banner153
banner230
banner203

Sağlık Alanında Devletlerarası İşbirliği

Antalya KHB Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile KKTC Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi arasında 1 yıl süreyle geçerli olacak işbirliği protokolü gerçekleştirildiğini bildirdi.

Antalya KHB Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz tarafından yapılan açıklamasında, iki ülke arasında sağlık alanında işbirliğinin geliştirilmesini teminen 24 Mart 2008 tarihinde imzalanan Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti arasında sağlık alanında işbirliğine ilişkin anlaşmaya dayanarak, 22 Ağustos 2014’te Lefkoşa’da imzalanan ve Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe giren protokole göre, pek çok alanda işbirliği yapılacağı ifade edilerek şöyle denildi:

"Kardeş hastane uygulaması konusunda mutabık kalınmakla birlikte, taraflar karşılıklı mutabakat ile belirlenen sağlık ve tıp bilimleri alanlarında hastane yönetimi, heyet, uzman ve sağlık personeli değişimi, sağlık personelinin kısa süreli eğitimi, ortak proje çalışmaları yapılması, ilgili sağlık kuruluşları arasında işbirliğinin sağlanması, taraflardan biri tarafından düzenlenecek kongre, konferans, sempozyum ve diğer bilimsel toplantılara uzmanların katılımının teşvik edilmesi,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na bağlı Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde eğitim amaçlı veya kapasite artırımına yönelik sağlık haftaları düzenlenmesi yöntemlerinde işbirliği yapacaktır."

İHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a