banner153
banner230
banner203

Sürgün korkusu

Birleşme ve havuz sistemine karşı koyan, senet imzalamayanların sürgün hatlara verileceği öne sürülüyor

Birleşme protokolüne göre 662 üyeli minibüsçülerin otobüsçülere 72 araç bedelini ödemesi gerekiyordu. 662 minibüsçüden iddiaya göre büyük çoğunluğu, bu parayı aralarında toplayarak ödemek için kendi oda yönetimlerine taahhütname vermişti. Ama taahhütname alınmasına rağmen Minibüsçüler Odası yönetiminin 662 minibüsçüden kişi başı 38 bin 100 lira dolayında senet istediği öne sürülüyor. Bu rakam toplamda 25 milyonu (eski parayla 25 trilyon 222 milyar) buluyor. Birleşme ve havuz sistemi karşılığında Halkkart'ta yaşanan skandalları görmezden geleceği, Halkkart ile ilgili davaları geri çekeceği öne sürülen Halk Otobüsçüleri Kooperatifi henüz geri adım atmadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın öncülüğünde, minibüs ve otobüsçülerin havuz sistemine geçmeleri için imzalanan ön protokol sonrası senet iddiası ise gündeme bomba gibi düştü.

Paranın böylesi
Türel döneminde 'Param yok, borç batağındayım, zorla araba aldırdılar' diyen esnaftan önceleri 590 minibüsçüden 40'ar bin alınacak diye telaffuz edilirken şimdi 662 minibüsçüden 38 bin 100'er liralık senet alınmaya başlandığı öne sürülüyor. Önceki sistemde 72 minibüsçü için kalan 590 araç sahibi bedel ödeyecekti. Minibüsler otobüsçülere verilecekti. ޞimdi bu 72 minibüsün verilmesi yerine bedelinin otobüsçüleri verilmesi gündemde. Minibüsçü-otobüsçü birleşme protokolü gereği otobüsçülere verilecek 72 minibüsün bedeli böylece belli oldu. 662 üyeli Minibüsçüler Odası, tanesi ortalama 350 bin lira olarak belirlenen 72 aracın bedeli olarak iddiaya göre 662 esnaftan kişi başı 38 bin 100'er lira yani yaklaşık 40'ar bin lira olarak para toplayacak! Bu da toplamda 25 milyon 222 bin lira dolayında bir rakam ediyor. Yani 662 minibüsçü, 72 araç bedeli olarak 38 bin 100'er liradan toplam 25 milyon 222 bin lira ödeyecek. Eski sisteme göre 72 araç hatlarıyla beraber otobüsçülere verilecekti şimdi ise araç verilmeyecek ama bedeli ödenecek.

Esnaf isyanda
Minibüsçü esnafı '82 bin liraya aldığımız arabaların borcu daha bitmedi. 40'ar bin lira borcumuz kaldı. Bizden şimdi birleşme için oda yönetimimiz bir 40'ar bin daha istiyor. Son yaptığımız birleşme toplantısına bankacılar da geldi. Bizim oda yönetimimize verdiğimiz senetlerin bankaya verileceği öne sürülüyor. Güya biz bankaya gideceğiz. Bu senetleri vereceğiz. Bankada senedi tahsil etmeyecek. Bunun yerine eski ve yeni borcumuzu kendilerine ödeyebilmemiz için borç miktarımız kadar kredi verecek. E o krediyi biz taksitle ödeyeceğiz. Haliyle borcumuz faiziyle beraber yine katlanmış olacak. En azından her birimize 10'ar bin lira vade farkı çıkaktır. Birleşmeye karşı değiliz ama neden biz kültefin altına giriyoruz. Ayrıca birleşme yapılması için oda yönetimi bizden taahhütname aldı. Bu taahhütnameye rağmen şimdi bize 20 Haziran son ödeme tarihli senet imzalatıyorlar. Bu tarihten önce o senetler bankaya verilir. Senetleri imzalamamız için bir süre verdiler o süre 2 hafta kadar önce doldu. Hala senetleri imzalamayan ve birleşmeye yanaşmayan bir çok kişi var ve onların da bunları imzalamasını istiyorlar. Bazı arkadaşlarımız, birleşme protokolüne uymayarak taahhütname ve senet imzalamadıkları için kötü hatlara verilecekleri, baskı göreceklerini öne sürüyorlar. Hatta bununla ilgili UKOME kararı alındığı bile söyleniyor. Bu karara göre birleşme ve havuz sistemine girmeyen araç sahiplerinin araçları kentin dış noktalarındaki hiç doğru dürüst iş yapamayan güzergahlara verilecek. Bu suçtur' diye konuştu.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a