banner153
banner230
banner203

Sanayi esnafı çırak arıyor

Çırak bulamıyoruz
Antalya'nın en önemli sanayi merkezlerinden birisi olan Akdeniz Sanayi Sitesi esnafları çalıştıracak çırak bulmakta zorluk çekiyor. Akdeniz Sanayi Sitesi'ne günde yaklaşık 50 bin aracın giriş yaptığını söyleyen Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Öztürk, sanayinin 15 bin çalışanı ile Antalya'nın en büyük toplu iş merkezi, 3 bin esnafıyla ise Türkiye'nin 4. büyük, sanayi sitesi olduğunu kaydetti.

Bin 500 çırak
Antalya'da turizmin gelişmesiyle birlikte Akdeniz Sanayi Sitesi'nde çırak sayısının hızla düşmeye başladığını söyleyen Kooperatif Başkanı Mehmet Öztürk,8 yıllık eğitime geçilmesi de çırak sayısını etkiledi. Çocuklar artık, daha kolay ve sosyal olan yerlerdeki işleri tercih ediyor. Sanayi sitelerine rağbet her geçen gün azalıyor. Sitemizin başta ahşap, otomotiv, metal olmak üzere bin 500 çırağa ihtiyacı var diye konuştu.

Çözüm için 2 proje
Sanayide çırak sıkıntısını çözmek için bir takım proje geliştirdiklerini ifade eden Öztürk sözlerine şöyle devam etti:Geçtiğimiz günlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Türkiye'de ilk kez 102 çırağın yatılı olarak kalabileceği Akdeniz Sanayi Sitesi Kültür Merkezi'nin hayata geçirilmesi ile ilgili protokolü imzaladık. Sanayide çalışan 13-18 yaş çocukların barınma ihtiyaçlarını karşılayacak yurt, Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Hizmet Binası'nın çatı katının düzenlenmesiyle oluşturulacak. Merkezi haziran ayı içinde açmayı hedefliyoruz. Ayrıca 200 çocuğun yetiştirileceği ve 4 milyara mal olacak olan yatılı mesleki eğitim merkezinin temelini de attık.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a