banner244

Patara'da villa krizi büyüyor

Patara antik kentindeki 400 villa tartışmasına Avrupalı çevre örgütleri de destek verdi. Akdeniz Deniz Kaplumbağalarını Koruma Birliği (MEDAS) Başkanı Lily Venizelos, Patara'nın korunması için uluslararası kampanya başlatacaklarını açıkladı

Kampanya başlatılıyor
Caretta Caretta türü deniz kaplumbağalarının yavrulama alanı olan ve uluslararası sözleşmeler çerçevesinde Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesi ilan edilen Patara antik kentinde yapımına başlanan villa inşaatları Avrupalı çevre örgütlerini de ayağa kaldırdı. Akdeniz Deniz Kaplumbağalarını Koruma Birliği (MEDAS) Başkanı Lily Venizelos, Türk basınında yeralan Patara'daki villa inşaatlarına ilişkin haberlerin ardından Türk uzmanlara yaptığı çağrıda, geçmişte uluslararası kampanyalarla koruma altına alınmasına katkıda bulundukları Patara'yı korumak için yeniden harekete geçeceklerini açıkladı. Venizelos, Patara'daki son gelişmelerle yakından ilgilendiklerini de belirterek, ekolojik ve tarihi açıdan eşsiz bir SİT alanı olan Patara'nın korunması için yeniden bir kampanya başlatmayı düşündüklerini kaydetti.

Yapılaşmaya izin yok
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tunçer, Patara'nın Likya'nın başkenti olması nedeniyle çok önemli bir tarihi dokuya sahip olduğunu belirtti. Prof.Dr.Tunçer, Patara bir yandan da uzun kumsalıyla caretta carettaların en önemli yavrulama alanlarından biri. Antalya Lara bölgesi de 1970'lerde caretta caretta'ların yaşam alanlarından biriydi. Ancak yoğun yapılaşmanın ardından ilerleyen yıllarda bölgedeki varlıkları sona erdi diye konuştu.Patara'nın daha önceki koruma imar planını hazırlayan uzmanlardan biri olan Prof.Dr. Tunçer, koruma planının yanında uluslararası kredilerle ve yoğun emeklerle Patara Yönetim Planı adı altında hazırlanan plana göre de bölgede yapılaşmaya izin verilmediğinin altını çizdi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a