banner153
banner192
banner203

Salı Grubu’nda festival konuşuldu

Salı Grubu'nun haftalık olağan toplantısı, Grup Başkanı Muharrem Koç moderatörlüğünde Antalya Tenis ve İhtisas Kulübü'nde yapıldı. Toplantıya 54. Uluslararası Antalya Film Festivali Film Forum Direktörü Zeynep Atakan ve festivalin yürütücüsü Büyükşehir Belediyesi ANSET Şirketi Genel Müdürü Gaye Doğanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Abdurrahman Çelik konuk oldu. Festival programı hakkında katılımcılara bilgi veren Zeynep Atakan, ulusal yarışma bölümünün kaldırılmasına yönelik eleştirilere de açıklık getirdi. Festivalin başka bir gözle yapılandırılmaya ihtiyacı olduğunu belirten Atakan, “Bir sinemacı olarak tamamen uluslararası vizyonu destekledim. Değişimler sancılı olur. Şehirle sinemanın buluşması üzerine bir kurgu oluşturulmak istendi. Festivalin odak noktası uluslararası yarışma filmleri olsun. Tek başlık altında dolu dolu bir program olsun istedik. Geçen 2 hafta içinde de uluslararası tepkilerin ne kadar olumlu olduğunu gördük. Festivalimize talep arttı. Festivalimiz, magazinden ziyade kültür sanatın konuşulduğu bir festival olmalı” dedi.

Sinemada film izlemek

Zeynep Atakan, geleceğin izleyicisini yaratmak gayesiyle hareket edildiğine kaydetti. Sinemada film izlemenin başka bir kültür olduğunu vurgulayan Atakan, “Çocuklar ve gençler için ayrı başlıklar altında programlar var. 3000 çocuğumuza film izletmek istiyoruz. 1 yıl boyunca sinemadan kopmayacakları bir yapı oluşturulmaya çalışılıyor” diye konuştu. Festivalin, Cannes Film Festivali'nde ödül alan ve mülteci sorununun işlediği Aida Begiç'in yönettiği 'Bırakmak Beni' filmin gösterimiyle açılacağına işaret eden Atakan, “Cannes ve Venedik'te de gösterilmek istendi. Fakat yönetmen Aida Begiç, dünya prömiyerinin Türkiye'de olmasını istedi. Festivalimize birçok ödüllü yönetmen katılacak. Kadın- erkek filmleri eşit ağırlıkta” dedi.

ABD'liler için özel girişim

Ortak yapım marketlerinin sinemaya katkısına da vurgu yapan Zeynep Atakan, "Antalya Film Forum da bu yıl 50 civarında filmin yolculuğu başlayacak. Gururla söyleyebilirim ki ortak yapım marketleri arasında şu anda ilk 5 market arasındayız dedi. Başkan Danışmanı Abdurrahman Çelik ise ABD ile vize krizi nedeniyle festival konuklarıyla da ilgili harekete geçtiklerini söyledi. Çelik, “Başkanımız 20'ye yakın ABD'li konuğun festivale katılabilmesi için Dışişleri Bakanımız ile temasa geçti” diye konuştu. Salı Gurubu Başkanı Muharrem Koç da festivalin kent için önemli bir değer olduğuna değinerek, “Antalya sinemayla anılan bir kent. Değişimin sinema ve vizyon adına bir gelişim olacaktır. 54 yıldır aralıksız süren bir festivale hepimiz sahip çıkmalıyız” dedi.
DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20