banner244

Pişkinliğin böylesi!

Önceki gün Halkkart sistemi çökünce 167 halk otobüsü ve 40 kırmızı otobüs dışındaki 662 minibüsün büyük çoğunluğu, saat 09.00'a kadar göreve çıkmadı. Oda başkanı sorunu çözmek yerine haber yapan gazetecileri 'size dava açıyorum' diye tehdit etti.

Önceki gün Halkkart sistemi komple çöktü. Özellikle minibüsçülerin bulunduğu depolama alanları ile toplu ulaşım duraklarında kaos yaşandı. Minibüslerin sık otobüslerin seyrek çalıştığı güzergahlar ile sadece minibüslerin çalıştığı güzergahlarda ve kentin uzak bölgelerinde vatandaş yollarda kaldı. Bazı minibüsçüler yine vatandaştan ücret almaya teşebbüs etti. Toplu ulaşım araçlarında kartı olmayan vatandaştan nakit ücret alınırken kartı olandan ücret alınmadı. Sistem arızalıyken halk ve belediye otobüsleri 'ücretsiz yolcu' taşıdı. Her tur için 50 lira önerilen ve ücretsiz yolcu taşıması istenilen minibüsçülerin çoğu 'tur ücreti az' diyerek yollara çıkmamakta direndi.

Dava açma tehdidi
Mesai başladıktan sonra ise minibüsçüler, oda yönetiminin telsizden yaptığı 6 uyarı ve depolama alanlarını tek tek denetlenmesi sonucu trafiğe çıkmaya başladı. Bu yaşananlardan sonra minibüsçüler saat 09.00 sıralarından itibaren yani mesai başladıktan sonra tek tük trafiğe çıktı. Minibüsçülerin ortağı oldukları A-Kent şirketinin Halkkart'ı işletememesiyle yaşanan skandal dün çeşitli basın organlarına ve internet haber sitelerine yansıdı. Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Gönenç, Halkkart'ı işletememelerinin hesabını vermesi ve vatandaşın mağduriyetini gidermesi gereken yerde, yollarda kalan vatandaşın çilesini haber yapan basın organlarını arayarak 'Bize iftira atıyorsunuz' iddiasında bulundu. Basın organlarına 'Size dava açıyorum' dedi!

Halk ve minibüsçü mağdur
Önceki günkü sabah saatlerinde yaşanan skandal sonrası kente uzak ilçelerde neredeyse hiç minibüs bulunamadı. Bazı güzergahlara saatlerce minibüs girmedi. Sabah saatlerinde kısa zaman aralıklarıyla en azından art arda 10-15 kadar minibüs 2 otobüsün girdiği Doğu Garajı durağında önceki sabah minibüsçülerin neredeyse esamesi okunmadı. Sabah durakta otobüslerin çalıştığı görülürken 10-15 minibüs yerine sadece bir veya iki minibüsün durağa giriş yaptığı görüldü. Kart sistemini destekleyen otobüsçüler zararlarının karşılanacağını umarak kamu yararı adına çalıştı. Halkkart sisteminin işletici ortağı olan Minibüsçüler Odası yönetimi ise esnafı ve halkı mağdur etmeye devam ediyor.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a