banner244

Sevgililer Gününü niye kutluyoruz?

Sevgililer Gününün Anlamı,

(St. Valentines Day) Sevgililer Günü Anlamı

St. Valentines Day- Sevgililer Günü hikayesi çok eski zamanlara dayanır anlamı

St. Valentines Day / Sevgililer Günü Roma İmparatorluğu döneminde ortaya çıkmış. Antik Roma döneminde 14 ޞubat gününde, Roma'lı Tanrı ve Tanrıçaların kraliçesi (Juno '“ kadın ve evliliğin kraliçesi olarak da bilinir) onuruna kutlamalar yapılırmış. Ertesi gün yani 15 ޞubat ise Lupercia bayramı olarak bilinen festivalin ilk günüymüş.
Valentine ise o dönemde Roma'da bir papazmış. Her yıl 14 ޞubat'ta köylerdeki gençler festival boyunca eşleri olmasını istedikleri genç kızların isimlerini bir kağıda yazıp kutuya koyarlarmış. Çoğu zaman da bu çiftleşmeler yıl boyu devam eder ve evlilikle sonuçlanırmış. Ama, imparator 2.Claudius bekar erkeklerin evli ve aileli olanlardan daha iyi asker olduklarına, sevdikleri yerine savaşa konsantre olmaları gerektiğine karar vermiş ve genç erkeklere nişanlanmayı da evliliği de yasaklamış. Valentine ise bunun büyük bir haksızlık olduğunu düşünerek gençleri gizli gizli evlendirmeye devam etmiş ve Claudius'a karşı gelmiş. Bu durum farkedilince Claudius Valentine'ın bir 14 ޞubat günü öldürülmesini emretmiş.

Başka bir hikayeye göre de Valentine aslında, ilk 'Valentine / Sevgili' mesajını kendisi yollamış! Valentine papazlığının yanısıra aynı zamanda hekimlik te yaparak hastalıkları tedavi ediyormuş. Hapisteyken genç bir kıza - kendisini sık sık ziyaret eden gardiyanın kör kızına '“ aşık olmuş.Gardiyanın kızını yeniden görebilmesini sağlaması için tedavi ediyormuş. İdam edileceği gün, 14 ޞubat'ta, 'From your Valentine / Sevgilinden' imzalı bir veda mektubu yazmış ve kimilerine göre de bu mektup genç kızın yeniden görmesini sağlamış.

*********************************************

SENİ SEVİYORUM YA DA...
Her ne kadar ''sevginin dili tektir'' deseler de her dilde ''seni seviyorum'' farklı sözcüklerle dökülüyor. İşte aslında kelimelere dökülmüş ifadesiyle çeşitli dillerde seni seviyorum:

Almanca: Ich liebe dich
Arapça: Ana ba heb-bak
Bulgarca: Jbichim te
Cavaca: Kulo tresno
Çekçe: Miluju te
Farsça: Asheghetam
Fransızca: Je t'aime
Hawaice: Aloha ı'a au oe
Hintçe: Mai thumbe pyar karta hoon
Hollandaca: Ik hou van jou
İbranice: Ani ohev otach
İngilizce: I love you
İranca: Mahn doostaht doh-rahm
İrlandaca: Taim i'ngra leat
İspanyolca: Te amo
İtalyanca: Ti amo
Japonca: Ore wa omae ga suki da
Katalanca: T'estim molt
Latince: Vos amo
Macarca: Szeretlek
Makedonca: Sakam te
Norveççe: Jeg elsker deg
Pakistanca: Mujhe tumse muhabbat hai
Portekizce: Amo te
Rusça: Ya vas liubliu
Sırpça: Ljubim te
Slovakça: Ljubim ta
Yunanca: S'ayapo
Zuluca: Mena tanda wena

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a