banner244
banner203

Seçim bitti kavga bitmedi

Akdeniz İnşaat Taşeron, Kalfa ve Ustaları Derneği, Pazar günü olağanüstü genel kurul yaptı. Başkanlık seçimini mevcut başkan ޞahin kazandı. ޞahin'in yönetimindeyken rakip listeyi destekleyen Cengiz Aslan seçimler için şaibe iddiasında bulundu, ޞahin yalanladı

ޞahin'e destek vermedi
Akdeniz İnşaat Taşeron, Kalfa ve Ustaları Derneği 23 Ocak tarihinde Olağanüstü Genel Kurula gitti. Mevcut başkan Ahmet ޞahin, katılan üyenin yüzde 85'inin oyunu alarak yeniden başkan seçildi. Cengiz Aslan, daha önce ޞahin'in yönetiminde yer alırken seçimde ޞahin'e destek vermedi. Ahmet ޞahin'in rakibi olan aday Mehmet Genç'i destekleyen ve eski başkanlardan biri de olan Cengiz Aslan ve iki yönetim kurulu üyesi, Pazar günkü genel kurulda liste dışı bırakıldı. Aslan, hızını alamadı ve genel kurulda şaibe olduğu iddiasında bulundu. Dernek yönetimi birbirine girdi.

İddialara yalanlama
Kamuoyuna kan değişikliği şeklinde duyurulan ancak mevcut yönetimde çatlak sesler çıktığı için genel kurul kararı aldığını daha önce açıklayan Akdeniz İnşaat Taşeron, Kalfa ve Ustaları Derneği Başkanı Ahmet ޞahin, ikinci tur oylamasında 250'ye yakın katılımın olduğu genel kurulda yüzde 85 oy alarak başkan seçildi. Ama eski Başkan Cengiz Aslan, genel kurulda saygı duruşu ve istiklal marşının okunmaması, tüzük değişikliğinde derneğe üye olanların başka bir derneğe üye olduğu takdirde ihraç edileceği şeklinde bulunan hükmün insan haklarına aykırı olduğunu öne sürerek şaibe iddiasında bulundu. Genel kurulun iptal edilmesini istedi. Ancak yeni yasalara göre ve Dernekler Kanunu'nda yapılan değişikliğe göre bu tip törenlerde İstiklal Marşı okunması ve saygı duruşunda bulunulması gerekmiyor. Dernek başkanı Ahmet ޞahin, herkesin istediği kadar derneğe üye olabileceğini ancak aynı meslek kolu ile ilgili iki derneğe birden üye olamayacağını savundu.

Suç duyurusu yapacak
Toplam 1050 üyenin bulunduğu derneğin genel kurul öncesi Başkan yardımcılığını yapan Cengiz Aslan, 16 Ocak tarihindeki ilk seçime yeterli katılımın olmaması nedeniyle 23 Ocak'ta tekrar toplanan genel kurula keyfi değişiklikler yapıldığı gerekçesi ile itiraz edeceğini ve suç duyurusunda bulunacağını da söyledi. İddialara yanıt veren Ahmet ޞahin ise Cengiz Aslan'ın kendi yönetiminde sürekli muhalefet ettiğini ve dernek üyelerini başkanlığını yaptığı Sürveyancılar Derneğine kaydetmeye çalıştığını dile getirdi. ޞahin iddiaların tamamına belge ile yanıt verdiğini kaydetti.

Baskı kuruldu iddiası
Aslan ise kendi derneğine üye kaydetmek için çağrıda bulunduğunu doğruladı. Dernek üyelerinin bir başka derneğe üye olmasının yasal olarak engeli bulunmadığını Avrupa İnsan Hakları Beyannamesi'nde de bunun belirtildiğini vurgulayarak, 'İnsanlar başka derneğe de üye olabilir. A veya B dernek olmuş fark etmez. Ben de isteyen gelebilir dedim ancak Ahmet ޞahin üyelere başka derneğe giderseniz sertifika eğitimine katılamazsın gibi baskılar yapıyor ve kurs haklarını engelliyorlar. Bazı şeyleri aramızda çözebileceğimiz konulardı ama bunu kendi aramızda çözemedik' şeklinde yanıt verdi. Yönetim Kurulu'nda genel kurul sonrası Cengiz Aslan, Mehmet Genç ve Ziya Ceylan liste dışı kaldı.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a