banner153
banner230
banner203

Tehdit ve şantaj eski alışkanlığı

Son günlerde Türel’i hedef alan yazılarıyla dikkat çeken gazeteci Ebru Küçükaydın’ın Kocaeli’ndeyken bir haberden ötürü 4 milyar lira para cezasına çarptırıldığı, yine yaptığı haberler yüzünden bir iş adamının intihar ettiği öne sürüldü

Hürses Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ebru Küçükaydın’ın geçtiğimiz günlerde, bir okurunun gönderdiğini öne sürerek köşesinde yayımladığı mektup büyük tepki çekti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i hedef alan mesnetsiz itham ve suçlamalar içeren bu mektuba Büyükşehir Belediyesi anında yanıt verdi ve önceki gün aynı köşede bir tekzip yayımlandı. Tekzibin yayımlandığı gün yine köşesinden iddialarını sürdüren Küçükaydın, “30 yıllık meslek hayatımda bir tekzibim, bir ‘haber yalandır’ mahkeme kararım yoktur” gibi kallavi ifadeler kullanmaktan da geri durmadı.

İzmit’te 4 milyar para cezası

Ancak yalancının mumu yatsıya kadar yanar misali, Küçükaydın’ın bu iddialı sözlerinin gerçeği yansıtmadığı da kısa sürede ortaya çıktı. Antalya’ya gelmeden önce uzun yıllar Kocaeli’nde gazetecilik yapan Ebru Küçükaydın’ın, 2004 yılında İzmit’te bir fabrikanın depolarında zehirli BHC maddesi bulunduğu yönündeki haberler yüzünden 4 milyar lira para cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

‘İş adamını intihar ettirdi’ iddiası

Mesleki yaşamı boyunca sansasyonel haberlerle gündeme gelen Ebru Küçükaydın hakkında en tüyler ürpertici iddia ise bir işadamını intiharına neden olduğu. 2010 yılında Kocaeli’nde günlük yayın yapan Kırmızı Kocaeli Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmenliği’ni yürüten Küçükaydın’ın, vergi rekortmeni iş adamı Abdülrezzak Koçakelçi hakkında çeşitli iddia ve suçlamalar içeren bir yazı dizisi yaptığı, haftalar süren bu saldırılar karşısında bunalıma giren iş adamının çocuğunun doğumuna 3 ay kala intihar ederek yaşamına son verdiği öğrenildi.

İşten çıkaran başkana saldırdı

Öte yandan, habercilik anlayışını iddialar üzerine kuran ve kaynak gözetmeksizin saldırmayı alışkanlık haline getiren Ebru Küçükaydın’ın Kocaeli Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ı da bu yöntemle canından bezdirdiği belirtildi. İddiaya göre, Başkan Ayaz kıramadığı birinin ricası üzerine Küçükaydın’ı danışman olarak işe aldı, ancak bir süre sonra bu görevine son verilen ve yeniden basın sektörüne dönen Ebru Küçükaydın, bu kez hedef tahtasına Başiskele Belediyesi’ni ve Başkan Ayaz’ı koydu. Ekmeğini yediği belediye aleyhinde günlerce manşet yaptı.


(Abdülrezzak Koçakelçi)


(Hüseyin Ayaz)

Umut ÖZEN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a