banner244

ޞok operasyon

Emniyet, Minibüsçüler Odası'na zorla para toplama, zimmete para geçirme iddiasıyla operasyon düzenledi. 'Büyükşehir, Antalyaspor'a kişi başı 50'şer lira istiyor' diye toplanan paraların kulüp kasasına hiç girmediği öğrenildi

ޞehiriçi ulaşımda hizmet veren Antalya Minibüsçüler Odası yönetiminin şoförlerden haftalık zorla 25 lira aldığı ve bunun karşılığında makbuz vermediği, çeşitli adlar altında para topladığı, araba alım satım işinden para aldığı gerekçesiyle oda binasına Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ޞube Müdürlüğü 8 ޞubat 2011 günü operasyon düzenlendi. Operasyonda başkan dahil aralarında CHP'li belediye meclis üyeleri de olan 6 kişi şüpheli olarak gözaltına alındı. Sorgularının ardından serbest bırakıldı. Düzenlenen operasyonda çok sayıda evraka el konuldu. Tahkikat sürüyor. MHP Kepez Belediye Meclis Üyesi Saffet Çelik'in şikayetiyle yapılan operasyonda oda yönetim kurulu üyeleri minibüs alım satım işlemlerinden oda kaydı yapacağım diyerek 3'er bin lira para almak, her hafta 662 minibüsçüden 25'er lira para toplamak, çeşitli kurum ve belediyeler adına esnaftan 50 lira dolayında para toplamak ile itham ediliyor. ޞimdiye kadar 65-70 kadar minibüs için alım satım işinde, alıcıdan 3'er bin lira alındı. Basına yansımayan bir çok iddia daha bulunduğu da öne sürülüyor. Oda adına toplanan her ay 150 bin lirayı bulan paraların akıbeti mercek altına alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın'ın Minibüsçüler Odası esnafı ile Aralık 2010 sonunda yaptığı toplantıdan bir hafta sonra 'Büyükşehir Belediyesi, Antalyaspor'a kişi başı 50'şer lira istiyor' diye toplanan paraların Antalyaspor kasasına hiç gitmediği öğrenildi.

Sakal parası
Minibüsçüler, 'Her hafta Pazartesi minibüs başı 25'er lira değnekçi parası topluyorlar. Değnekçiler sigortalı eleman bile değil. Haftalık 25 lira dışında ayrıca bu değnekçiler sakal parası adı altında cumartesi ve pazar günleri de 5 ila 20 lira arasında değişen rakamlarla para topluyorlar. Yaklaşık bir ay kadar önce de bizden Antalyaspor'a verilmek üzere 'Büyükşehir Belediye istiyor' diye 50'şer lira topladılar. Bazı kişiler bunu ödemedi. Antalyaspor adına daha öncede 5-6 kez 50 ila 100'er lira arasında para topladılar. Her ay bizden yok lastik parası, yok klima parası yok çay parası yok çorba parası adı altında para toplanıyor. Bu paraların akıbeti nerede? Makbuz da vermiyorlar. Parayı ödemeyenin güzergahını değiştiriyorlar. Kötü bir güzergaha veriyorlar. Mustafa Gönenç eskiden başkanken de Yeniköy güzergahını alıyorum diye 662 minibüsçüden toplam 600 bin lira para topladı. Bazı minibüsçüler bu parayı ödemeyi reddetti. Bu para nerede' diye sordu. Yıllardır duraklardaki görevlilere paraların elden verildiğini ve makbuz kesilmediğini belirten Gönenç, 'Bundan sonra paraları makbuz keserek vereceğiz. Kesinlikle zimmete para geçirme gibi bir durum yok' iddiasında bulundu.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a