banner244

Temizlik ihalesi 'temiz' değil mi?

Konyaaltı Belediyesi temizlik ihalesinde pis koku iddiası. İhale rakamından 4 milyon lira daha düşük teklif veren firmaya ihalenin verilmediği, maliyet bedelinin şişirildiği, danışıklı dövüş olduğu, kamunun zarara uğratıldığı iddiaları sonrası bir firma, ihale iptali için düğmeye bastı

İhale iptalini istediler
Yaklaşık 7 buçuk milyon lira maliyet bedeli biçilen Konyaaltı Belediyesi temizlik işini 3 buçuk milyon liraya dört dörtlük hizmetle yapmak için teklif verdiler ama ihaleden elendiler. Belediye ihale komisyonu, bunun yerine ihaleyi 5 buçuk milyon lira teklif verip 2 milyon lira daha ucuza yapan firmaya verdi. En düşük rakamı vererek ihaleye giren İbrahim Kaan temizlik firması, belediyenin ihaledeki maliyet rakamının şişirilmiş olduğunu öne sürdü. Kendi verdikleri fiyatla temizlik işinin nasıl yapılacağını toplam 3 milyon 150 bin lira dolayındaki maliyet hesabıyla ortaya koydu. İbrahim Kaan firması, 'İhale şartnamesine göre ekonomik açıdan en avantajlı teklif, fiyat esasına göre belirlenecektir. Temizlik işinin 157 personelle ilçe de bir yıllığına yapılabileceği en uygun ve en düşük teklifi verdik. Ancak ihaleyi bizim yerimize, 2 milyon lira daha yüksek teklif veren firmaya verdiler. Burada kamu zarara uğratılmıştır. Çünkü maliyet hesabı ortadadır. Belediyenin ihale için biçtiği rakam şişirilmiştir. Bazı firmalar arasında danışıklı dövüş vardır' iddialarıyla ihalenin iptali için düğmeye bastı.

Kasırga yine gündemde
Sürecin böyle işlemesinde Kasırga Operasyonu sonrası sahipleri cezaevine giren iki firma A.Aziz Yıldız Temizlik ile Konyaaltı Belediyesi'ndeki ihaleleri sürekli alan Açıkel Temizlik arasındaki ihale savaşları olduğu iddiası yer alıyor. Son temizlik ihalesinde ortaya atılan iddialar ise dudak uçuklatan cinsten. İddiaya göre olaylar şöyle gelişti: Konyaaltı Belediyesi'nin 157 personelle 2011 yılı için çöp toplama, süpürme ve nakil hizmeti işinin ihalesi 8 Aralık'ta belediye toplantı salonunda yapıldı. Bir yılı kapsayan Konyaaltı ilçesinin çöp toplama işi ihalesine 5 firma katıldı. 7 milyon 512 bin 679 lira maliyet hesabı yapılan ihalede en uygun ve düşük rakamlı teklifi veren firmaya ihalenin verileceği öğrenildi. Teklif zarfları açıldı. İhaleye katılan İbrahim Kaan (ismini değiştiren A.Aziz Yıldız firması) 3 milyon 531 bin 870 lira, Açıkel Temizlik 4 milyon 317 bin, Açıkel'le arasında tanışıklık bağı olduğu öne sürülen Yavuz Selim Er Temizlik 5 milyon 489 bin, Çev-tem ise 6 milyon 564 bin lira teklif verdi. Ahmet Canbaz firması ise iddiaya göre şartname aldı ama ihaleye girmedi.

İbrahim Kaan firması kızdı
İhaleden kısa süre sonra, kulislere sızan bilgilerde ihalenin şu anda sahipleri hapiste olan Açıkel Temizlik firmasının yakını bir firmaya verileceği, bu firmanın Açıkel grubu ile birlikte hareket ettiği iddiası yer aldı. Daha önce de Konyaaltı'nda temizlik ihalesinin Aziz Yıldız firmasına verilmek istenmediği ve kendilerine her türlü zorluk çıkartıldığı öne sürülmüş, A.Aziz Yıldız ve Açıkel grubu arasında 2009 Aralık ayındaki ihale öncesinde belediye binası içerisinde bu tartışmalar nedeniyle küfürlü, hakaretli tekme yumruk kavga çıkmıştı. ޞimdi ise iddiaya göre ihalede rakamlar açıklandıktan sonra Konyaaltı Belediyesi İhale Komisyonu, en uygun ve en düşük rakamı veren İbrahim Kaan (A.Aziz Yıldız) firmasından, bu rakamla temizlik işini nasıl yapacağına dair bir açıklama istedi.

