banner244

Son kararı BİE verecek

İnceleme yaptı
Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Başkanı Doeke Faber, AIPH Genel Sekreteri Sjaak Langeslag ve AIPH Pazarlama ve Sergiler Komitesi Başkanı Shinya Wada, EXPO'nun düzenleneceği yeri incelemek üzere Antalya'ya geldi. AIPH heyeti, incelemelere başlamadan önce EXPO İcra Kurulu ile bir araya geldi. Vali Yardımcısı Mehmet Seyman başkanlığında ATSO Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda, konuk heyete BATEM arazisinde yapılacak etkinlikler hakkında sunum yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, botanik EXPO'nun dünyanın en önemli organizasyonlarından birisi olduğunu söyledi. Seyman, 'Başta Antalya Valiliği olmak üzere Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), 30'u aşkın sivil toplum kuruluşu, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya milletvekillerinin de içinde yer aldığı özenli ve arzulu çalışma ile dünyanın önemli organizasyonunun Antalya'da layığı ile gerçekleştirilmesi konusunda sevindirici bir aşamaya ulaştık.' dedi.

2016'da gerçekleştirilecek
Antalya'nın dünyanın en önemli turizm destinasyonları içerisinde yer almasının yanında Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatında da ön sıralarda yer aldığını belirten Seyman, 'Genel olarak insana, insan mutluluğuna ve insan ilişkilerine önem veren ilimiz, bu ilişkiler içerisinde 2016 EXPO'yu 'çocuk ve çiçek' teması üzerine inşa etmeyi hedeflemiştir. Antalya, 4 saat uçuş mesafesinde yaklaşık 2 milyar nüfusa hitap eden bir bölgedir. Bu özelliği dolayısı 2016 yılında gerçekleştirilecek EXPO'da 6 ayda 8 milyon konuğa ev sahipliği yapmayı hedeflemektedir.' diye konuştu.


Davetleri hükümet yapsın
Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Başkanı Doeke C. Faber de Antalya'daki tüm resmi ve sivil toplum kuruluşlarının EXPO'yu yapmak için istekli olduğunu söyledi.Antalya'ya 2016 yılında düzenlenecek EXPO'nun yerini incelemek için geldiklerini belirten Faber, '2016 için son kararı Paris'teki ilgili kuruluş olan Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) verecek. Biz kendi tespitlerimizi ve önerilerimizi sunacağız. Öncelikle etkinlik alanının erken hazır olması gerekir. Ancak bu şekilde Paris'teki kuruluştan destek alabiliriz.' dedi.Bu organizasyon için şehrin, devletin ve hükümetinin desteğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Faber, 'Çünkü EXPO'ya yapılacak olan davetlerde, devletin ön planda olması ve davetlerin çoğunu hükümetin yapması gerekir.' dedi.

BATEM'den memnunuz
EXPO'nun sadece gelecek ziyaretçi için değil, ekonomik, istihdam, turizm ve tarım için de çok önemli bir organizasyon olduğunu vurgulayan Faber, şöyle devam etti: 'Antalya'ya gelecek ziyaretçiler Türk bahçelerini görme fırsatı da yakalayacak. Ayrıca organizasyonunuzun ana temasını çocuklar ve çiçeklerin oluşturması çevreye verilen önemli göstermekte. Bizim rüyamızda dünyada yeşil şehirler kurmak. Dünyanın nüfusunun yarıdan fazlası şehirlerde yaşıyor. Bu vesile ile şehirlerde yeşil alanlar, parklar ve yaşlıların rahat dolaşabileceği temiz sağlıklı alanlar oluşturmak istiyoruz.' Geçen sene Güney Kore'de, 2016 Botanik EXPO'sunun Antalya'da düzenlenmesine karar verdiklerini hatırlatan Faber, EXPO için kullanılacak yerin daha sonra yeşil bir alan olarak devam ettirilmesinin ve Antalya halkına hediye edilmesinin verecekleri kararda etkili olacağını kaydetti. Faber, BATEM'in EXPO alanı olarak seçilmesinden de memnun olduklarını, AIPH olarak her türlü desteği vereceklerini de sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a