banner244

Şahin: Birlikte üretip birlikte yöneteceğiz

Antalya Tabip Odası Hekim Meclisi üç yıllık bir aradan sonra tekrar toplandı. Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin açılışta yaptığı konuşmada, ‘Ortak paydamız iyi hekimlik değerleridir’ başlığıyla meclis toplantısını gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “Bürokratik çatı örgütü değil, etkin, demokratik, katılımcı, çağdaş bir Antalya Tabip Odası için Antalya Hekim Meclisini topladık. Birlikte üretip, birlikte yöneteceğiz” dedi. Prof. Dr. Şahin, çalışma ortamları farklı, uygulama alanları farklı, sorunları farklı olan hekim gruplarının, birlikte üretip birlikte söz ve karar sahibi olabilecekleri bir Antalya Tabip Odası için Antalya Hekim Meclisi yapılanmasına gittiklerini ifade etti. Hekim Meclisinin temel amacıyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şahin, “Çevreye, doğaya ve yaşayan tüm canlılara, hekime, insanlara ait yani mesleğimizin değerlerini içeren her konuda çözüm üretme ve toplumsal bir sağlık politikası oluşturulması sürecinde öncelikli olarak Tabip Odasının izleyeceği yol ve yöntem konusunda tavsiye kararları almaktır” dedi.

Birinci madde sağlıkta şiddet
Antalya Hekim Meclisi Divan Başkanlığına Prof. Dr. Ertan Yılmaz, divan üyeliklerine ise Dr. Elmas Döşemeci ve Dr. Metehan Akbulut seçildi. Dr. Akbulut'un daha önceki Hekim Meclisi çalışmalarından derlenmiş sunumunun ardından,  çalışanlar ve hekimlere yönelik şiddet konusunda Dr. Kaan Taşer sunum yaptı. İstatistik verileri şiddetin boyutunu gözler önüne serdi. Gündemin birinci maddesi olan sağlıkta şiddetin önlenmesi için yapılacak çalışmalar üzerine tartışma yürütüldü. Bu çerçevede TTB'nin ülke genelinde gerçekleştireceği etkinlik  konuşuldu. ‘Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasını Arıyorum’ başlığıyla;

Dr. Ersin Arslan’ın öldürüldüğü tarih olan 17 Nisan günü  Antalya’da da yapılacak etkinliklerin organizasyonu yapıldı.

Sıkıntılar ve çözüm önerileri
Öte yandan toplantıda, ekonomik kriz ve sağlık ortamına etkileri, asılsız gerekçelerle görevlerinden atılan ve göreve başlatılmayan hekimlerin durumu görüşüldü. Sağlık ortamında yaratılan baskıların bilim üretimini sekteye uğrattığı vurgusu yapıldı. Ülkede sağlık ortamındaki gelişmeler ve Antalya yerelinde yaşanılan sıkıntılar ve çözüm önerileri ise toplantının diğer gündemleri oldu. Gündem maddeleri üzerine söz alan meclis üyelerince hekimlerin yaşadıkları sorunların çözümünde, Hekim Meclisi yapılanmasıyla birlikte daha güçlü olacakları vurgusu yapılarak; Antalya Hekim Meclisinin sorunların değil çözümün bir parçası olacağının altı çizildi. Antalya Hekim Meclisi ülke sağlık ortamına göre düzenli toplanacak.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a