banner244

TÜRÇEV’den uyarı
banner246

Denizin temiz olduğunu simgeleyen 'Mavi Bayrak' başvuruları sona erdi. 2019 yılı için verilecek Mavi Bayrak başvuruları Ankara'da toplanacak ulusal jüri tarafından değerlendirilecek. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) İl Koordinatörü Çevre Yüksek Mühendisi Lokman Atasoy,Türkiye'nin Mavi Bayrak’ta lokomotif kentinin Antalya olduğunu, 2018 yılında sahip olduğu Mavi Bayrak sayısının 200 olduğunu söyledi. 2019 yılında da bu sayının aynı kalacağını düşündüğünü belirten Atasoy, Mavi Bayrak kriterlerinin en başında temiz denizin geldiğini söyledi.

Temizlik birinci kriter
Mavi Bayrak sayılarını etkileyen ana unsurların altyapı ve deniz temizliği olduğuna işaret eden Lokman Atasoy, "233 noktadan deniz suyu numunesi alarak inceliyoruz. Oradaki verilere bakıyoruz, 4 yıllık verilere göre kıyaslıyoruz. Mavi Bayrak alacak yerde arıtma tesisi var mı bunu sorguluyoruz. Çünkü arıtma tesisi ana kriterlerin başında geliyor. Tüm bunlar tamam ise başvurular Ankara'ya ulusal jüriye gönderiliyor. Son onayın ardından mayıs ayında Mavi Bayrak alan yerler açıklanıyor" dedi.

Finike-Demre bölgesi
Mavi Bayrak'ta Antalya merkez, Manavgat, Alanya, Serik ve Kemer gibi bölgelerin altyapıları nedeniyle sıkıntı yaşamadığını anlatan Atasoy, "Finike ve Demre bölgesinde arıtma tesisi çalışmaları yapılıyor. Bu iki ilçe ve çevresi bizim için önemli. Artık oralarda da Mavi Bayrak dalgalanabilecek. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Arıtma tesisinin önemi
Atasoy, Mavi Bayrak kriterleri arasında ilk sırayı alan deniz temizliği olduğunu, bunun için arıtma tesisi yapılmasının önemli olduğunu söyledi. Dere ve akarsuların rehabilite edilerek kirleticilerin denize ulaşmasının engellenmesi gerektiğine de işaret eden Atasoy, "Aynı şekilde kaçak deşarjlar tespit edilerek önlenmeli. Yağmur suyu kanallarından gelecek kirleticilere karşı önlem alınmalı. Eğer Antalya'nın denizi düşerse her şey düşer. Çünkü Antalya dünyanın dikkatini çeken ön planda olan bir kent. Antalya'da deniz kirliliği domino etkisi yaratacaktır. Turizm başta olmak üzere turizmin beslediği alt kolları olumsuz etkilenecek. Sezon öncesi önlem alınsın" diye konuştu.
DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a