banner244

Perde arkasındaki gizli kahramanlar

Türkiye'nin ilk ve en köklü film festivali Uluslararası Antalya Film Festivali, bu yıl 55'inci kez kapılarını açtı. Büyükşehir Belediyesinin 29 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirdiği Uluslararası Antalya Film Festivali ile Antalyalılar sinema ve etkinlik dolu muhteşem bir festival yaşadı. Yerli ve yabancı sanatçıların katılımı ile gerçekleştirilen festivalin finali Cam Piramit'te yapıldı. Festival, Oscar ödüllü İranlı Yönetmen Ashgar Farhadi’nin de katıldığı ‘Everybody Knows/Herkes Biliyor’ filminin Türkiye prömiyeri ile açıldı. Sanat Danışmanlığını Mirsad Purivatra, Sanat Yönetmenliğini Mike Downey ve Film Forum Direktörlüğünü Zeynep Atakan’ın üstlendiği Uluslararası Antalya Film Festivali’nde dünyaca ünlü yönetmen Ferzan Özpetek ve sinemada 20’nci yılını kutlayan Cem Yılmaz, ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ aldı. Onursal Altın Portakal Ödülleri ise, usta Macar yönetmen Bela Tarr ve Ömer Vargı’ya sunuldu.

Dev bir kadro çalıştı


Festivalin sorunsuz ve başarıyla geçmesi için aylardır hazırlık yapıldığını ve dev bir kadronun görev aldığını belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi Festivaller Koordinatörü Dilaver Tanık, Antalyalılara muhteşem bir festival yaşatmak için dev bir kadroyla canla başla çalıştıklarını ifade etti. Tanık, “Uzun süre utulmayacak bir sahne tasarımı ile festivalimizi başarılı bir şekilde tamamladık. Başkanımız Menderes Türel’e kusursuz, sorunsuz bir festival gerçekleştirilmesi için ekibimizle birlikte gece gündüz bizlere verdiği destek için teşekkür ediyoruz. Festivalimizin tüm dünyada konuşuluyor olması bizleri çok sevindirdi. Bu her şeyin üstünde gurur ve onur verici bir duygu“ dedi. Türkiye Sinema Endüstrisi Ödülleri’nin de gelecek yıldan itibaren festivalde sunulacağını belirten Tanık, “Türkiye’nin kültür ve turizm tanıtımını yapan en önemli şehirlerinden Antalya, gerek yurtiçinden, gerek yurtdışından haklı övgüler alan etkinlikleri aracılığıyla, Türkiye’nin zengin kültürel çeşitliliğinin tanıtılmasında son derece önemli bir rol almaktadır” dedi.

55 yıllık bir gelenek


Organize ettikleri festivallerle, ülkenin uluslararası platformlardaki imajına önemli katkılarda bulunduklarını belirten Dilaver Tanık, “Uluslararası Antalya Film Festivali, Türk sinemasının gelişimine ve Antalya’ya katkıda bulunmak amacıyla 55 yıllık bir geleneği başarıyla sürdürerek bu alanda önemli bir marka haline gelmiştir. Festivaller, Antalya’nın ‘Sanat Şehri’ kimliğine katkıda bulunmuştur” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da yine unutulmayacak bir festivale imza attı. Festivalin yenilenmiş yüzüyle daha büyük ideallere yelken açtıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Festivaller Koordinatörü Dilaver Tanık, “Festivalimizin tüm dünyada konuşuluyor olması, gurur ve onur verici bir duygu” dedi.
 Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a