banner153
banner230
banner203

Talasemide gen umudu

Kongreyi değerlendirdi
Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, düzenlediği basın toplantısında, Dünya Talasemi Federasyonu ve Talasemi Federasyonu tarafından 11-14 Mayıs 20011 tarihlerinde Antalya'da yapılan 12. Dünya Talasemi Kongresi ve 14. Talasemi Hasta ve Aileleri Kongresi'yle ilgili bilgi verdi. Canatan, 2006 yılında Dubai'de düzenlenen 10. Dünya Talasemi Kongresi'ne 29 ülkeden 1100, 2008 yılında Singapur'da düzenlenen 11. Dünya Talasemi Kongresi'ne 30 ülkeden 1200 katılımcının iştirak ettiğini söyledi.

Gen düzenlemesi
Kongrede gelecek 10 yılda talasemi için neler yapılabileceğinin de gündeme geldiğini anlatan Canatan, özellikle gen düzenlemesi ve tedavisi ile kök hücre naklinin gündeme geldiğini vurguladı. Canatan, kök hücre nakli ile hastalığın kesin çözümüne ulaşılabildiğini belirtirken, gen düzenlemesi ve tedavisi ile başkasından gen nakli yapılmadan hastanın kendi geninde yapılan düzenleme ile hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu bildirdi. Canatan, ''Gen düzenlemesi talasemili hastalar için umut'' dedi.

Talasemi merkezine talip
Canatan, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hayırsever iş adamı Adem Tolunay'ın katkıları ile kurulan Adem Tolunay Talasemi ve Kan Merkezi'nin AKHAV'ın yüzde 20 kapasite ile çalıştırıldığını belirtti. Canatan, merkezin tam olarak çalışmaması nedeniyle Dünya Talasemi Kongresi'ne katılan hastaların ''perişan olduğunu'' iddia etti.
Canatan, AKHAV'ın öncülüğünde kurulan Talasemi ve Kan Merkezi'nin tam kapasite çalışması için talip olduklarını belirterek, bu kapsamda Antalya Valiliği ve Sağlık Bakanlığı'na başvurduklarını söyledi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a