banner244

‘Reformlardan başka yol yok’

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 2018 yılı son meclis toplantısı olan Aralık ayı meclisi, Süleyman Özer başkanlığında ATSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda gündeme ve ekonomiye dair değerlendirmelerde bulunan ATSO Başkanı Davut Çetin, müzenin EXPO alanına taşınması tartışmasına değinerek, “Birkaç aydır bu konuda görüşmeler yapıyoruz. Burada önemli olan Antalya için en güzel seçeneğin bulunması ve uygulanmasıdır. Antalya müzesinin yerinin tarihi bir anlamı vardır. Orada Karayolları sosyal tesis alanını da kapsayacak şekilde uluslararası yarışmayla yeni bir proje yapılmalıdır. Böylece Antalya güzel bir sembol eser kazanır, kent turizmine, kent ticaretine fayda sağlar" dedi. Müzelerin şehrin içinde daha etkin kullanılması gerektiğini vurgulayan Çetin, "Yeri burada kalsın, depodaki eserler sergilensin. Burada yapılmasını sağlayalım. Karayolları arazisi müze alanına dahil edilmesi önemlidir. Şehrin içinden müzenin gitmesi turizme ve kent ticaretine ciddi bir darbe vuracaktır. Şehrin içinde çok daha fazla müze olmalıdır” diye konuştu.  

Yeni bir zirve yapabilir

Antalya’nın 2019 yılında turizm sektöründe beklentilerinin olumlu olduğunu hatırlatan Çetin,  “Bu trend ve kur avantajı devam ederse, turizmde gelecek yıl yeni bir zirve yapabiliriz” ifadelerini kullandı. Çetin, toptancı hallerde komisyonculuğu zorlaştıracak hükümler içeren bir taslağın gündeme geldiğini belirterek, yaptıkları toplantının ardından ilk taslak yerine daha gerçekçi bir model üzerinde çalışma başlatıldığını hatırlattı.  Komisyonculuğa son verilmemesini ve üretici birliklerinin de hallerde komisyoncuyla birlikte olmasının doğru olacağını dile getirdiklerini aktaran Çetin, “Bu tür önemli düzenlemelerin bizlerin de görüşleri alınarak hazırlanması gerekiyor. Yeni bir somut gelişme olursa gerekli girişimlerde bulunacağız” diye konuştu.

Dengeli bir dış politika

Çetin, Türkiye’nin 2018 yılında genel seçimler gibi önemli olaylar yaşadığını hatırlatarak,  "Dış politikada Avrupa ile ilişkilerde düzelme oldu, ABD ile rahip Brunson olayı yaşandı, sonra ilişkiler düzeldi. Son olarak Başkan Trump’ın Suriye’den çekileceklerini açıklaması büyük bir olaydır. Türkiye’nin daha dengeli bir dış politika yürütmesi isabetli olmuştur. Temennimiz Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün kurulması, bölgeye demokrasi ve istikrar gelmesi, bütün bölgenin terörden temizlenmesidir. Dış politikadaki olumlu gelişmeleri demokratikleşme ve ekonomi alanlarında da görmeyi arzu ediyoruz. 2019, demokrasi ve ekonomide reformlar yılı olmalıdır” dedi.  2018 yılının ekonomide 2009 sonrasındaki en olumsuz yıl olduğunu kaydeden Çetin, “Bu yılın son üç ayında ekonomide küçülme olduğunu öncü göstergeler ortaya koymaktadır. Önümüzdeki 4-5 ay daha ekonomide yavaşlama devam edecek. Birçok kurum 2019’da Türkiye ekonomisinde küçülme bekliyor. Eksi 3 bekleyen kurumlar var, ama artı 3 bekleyen kurum yok. İlk iki çeyrek sert küçülme zaten artık herkesin kabul ettiği bir durum, üçüncü çeyrekten sonra büyüme başlasa, yıllık büyüme pozitif olsa bile düşük kalacak” diye konuştu.