Masraf, maliyetin yarısı
İbrahim Kaan firması yazılı ve çok ayrıntılı bir açıklama yaptı. Yapılan hesaplama da 157 işçiye ait bir yıllık net işçilik masrafının 2 milyon 567 bin 300 lira olduğu ortaya çıktı. Akaryakıt masrafı ise yıllık 465 bin lira tutuyordu. Yani total masraf 3 milyon 150 bin lira gibi bir rakam iken firma, karıyla beraber 3 milyon 531 bin 870 liraya ihale de teklif vermişti. Böylece İbrahim Kaan firması, belediye ihale komisyonuna yaklaşık 4 milyon lira daha düşük bedelle ihaleyi nasıl yapacağını detaylı şekilde anlatmış oldu. Firma, verdiği rakamla ihale de verilen 7 milyon 512 bin 679 liralık rakamın şişirilmiş olduğunu adeta belgelediğini öne sürdü. Ama bu açıklama, belediye ihale komisyonu tarafından kabul edilmeyerek aynı şekilde ikinci en düşük teklifi veren Açıkel firmasından açıklama istendi. İddiaya göre bu firma, detaylı şekilde açıklama yapıp ihaleyi almayı istemek yerine açıklama yapmayı reddetti. Ardından komisyon, takribi 5 milyon 500 bin lirayla en düşük teklifi veren Yavuz Selim Er Temizlik firmasına yöneldi. Bu firma açıklamasını yaptı. Bu sürecin sonunda ihalenin bu firmada kalacağı öne sürülmeye başlandı. Ardından edinilen bilgiye göre ihale Yavuz Selim Er Temizlik firmasına verildi. Daha önce çoğu kez Konyaaltı Belediyesi'nin temizlik işlerini yapan Açıkel Temizlik firmasının araçlarını da kullandığı öğrenildi.


Böcek: Problem yok
KİK'e itiraz edilen temizlik ihalesindeki iddiaların sorulduğu basın bürosu müdürü ve belediye başkan yardımcısı sustu. Yerine Konyaaltı Belediye Başkanı Böcek konuştu! Böcek, 'Bir şikayet varsa savcılık orada. KİK'e de gidebilirler. Burada bir problem yok' iddiasında bulundu

Konyaaltı Belediyesi Temizlik İhalesi'ndeki iddiaların sorulduğu belediye basın müdürü ve temizlik işlerinden sorumlu belediye başkan yardımcısı Mustafa Gürbüz, açıklama yapamadı. Bunun yerine belediye başkanı Muhittin Böcek iddialara yanıt verdi! Böcek, ihalede eksik olmadığını savundu. İddialarla ilgili olarak önce eskiden temizlik işleri müdürü olan ve şimdilerde temizlikten sorumlu Konyaaltı Belediye Başkan Yardımcısı olan Mustafa Gürbüz arandı. Gürbüz, geçen afta Cuma günü sekreterine bırakılan notlara rağmen aradan belirli bir süre geçmesine rağmen iddialara yanıt vermedi. Ardından dün telefonla aranan Konyaaltı Belediyesi Basın Müdürü de iddialara yanıt veremedi. Kısa süre sonra, basın mensuplarının konuyla ilgili muhatapları olan kişiler yerine Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek aradı!

Böcek şöyle konuştu:
'Burası Konyaaltı Belediyesi'dir. Burada her şey yasa ve yönetmeliklerle yapılmaktadır. Bugüne kadar ihalelerde bir sıkıntı olmamıştır. Bir sıkıntı yaşanmamıştır. Burada bir problem yoktur. Göreve geldiğimiz 1999 yılından bu yana her şey yasa ve yönetmelik içinde yapılmıştır. Bir şikayet varsa savcılıklar oradadır. Kamu İhale Kurumu'na da (KİK) gidebilirler. KİK'in cevabına göre herkesin haklılığı ortaya çıkacaktır. (KİK'e zaten şikayet yapıldığı söylenince) Belediye hizmet binası ihalesinde de aynı şey olmuştur. KİK'in cevabı beklenmektedir.'

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a