, ülkeleri ve kültürleri yansıtmaktadır’ diyen Öz, “Pazarı okul alanına taşıyorsunuz. Sorun çözülüyor mu? Çözülmüyor. Milli Eğitim, ‘Ben buraya okul yapacağım’ derse pazar kalkacak. Taşınmak istenilen alan pazar alanı değildir. Bahsettiğim binlerce insanın ekmeği ile oynuyorsunuz. Turist neden Antalya’ya para bırakmıyor? İnsanlar nostalji görmek istiyor. Pazarın olduğu semtte saat 17.00’de işten çıkan kişiler, Cuma Pazarı’na gelip tüm ihtiyaçlarını gideriyorlar. Geçtiğimiz günlerde Antalya Ticaret Borsası’nda üretim ile ilgili bir toplantıya katıldım. Toplantı ihracatla başladı, ihracatla bitti. Antalya’da üretilen malın sadece yüzde dördü ihracatmış. İhracata harcanan para, zaman ve emeği toplayın, hiçbir üreticinin malı ortada kalmaz. Ben eminim ki giden ürünlerin üç katı Türkiye’deki pazarlarda tüketilir. Samsun, Yozgat ve Van’da üretilenler de Antalya’da tüketilir. Böyle olursa kendi kendimize istihdam sağlamış olacağız. Kendi kendimize yeter hale geleceğiz. Pazarımıza dokunmayın” ifadesini kullandı.

‘ZMO Başkanı nerede’
Konuşmasının bir bölümünde Antalya Ziraat Odası Başkanı (ZMO) Nazif Alp’e seslenen İsmail Öz, “Orada 200 tane üretici var. Ziraat Odası Başkanı yok ortada. Orada senede 18 bin üreticinin satış yaptığı yeri belediye yok ediyor. Neredesin Ziraat Odası Başkanı? Kongrelerde, genel kurullarda geziyor. Ne yapacaksın sen esnafın genel kurullarını. 500 tane benim esnafım mağdur oluyorsa, 500 tane de senin üreticin mağdur oluyor. Ben deli oğlan mıyım? Hem üreticinin, hem esnafın hakkını savunuyorum. Fırtına çıktı mı oraya gidiyor. Allah’ın işine karışma kardeşim. Sen kulun yaptığı işlere bak. Senin üreticinin önüne geçen kişilere bak. Muhtarlar Derneği Başkanı, Ziraat Odası Başkanı, bilmem neyin komisyon başkanı. Pazar kalkıyor kardeş. Gelsen de benim yanımda olsana. Benim burada senede 20 bin üretici malını satıyor de” ifadelerini kullandı. Yöresel Ürünler adı altında kurulan pazarlara da tepki gösteren Başkan Öz, “Benim pazarımı kaldırıyorsun. Selekler Çarşısı’nın göbeğinde yöresel ürünler adı altında ne olduğu belli olmayan bir pazar kuruyorsun. Kim bunlar? Kim para alıyor? Esnaf var mı? Yok. Üretici var mı? Yok. Denetim var mı? Yok. Ben diyorum ki, biz yerel yöneticiler iyi işler yaparken halkın, esnafın, üreticinin ve toplumun menfaatini düşünmek zorundayız” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a