banner153
banner230
banner203

Özel İdare güçlendirilemez
Güçlendirilemez
Mimarlar Odası Antalya ޞubesi'nden yapılan yazılı açıklamada, ''İmar Kanunu ve bakanlık genelgeleri doğrultusunda, kaçak olarak yapılan Özel İdare binası kesinlikle bu haliyle güçlendirilip kullanılmamalıdır. Bina hangi sorunla olursa olsun hasar görmüştür' denildi.

Ağır hasarlı
Özel İdare binasının 27 Kasım 1980'de yapımıyla ilgili sözleşmesinin yapıldığı, yapının 1982 yılında bitirilerek, 1983 yılında geçici kabulünün yapıldığı bildirildi. İnşaat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi bulunmadığı iddia edilen Özel İdare binasının 2004 yılında ağır hasara uğradığı belirtilen açıklamada, binadaki hasarın taşıyıcı sistemden, zemin yapısından, zemin yapı etkileşiminden, malzeme kalitesizliğinden, donatı eksikliğinden kaynaklanabileceğinin çeşitli raporlarda yer aldığı vurgulandı.

Çalışan hizmet vermez
İmar Kanunu'na göre yapının kamu yapısı olmasının ruhsatsız yapılacağı anlamına gelmediğinin, aksine yasa gereği ruhsat almak zorunda olunduğunun altı çizilen açıklamada, Özel İdare binasının kolonunun patlamış olması ve artık sağlıklı bir zemin etüdü yapılamayacağı gibi nedenlerle ruhsata bağlanmasının mümkün olmadığı kaydedildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: ''İmar Kanunu ve bakanlık genelgeleri doğrultusunda, kaçak olarak yapılan Özel İdare binası kesinlikle bu haliyle güçlendirilip kullanılmamalıdır. Bina hangi sorunla olursa olsun hasar görmüştür. Psikolojik olarak insanların artık bu kamu binasını bu haliyle güçlendirerek kullanmaları, kamuda çalışan personelin bu binada çalışması, hizmet vermesi mümkün değildir.''

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a