banner153
banner230
banner203

Rus başkonsolostan Demre'ye ziyaret
Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza, Demre İlçesi'ni ziyaret etti.


Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza, Rusya Antalya Konsolosu İvan Stepanov ile birlikte geldiği Demre'de Belediye Başkanı Süleyman Topcu'yu makamında ziyaret etti. Ziyarette bazı belediye meclisi üyeleri ve Ak Parti İlçe Başkanı Ünal Arıkan da yer aldı. Başkonsolos Rogoza, Ankara'da suikasta kurban giden Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un adının Demre'deki Müze Caddesi'ne verilecek olmasının, ayrıca büyükelçi Karlov'un eşi Marina Karlov'un isteği olan Türkiye'de bir şehirle, büyükelçinin doğduğu şehir olan Bryansk iline bağlı Klintsi İlçesi'nin kardeş şehir olacak olmasının önemine vurgu yaptı. Başkan Topcu'ya bu konuda teşekkür eden Oleg Rogoza, Başkan Topcu'ya teşekkür hediyesi verdi. Başkan Topcu da Rus konuklara hediyeler verdi.


Büyükelçi Rogoza ardından Belediye Başkanı Süleyman Topcu ile birlikte Kaymakam Murat Uz'u makamında ziyaret etti. Kaymakam Uz, "İlçemizi her yıl artan sayıda Rus turist ziyaret ediyor. Türkiye Rusya arasında düzelen ilişkiler sonrası, Demre'ye gelen Rus turist sayısı çok arttı. Bu da bizi mutlu ediyor. İlçemize gelen Rus turistler bizim konuğumuz. Burada güven içindeler" dedi.


Büyükelçi Rogoza da "Bir şansız olaya kurban giden eski Büyükelçimiz Andrey Karlov'un adının Demre'de bir caddeye verilecek olması, ayrıca onun doğduğu şehirle Demre'nin kardeş şehir olması, Demre'ye gelecek Rus turist sayısını artıracaktır. Karşılıklı ilişkilerin gelişmesi bizi de mutlu ediyor. Bu konuda hızlı adımlar attığınız için sizlere teşekkür ederim. Bu adımlar Türkiye- Rusya dostluk ilişkilerinin gelişmesine de katkı sağlayacaktır" diye konuştu.


Başkonsolos Rogoza ve Konsolos Stepanov daha sonra Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'ni gezdi. Likya Uygarlıkları Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin'den bilgi aldı. Eski Büyükelçi Karlov'un adının verileceği Müze Caddesi'nde incelemelerde bulundu.

DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a