banner153
banner230
banner203

'Sapan'ın adaylığı CHP'nin utancıdır'

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Konyaaltı ޞubesi Başkanı Sibel Hasırcıoğlu, Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi'nden Gülser Öztunalı Kayır ve Emral Çıvmaz, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) temsilcisi Ayşe Güzin Kılınç ile üyeler Uğur Karaca ve Gülşen Sönmez ve Türkiye Aile Planlama Derneği Antalya ޞubesi Başkanı Nilgün Atasoy basın toplantısı yaptı. Kadın dernekleri adına açıklamayı okuyan KADER Temsilcisi Ayşe Güzin Kılınç şu ifadelerle tepkilerini ortaya koydu:

ޞiddet arttı
'Ülkemizde son yıllarda kadına karşı olan şiddetin yüzde 1400 artması boşuna değildir. Ülke nüfusunun yarısı olan kadınlara, baskı ve şiddet uygulamaları, eşitliği içine sindiremeyen kafalardan gelmektedir. Biz kadınlar biliriz ki şiddet uygulayanın utancıdır. Yine biliriz ki şiddet uygulamak acizliktir, zayıflıktır, özgüven eksikliğidir. Partilerin tüzüklerinde, 'şiddet uygulamak yasaktır' yazıyor. Bu ifade sanırız hepsinde vardır. Yasaların insan haklarına saygılı olması, hatta 'kadın- erkek eşittir' demesi bizi eşit kılmıyor. Yasaların uygulanması da gerekiyor. Hal böyleyken, parti tüzüklerinde yasak olan kadına karşı şiddet, neden yaşama getirilmiyor. Hamile karısına şiddet uygulamaktan ceza alan bir erkeğin, milletvekili adayı olması, millete örnek olması gereken bir yerde oturması ne denli doğrudur?

Sapan adaylıktan çekilmeli
Biz kadınlar, yasaların da, tüzüklerin de uygulanmasını istiyoruz. Ancak böyle olursa, yaşamımızdan şiddeti çıkarabiliriz. CHP 4'üncü sıradan aday olan, Yıldıray Sapan'ın hem milletvekili adaylığından, hem de kendi parti üyeliğinden uzaklaştırılması gerekmektedir. ޞiddet uygulayan birisinin milletin yönetimine talip olması, aday olduğu partisinin de utancı olmalıdır. Kadın hakları ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda önemli çalışmaları görev kabul eden STK'ların temsilcileri olarak temennimiz ve beklentimiz, kamuoyunun tepkisini dikkate alarak derhal Yıldıray Sapan'ın milletvekilliği adaylığından çekilmesidir.'

Karısı baskı altındadır
Kadın derneklerinin yöneticileri basın mensuplarının sorularını da cevapladı. Toplantıya sadece 4 kadın derneğinin gelmesinin gerekçesi olarak olay basında yer alır almaz organize olunamaması gösterildi. Kadınlar sorular üzerine 'Biz bildiride söyleyeceğimizi söyledik. Parti gereğini yapmazsa daha fazla reaksiyon alacaklardır. Tabandan da yeni eylemler gelecektir. ޞiddet uygulayan birisi karar mercilerine getirilmek istenirse bu tabanı ve halkı dikkate almamaktır. Biz olaya siyasi olarak değiş şiddet unsuru üzerinden bakıyoruz. Böyle birisinin Ankara'ya bizi temsilen gidecek olması bizleri daha da endişelendiriyor. ޞiddetle mücadele edecek kişiler şiddet uygulayan isimleri seçmeyerek mücadele etmelidirler. Yıldıray Sapan'ın durumu parti içinde Antalya içinde ciddi bir sorundur. Kadına yönelik şiddet uygulayanlar yetkili makamlara gelmemelidir. (Dayak yiyen kadının kocası Sapan'ı koruduğuna dair açıklama sorulunca) Dayak yiyen eş hala baskı altındadır. O nedenle eşini (Sapan'ı) koruyan bu tarz açıklamalar yapıyor' dedi.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a