banner153
banner230
banner203

Öz’ün karşısına  ilk aday Bucak

Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanlığı’na aday olan Seyyar Sabit Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Metin Bucak, “Sorunların çözümü için sadece elimizi değil tüm vücudumuzu taşın altına koymaya hazırız” dedi

Ocak ayı içinde yapılması planlanan Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanlığı için ilk aday, Antalya Seyyar Sabit Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Metin Bucak oldu.Bugün Meltem’deki Paşa Turunç Kafe’de yaklaşık 150 pazarcı esnafı ile basına kahvaltı veren Bucak, Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanlığı’na adaylığını ilan etti.  Çok sayıda meslek odası başkanının da katıldığı toplantıda adaylığını, “Üyelerin hakkını yemek için değil, üyelere hizmet için adayım” sözleriyle açıklayan Bucak, yapılacak seçimin tüm esnafa hayırlı olması dileğinde bulundu.

 

‘Tek yumruk olalım’

Pazarcı esnafının istek ve ihtiyaçlarını, sorunlarını çok iyi bildiğini belirten Bucak, “Çözüm bekleyen sorunlar var ancak en önemli sorun esnafımızın tam anlamıyla birlik ve beraberlik içinde olmaması. Bu nedenle biz önceliğimize bunu koyduk. Parçalanarak küçülmek yerine birleşerek büyümeyi tercih ediyoruz. Artık pazarcı esnafı tek yumruk olsun, sorunları, sıkıntıları bitsin ve huzur içerisinde ekmeğini kazansın, mesleğini sürdürsün istiyoruz. Ekibimizle birlikte bunu sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapma sözü veriyoruz” dedi.

 

Dürüst bir yönetim

Seçimlerin demokratik yarışlar olduğuna da vurgu yapan Bucak, “Başkan olmak üyelerin hakkını yemek değil, üyelerin haklarını korumak, onlara hizmet vermektir. Bu onurlu görev eğer esnafımızın takdiri ile bizlere verilirse ekibimizle birlikte odamızı; ana misyonu dürüstlük olan bir yönetim anlayışı ile yönetmeye talibiz. Emin olmanızı isterim ki, omuzlarımıza yüklenecek emanetin ağırlığının bilincindeyiz. Pazarcının derdi, talebi çok. Biz bunları biliyoruz. Sorunların çözümüne, dertlerin, sıkıntıların giderilmesine yönelik projelerimiz de var” diye konuştu.

 

 

İŞTE BAZI PROJELERİ

 

*Akşam pazarları

Özellikle turistik bölgelerde akşam pazarları oluşturulacak. Bu pazarlarda çeşitli etkinlikler düzenlenip pazarların birer cazibe merkezi olması sağlanacak.

*İsim sponsorlukları

Odaya gelir sağlamak için isim sponsorlukları verilecek. Örneğin Çarşamba Sigorta Pazarı’na ücret karşılığı X bir firmanın ismi verilecek. Buradan elde edilecek gelirle Oda esnafa yük olmaktan kurtarılacak.

*Faaliyet Belgesi’ne tek ödeme

Pazarcı esnafının Faaliyet Belgesi için defalarca para ödemesi sorunu ortadan kaldırılacak. Faaliyet Belgesi’ne yılda bir kez ücret ödenecek.

*Dayanıklı etiket

Esnafa belli bir sayıda dayanıklı etiket verilecek. Bu sayede hem esnaf sık sık etiket parası ödemeyecek hem de oda etiket yazımı için kullandığı personeli özellikle müstahsil adı altında gerçekte üretici olmayan korsan pazarcı ile mücadele için kullanacak.

*Kadın etkinlikleri

Pazarları canlı tutmak ana amaç olacak. Bu amaç doğrultusunda pazarlarda özellikle kadınlara yönelik, en güzel yemek yarışması, en iyi ürün yarışması gibi etkinler düzenlenecek.

*Hediye Çeki

Pazarlarda 30 TL üzeri alışveriş yapan vatandaşlara çekiliş biletleri verilecek. Yapılacak olan çekişlerle, kazanan kişilere çeşitli hediyeler sunulacak. Bu uygulama ile pazarlardaki alışverişin artırılması hedefleniyor.

*Sosyal etkinlikler

Pazarlarda şu ana kadar hiç yapılmayan sosyal etkinlikler yapılacak. Pazarcılar Festivali adı altında piknikler, konserler düzenlenecek, pilav günleri yapılarak esnafın kaynaşması sağlanacak.

*Esnaf Meclisi

Yönetim Kurulunun dışında, içerisinde her pazardan esnafın yeraldığı bir Esnaf Meclisi oluşturulacak. Bu Meclis vasıtasıyla pazarcı esnafının oda yönetimine aktif katılımı sağlanacak.

*Eğitim çalışması

Esnafın halkla daha iyi iletişim kurmasını sağlayacak kurslar düzenlenecek. İletişim Fakültesi ile anlaşma yapılarak isteyen esnafa kurs imkanı sağlanacak.

*Taşıma araçları

Zaman zaman kaza yapan ya da aracı bozulan esnafın yardımına koşmak amacıyla Oda’da 2 adet araç istihdam edilecek.


Yunus ERDOĞAN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a