banner153
banner192
banner203

Sit alanında Tapu sevinci

Kepez Belediyesi, ilçenin müzminleşen, çözülemez denilen tapu sorunlarının çözümünde vatandaşın yüzünü güldüren güzel işlere imza atmaya devam ediyor. Başkan Hakan Tütüncü döneminde Fevzi Çakmak ve Kütükçü mahallelerinde askeri alanda kaldığı gerekçesiyle 2000 yılında yıkılan 120 gecekondunun yok hükmünde olan hak sahipliliği, yapılan imar düzenlemesiyle yasal hale getirilmişti. 120 vatandaşa, yakın bir tarihte tapuları verilecek. Belediye basın biriminden yapılan açıklamaya göre, Yine Fevzi Çakmak Mahallesi’nde, 2-B şerhinden dolayı okul, park ve yol imar parsellerinde kalan yaklaşık 500 gecekondunun 30 yıla yakın devam eden tapu sorunu da çözülüyor. Kamusal hizmet alanı içerisinde kalan gecekondu hak sahiplerine,  gecekondu kanunu kapsamında en yakın yerden arsa tahsisi yapılacak. 500 kişi içerisinde hak sahipliği tespiti tamamlanan 50  vatandaşa, arsa tahsisi yapılması talebi, Kepez Belediye Meclisi’nden oy birliği ile geçti.

27 yıllık özlem bitecek

Kepez Belediye Meclisi, tapuyla ilgili sevindirici bir kararı da Düden Çayı Sit Alanı içerisinde kalan gecekondularla ilgili aldı. Bilindiği üzere Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, 1992 yılında Düden Çayı ve çevresini 1.derece Doğal Sit alanı ilan etmişti. Sit alanının Kepez Belediyesi sınırları içerisinde kalan gecekondular da o tarihten itibaren tapu problemini yaşamaya başladılar. Kepez’in çözülemez denen birçok imar ve mülkiyet sorununu çözme başarısını gösteren Başkan Hakan Tütüncü de 2014 yerel seçim çalışması sırasında geldiği Düden Çayı ve Çevresi Doğal Sit Alanı’nda tapu problemini çözeceklerinin sözünü vermişti.

Büyükşehir’in desteği

Sorunun çözümü amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi, aldığı meclis kararıyla; Düden Çayı’nın, Şelale, Baraj ve Habibler mahallelerini kapsayan kısmındaki düzenleme yetkisini 3 yıl süreyle Kepez Belediyesine verdi. Kepez Belediyesi de Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği yetki kapsamında sit alanındaki tapu problemini çözüyor. İlgili kanun gereği sit alanındaki yaklaşık 600 gecekondu hak sahibine, sit alanı dışından en yakın bölgeden tapulama yapılacak. Belgelerle ve ilgili kanun kapsamında hak sahibi olduğu tespiti tamamlanan 46 gecekondu hak sahibine arsa tahsisi yapılması talebi, Kepez Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantısında karara bağlandı. 46 hak sahibine tapu tahsisi yapılması için Encümene ve Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi oy birliği ile meclisten geçti. Sit alanındaki diğer gecekondu sahiplerine de hak sahipliği tespiti tamamlandıktan sonra Belediye meclisinden karar alınarak tapuları verilecek.

Tütüncü sözünü tuttu

Kepez’in, müzminleşen mülkiyet sorunlarını,  muhatabı olan vatandaşları mutlu edecek şekilde çözdüklerini belirten Başkan Hakan Tütüncü, “Hem Fevzi Çakmak’ta hem Sit alanında hemşerilerimize verdiğimiz çözüm sözünü yerine getirmiş olmanın mutluğunu yaşıyoruz. Sözlerimizin arkasındayız ve vaatlerimizi bir bir yerine getiriyoruz. Şelale, Habibler ve Baraj mahallelerimizde Sit alanı çevresinde kalan yaklaşık 600 gecekondu hak sahibimize tapuları hayırlı uğurlu olsun. Çözülemez denen bir sorunu daha ekibimle, meclis üyelerimizle yoğun bir mesai ile çalışarak çözdük. Sorunun çözümüne desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel’e, Büyükşehir ve Kepez Belediyesi meclis üyelerimize ve bürokratlarıma teşekkür ederim” açıklamasını yaptı. Tütüncü, sit alanındaki gecekonduların tahliyesinin tapu tahsisi yapılan hak sahiplerinin yeni konutlarına taşınmalarından sonra yapılacağının da altını çizdi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner212