banner244

Torba'dan Antray çıkar mı?

Torba Yasa'daki maddeler, randımanlı çalıştırılmadığı iddia edilen Antray'ın Ulaştırma Bakanlığı'na devrine yol açabilir. Kurulacak trafik kameraları ise belediyeye gelir getirebilir. Belediye, vatandaşa kesilen trafik cezasından gelir elde edecek!

Yasaya göre Ulaştırma Bakanlığı, büyükşehir belediyelerinin bakanlığa devrettiği şehir içi raylı ulaşım sistemleri ve metro projelerini mevcut sözleşmeleriyle devralabilecek. Bu sözleşmeler devralınırken yapılacak işlemler damga vergisi ve harçlardan müstesna olacak.

Antray adı verilen ve randımanlı çalıştırılmadığı öne sürülen Antalya'daki aylı sistem de bu maddeden faydalandırılabilir. Ulaşım kulislerinde belediye istemezse raylı sistemi Ulaştırma Bakanlığı'nın alamayacağı öne sürülürken bir gurup ise bakanlığın buna el koyabileceği görüşünde. Geçtiğimiz gün onaylanan ancak henüz Resmi Gazete'de yayımlanmayan Torba Yasa'daki bir madde sayesinde ilerleyen zamanlarda trafik yoğunluğunu kameralarla izlemeyi planlayan ve buna göre akıllı trafik sistemi kurmayı amaçlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi gelir sahibi de olabilir. Çünkü Torba Yasa'daki bir madde de 'Belediyelerin kendi bütçelerini kullanarak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek için kuracağı elektronik sistemlerinin Emniyet Genel Müdürlüğünce trafik ihlallerinin tespiti amacıyla kullanılması durumunda, kesilen trafik idari para cezalarının yüzde 30'u ''sistem kullanımı hizmet bedeli'' olarak belediyelere ödenecek' ifadesi yer alıyor. Yani belediye, vatandaşa kesilen trafik cezasından gelir elde edecek.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a