banner153
banner192
banner203

Simitçilikten patronluğa

Çocukluğunda yağmur, soğuk, fırtına dinlemeden okuldan çıkar çıkmaz tablasını başına yerleştirerek sokaklarda simit satan 28 yaşındaki Mehmet Emin Yılmaz, hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. 23 çocuklu Mardinli bir ailenin oğlu olarak 3 yaşında Antalya'ya gelen ve ilkokul çağlarında ağabeyleriyle birlikte sokaklarda saatlerce simit satmak için uğraşan Mehmet Emin Yılmaz, o günleri anlatırken gözleri doluyor. Çocukluğunu hiç yaşamadığını, fakir bir ailenin çocuğu olarak hayatın kendine çok fazla şans vermediğini söyleyen Yılmaz, o günlerden bugün kendine kalanın hayatın zorluğu olduğunu belirtiyor.

30 kişi bir evde

Çocukluk yıllarında bir çayla 4 simit yiyerek gününü geçirdiğini belirten Yılmaz, 30 kişi bir evde yaşadıklarını söylerken, “Yeni bir tek ayakkabım vardı. Onu da bayramdan bayrama giyerdim. Haftanın 7 günü Antalya'yı turluyordum simit satmak için. Çocukluğumda hatırladığım çok güzel tek bir anım yok. Şimdi tablasında simit satan bir çocuk görünce çocukluğuma dönüyorum. Üzülüyorum. İnşallah Allah o çocuklara da bizim geldiğimiz yere gelmeyi nasip eder diye diliyorum" diye konuştu.

Tek simit için 10 kat

Tek simit satmak için 10'uncu kata yürüyerek çıktığını söyleyen Yılmaz, şunları anlattı; “Allah'a hep dua ederdim, hayal ederdim; 'Bir gün işyerim olsun' diye. Çocukluğuma dair unutamadığım emek, harcanan çocukluğum var. Ağabeylerim de ben de hep çok çalıştık" dedi. Çocukluğuna dair unutamadığı bir değil onlarca anı olduğunu sözlerine ekleyen Yılmaz, “Her günüm unutulmayacak bir gün. Her çalıştığım gün zorluklarla geçti. Bir gün dolu yağarken simit satıyordum, ertesi gün fırtına oluyordu ben yine simit satıyordum. Ertesi gün hava buz gibi oluyordu, ben yine simit satıyordum. Fakirdik. Yokluktan Antalya'ya gelmiştik ve çalışmak zorundaydık" dedi.

4’üncü şubeyi açacak

Hayatta olmayacak hiçbir şey olmadığını vurgulayan Yılmaz, “İnsan istedikten sonra her şeyi yapar. Benim yerimde başka biri olsa hayattan vazgeçerdi. Eve döndüğümde iç çamaşırıma kadar ıslandığım olurdu. Ayakkabılar su dolardı. Başarmaktan başka şansım yoktu. Kendimi bildim bileli hayallerimle yaşadım. Bir gün başaracağımıza, Allah'ın bu emeğin karşılığını vereceğine inanıyordum. O yüzden yılmadan çalıştım. Allah yüzümüze güldü emeğimizin karşılığını aldık. Allah herkese nasip etsin" diye konuştu. Hayatı öğrenmek için çocukların okuldan kalan zamanlarda, tatillerde birkaç saat de olsa çalışması gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Para kazanmak önemli değil ama hayatın zorluğunu öğrensinler. Tecrübe kazansınlar. O tecrübe onlara geri kazanım sağlayacaktır" dedi. 9 ay önce öğretmen Gönül Yılmaz ile hayatını birleştiren Mehmet Emin Yılmaz, şu anda ağabeyiyle birlikte 3 işyeri sahibi olduklarını ve 4'üncü şubeyi açmaya hazırlandıklarını belirtti. Yılmaz'ın gelecekte çevresindeki muhtaç insanlara daha çok yardım etmeyi hedeflediğini ekledi.

DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20