banner153
banner230
banner203

Tünektepe artık halkın hizmetinde

Özel idare binası yıkılmayacak
Özel İdare binasının ''hayalet bina'' değil, ''hayallerimizi süsleyen bina'' olarak nitelendiren Altıparmak, ''Çünkü burası gelir getirecek bize. Selekler ve önündeki ada olmasaydı orayı yıkardık. Burayla ilgili gelen rapor yıkılmaması, güçlendirilmesi yönünde. Binanın en az 4 katını tıraşlayarak, Antalya'nın siluetine zarar vermeyen bir dış cephe giydirmesiyle Antalya'ya kazandırmayı düşünüyoruz'' dedi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nin kayma tehlikesi bulunduğu belirtilen falezlerle ilgili raporunu henüz tamamlamadığını söyleyen Altıparmak, ''Bölge, göçme riski altında, oranın risk taşıdığı görülüyor. Rapor henüz gelmedi'' diye konuştu.


Turizm danışma bürosu merkezde
Vali Altıparmak, burada turizm verileriyle ilgili bilgi verdi. 2009 yılı mayıs sonu itibariyle Antalya'yı 2 milyon turistin ziyaret ettiğini belirten Altıparmak, geçen yılın aynı döneminde Antalya'ya 2 milyon 350 bin turist geldiğini, bu yıl da bugün itibariyle Antalya'ya gelen turist sayısının 2 milyon 553 bin olduğuna dikkati çekti. Altıparmak, ''Ayın sonuna daha 5 gün var. Mayıs ayı sonuna kadar 3 milyon 100 bin turisti bulacağız. Bu yüzde 29.3 oranında artışa tekabül ediyor, turist sayısındaki artış yüzde 30'lara çıktı'' diye konuştu.Okuma yazma oranında birinciyiz
Sarısu'nun en çok sel basan yerlerden biri olduğunu kaydeden Altıparmak, belediye imkanı olmayınca DSİ olanaklarıyla bölgenin yapıldığını ve artık bölgede sel yaşanmadığını kaydetti. Aksu Çayında, DSİ ıslah çalışması olduğunu belirten Altıparmak, Aksu'da derinliğe uygun şekilde 2 yat limanı yapılacağını, sel ya da deniz geriye bastığında kapaklar kapanarak yatların korunacağını anlattı. Antalya'nın mezarlık sorunun çözüldüğünü belirten Altıparmak, kardeş şehirler yolunun tahsisini tamamlayıp belediye teslim ettiklerini söyledi. Zeytinköy'ün Antalya için önemli olduğunu vurgulayan Altıparmak, ''Zeytinköy'le ilgili tüm kamu kurumlarını hareket geçirdik. Çok da iyi yol alındığını düşünüyorum. Ama çalışmalar yeterli değil'' dedi.

Tünektepe'ye aileler gelsin
Özel İdare'nin işletmeye başladığı Tünektepe'de onlarca kaçak yapının türediğine dikkati çeken Altıparmak, şöyle konuştu: ''Birçoğu izinsiz yapılmış. Milli Parklarla ilgili sıkıtımız var onu çözmeye çalışıyoruz. Milli Parklar Genel Müdürü ile sık sık görüşüyoruz, bir mutabakat sağladık. Buradaki kaçak yapıların yıkılması, temizlenmesi, sade bir yapıya kavuşturulması ve mümkün mertebe ailelerin gelebileceği bir yer olsun istiyoruz.'' Tünektepe'nin işletmesini özel idarenin yaptığını belirten Altıparmak, ''ޞirket kurulduktan sonra profesyonelleşerek işletilmesi lazım. Burası Antalya'nın modern yüzüne hizmet edecek noktada değil. Bir çok mimarın görüşünü alıyoruz. Seneye çok daha modern bir yapıya kavuşacak'' açıklamasında bulundu. Tünektepe'ye teleferik projesiyle Sarısu'dan tahsis yapıldığını kaydeden Altıparmak, ''Sarısu'ya geldiğiniz zaman aracınızı park edip teleferiğe bineceksiniz. Küçük kabinler şeklinde rahatlıkla vatanadaşın çıkabileceği bir ortam olacak'' diye konuştu. Altıparmak, Tünektepe'ye teleferiği Özel İdare tarafından gerekirse borçlanarak yapmayı ve işletmeyi düşündüklerini anlattı. Altıparmak Düden'de rafting yapılması işini de Özel İdare'ye vereceklerini, sonra üçüncü şahıslara kiralayacaklarını anlattı.

Özel idare binası yıkılmayacak
Altıparmak, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Özel İdare binasının ''hayalet bina'' değil, ''hayallerimizi süsleyen bina'' olarak nitelendiren Altıparmak, ''Çünkü burası gelir getirecek bize. Selekler ve önündeki ada olmasaydı orayı yıkardık. Burayla ilgili gelen rapor yıkılmaması, güçlendirilmesi yönünde. Binanın en az 4 katını tıraşlayarak, Antalya'nın siluetine zarar vermeyen bir dış cephe giydirmesiyle Antalya'ya kazandırmayı düşünüyoruz'' dedi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nin kayma tehlikesi bulunduğu belirtilen falezlerle ilgili raporunu henüz tamamlamadığını söyleyen Altıparmak, ''Bölge, göçme riski altında, oranın risk taşıdığı görülüyor. Rapor henüz gelmedi'' diye konuştu. Altıparmak, Antalya'ya yabancı yatırımcı ilgisinin devam ettiğini belirterek, BAKA'nın yoğun çalışmalarıyla işadamlarının bölgeye geldiğini anlattı. Altıparmak, yatırımcıların en çok, tarım, lüks konut, golf sahaları, AVM'lerle ilgili geldiğini belirterek, sözlerini ''Benim tavrım üretim, katmadeğer ve istihdam sağlayacak yatırımlar olması yönünde'' diyerek tamamladı.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a