Finansman sorunu sürüyor

Gelişmiş ülkelerin yüzde 3’e yakın büyüdüğü bir dönemde ekonomide resesyon veya stagflasyonu konuştuklarının altını çizen Çetin, "Ekonomide finansman sorunu devam etmektedir. Bedelli askerlik ve imar barışından 20 milyardan fazla gelir sağlanmıştır. Bu kaynak vergi indirimlerine gitmiştir, bütçe açığının bu yıl 70 milyarı geçmesi beklenmektedir. 2019 yılı, dünyada paranın azalacağı, dünya ekonomisinde yavaşlamanın başlayacağı bir yıl olmaya adaydır. Bu beklentiler nedeniyle son günlerde borsalarda ve petrol fiyatında sert düşüşler yaşanmaktadır. Avro-dolar paritesinin önce 1.1’e daha sonra 1.20 yönünde hareketi beklenmektedir" dedi. ‘Elektriğe, doğal gaza indirim, otomotiv ve beyaz eşyada KDV indirimi, ekmek ve toplu ulaşıma zam yapılmamasıyla enflasyon baskılanmaya çalışılmaktadır’ diyen Çetin,  “Enflasyon bu önlemlerle geçici olarak düşecektir ama önemli olan kalıcı istikrardır. Ekonomide mucize yoktur, Türkiye için reformlardan başka bir yol da yoktur. Kayıt dışı ekonominin azaltılması, vergi reformu, imar rantının vergilendirilmesi, kayıt dışı istihdamın azaltılması, SGK prim indirimi, enerji ve diğer temel girdi sektörlerinde rekabetin artırılması gibi reformların hızla ele alınması, ekonomideki yükün adil bir şekilde paylaştırılması gereklidir" diye konuştu.

Turizmde nefes aldık

Çetin, Antalya’nın 2018 yılında turizmdeki artış sayesinde nefes aldığını hatırlatarak, "Fakat diğer sektörlerimizde maliyet artışları ve finansman zorluğunun oluşturduğu sıkıntılar artmaktadır. Henüz ekonomideki sıkıntı verilere tam olarak yansımamıştır. Antalya verileri Türkiye ortalamasının üzerinde olmaya devam etmektedir. 2018 yılını turizmde yüzde 30, vergi tahsilatında yüzde 34, konut satışında yüzde 5 artışla kapatıyoruz. Karşılıksız çek oranı geçen yıl ile aynıdır. Bu yıl kredi artışımız aynı olmasına rağmen, mevduat artışında ve KDV tahsilatında fark atmış durumdayız. Antalya’da takibe düşen kredi oranı yüzde 3.3 olmuştur. Hazirana göre bir miktar artmıştır ama geçen yıla göre henüz normal düzeyde görünmektedir" dedi. Antalya’nın 2019 yılında turizm sektöründe beklentilerinin olumludur. Almanya’da Kasım ayındaki paket tur satışlarında İspanya, Yunanistan satışlarında ciddi düşüş görülürken, Antalya yüzde 54 artışla ilk sırada gelmektedir. Eğer bu trend ve kur avantajı devam ederse, turizmde gelecek yıl yeni bir zirve yapabiliriz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız dijital tanıtımda yeni adımlar atmaya hazırlanmaktadır” dedi.

Kent tanıtımı için kullanılmalı

Havalimanlarında yurt dışı çıkışlarına güvenlik ücreti olarak 3 avro alınacağı, bunun yarısının Devlet Hava Meydanları İşletmesine, yarısının havalimanı işletmecisine verileceğinin gündeme geldiğini aktaran Çetin, "Biz turizm tanıtım fonuna destek için bu uygulamayı istemiştik, şimdi bu gelişmeyle karşılaştık, bunu da anlamadık. Eğer bir fon oluşturulacaksa bunun 1 avro’su kent tanıtımı için kullanılmalıdır. Bu konuda net bir açıklama yapılmalıdır" dedi. Aidat tarifesi hakkında bilgi veren Çetin, 2019 yılı tarifenin 256 ile 450 lira arasında olacağını kaydetti. Çetin, 2019 yılı tahmini bütçelerinin 36 milyon olacağını söyledi.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a