banner153
banner230
banner203

Türel: 2018 yeni bir yatırım yılı olacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 Mali Yılı Performans Programı ile ilgili olarak Kasım ayı devam meclisinde konuşan Başkan Menderes Türel, “2014 yılında hizmet sahası 19 ilçeye yükselen Belediyemizin cari harcamalarını kontrol altında tutarak yatırım bütçesini arttırması bir finans mühendisliği başarısıdır. 2017 yılında yatırım bütçesinin 1 milyar TL gibi rekor bir hacmi bulması belediyemiz, hatta Antalya tarihinde bir dönüm noktasıdır. Turizmdeki hızlı büyüme ve gerek bizim gerekse Hükümetimizin yaptığı yatırımlarla Antalya 2017’de yeniden güçlü bir çıkış yakaladı, böylece 2018’e çok daha iddialı bir şekilde hazırlandık” dedi.

Büyük yatırımlar
Performans programının 2018’in Antalya için yeni bir yatırım yılı olacağını net olarak gösterdiğini ifade eden Türel, “Gazipaşa’dan İbradı’ya, Korkuteli’den Kaş’a, ilimizin dört bir yanında toptancı hal, sulama, cadde güzelleştirme, sosyal merkez yatırımlarımız devam ediyor. Boğaçayı Projesi, Konyaaltı Plajı, Kruvaziyer Liman, Raylı Sistem 3. Etap yatırımları gibi büyük yatırımlarımız, Alanya entegre katı atık bertaraf ve elektrik üretimi projelerimiz de gelecek yılın çalışmaları arasındadır. Antalya artık altyapı yatırımlarında büyük mesafe almış, akıllı şehir projelerinde, tarihi şehir dönüşümü, engelsiz kent, kimsesiz yaşlılarımız için bakım evi, kent müzesi, Ulu Cami, Türk-İslam Eserleri Müzesi gibi projelerde ilerlemeye başlamıştır” diye konuştu.

Bütçe büyüdü
‘Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 yılında gerçekleşen 424 milyon bütçesinin içerisindeki yatırım miktarı 55 milyon liraydı. Yaklaşık bütçesinin yüzde 25’i yatırım için harcanmaktaydı” diyen Türel, bugün bütçenin büyüdüğünü belirtti. Türel, “Yatırım miktarlarımız maşallah diyelim bereketiyle aldı başını gidiyor. 2017 senesinin 10 aylık gerçekleşme oranları itibariyle bunları söylüyorum 1 milyon 382 bin lira gerçekleşen gider bütçemiz içerisinde gerçekleşen yatırım 726 milyon lira. Yüzeysel olarak baktığımızda da 2018 bütçesinde yatırım oranımızın aşağı yukarı yüzde 58’lik bir yatırım bütçesiyle bir pay ayrıldı açık ve nettir. Yatırımların bu şekilde artmış olması düşünebiliyor musunuz Antalya Büyükşehir Belediyesi 2013 senesinde 55 milyon yatırım yapıyor iken, bugün 2017’nin ilk 10 ayında 726 milyonluk bir yatırım yapabilen belediye haline gelmiş. Bu fevkalade önemli bir başarıdır” dedi.

Kaynakları en iyi şekilde değerlendiriyoruz
2018 yılında da taslak bütçede 1 milyar 847 milyon liralık bir yatırımı öngördüklerini kaydeden Türel, “Bir taraftan bu yatırımları yapıyor iken bir taraftan kaynaklarımızı da en iyi şekilde, verimli değerlendirmeye çalışıyoruz. Kalemler içerisinde en büyük harcama giderimiz personel bütçesi açısından da bütçemiz fevkalade başarılı. Tabi taşeronla personel bütçemizi değerlendirmemiz gerekiyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 senesinde 424 milyon Türk lirası olarak gerçekleşen gider bütçesinin içinde 181 milyonu personel gideriymiş, taşeronla beraber. Yani bütçesinin yüzde 43’ünü personele ödeyen bir belediye. Böyle olduğu için de yatırıma para bulamamış zaten. Biz şimdi ne yapıyoruz? İşte buralardan kısmak suretiyle adeta sineğin yağını çıkartarak yatırım bütçemizi arttırabilme başarısını gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Müthiş bir başarı öyküsü
Personel giderlerini daha da aşağı seviyelere çekeceklerini belirten Türel, “2015 senesinde taşeron dahil personel giderimiz yüzde 38’e düşmüş. 2016 senesinde yüzde 33’e düşmüş. 2017’nin 10 aylık performansı içerisinde de toplam personel giderimiz taşeron dahil yüzde 25’e düşmüş. Yeterli görmüyoruz, 2018 senesinde bunu taşeron dahil yüzde 18’e çekeceğiz. Bu müthiş bir tasarruftur. Müthiş bir başarı öyküsüdür. Bütün bunlara bakıyorken borçlanma rakamlarına da bakmamız lazım. Borçlanma da çok fazlasıyla konuşuldu. Bakınız 2014’ten sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak borç aldığımız rakamları, fiili gerçekleşen borç rakamlarını sizinle paylaşıyorum. 2014’te 16 milyon TL almışız. Toplam aldığımız borç. 2015’te sıfır lira almışız. 2016’da 66 milyon almışız, 2017’de 204 milyon lira toplam borçlanmamız olmuş. Bizim 4 senede toplam aldığımız borç rakamı 286 milyon lira” şeklinde konuştu.

1 milyar 70 milyon TL borç ödedik
30 Mart 2014 tarihi itibariyle 1 milyar 275 milyon TL’lik bir borç devraldıklarını vurgulayan Türel, “Bunu şunun için ifade ediyorum. Bu o günkü gerçekleşen gider bütçesinin dört misli bir rakam. Bakın Antalya Büyükşehir Belediyesi gerçekleşen gider bütçesinin dört misli bir rakamla borç hacmini bize devretmiş. Bugün geldiğimiz noktada gerçekleşen gider bütçesi kadar borcu olan bir Büyükşehir Belediyesi. Gerçekleşen bütçeye göre, yani dörtte 3 düşmüş. O yüzden tabi genişleyen bir sınır da söz konusuyken bunu başarmışız. Bugüne kadar da Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak toplam 1 milyar 70 milyon Türk Lirası borç ödemişiz” dedi.

12 senede ödenecek
Borçlanma rakamları içerisinde 2018’de ihale tekniği açısından 3’üncü etap raylı sistemden dolayı yaklaşık 700 milyon TL’lik bir borçlanma giderinin gözüktüğünü belirten Türel, “Biz bunu 12 senede ödeyeceğiz. Ama bunun hepsini ihale edebilmemiz için 2018 senesine koymak zorundayız. Siz bu rakamları görünce Büyükşehir Belediyesi sanki çok fazla borçlanacakmış gibi anlayabilirsiniz. Ama reel olarak durum bu değil. Dediğim gibi 700 milyon TL’lik raylı sistem borçlanmasını 12 senede ödeyeceğiz. 3 senesi de ödemesiz. Biz bütçe tekniği olarak bunun hepsini sanki 2018’de harcayacakmışız gibi koymak durumundayız, ödeneği olmazsa ihalesini yapamayız çünkü. Bu borçlanma rakamlarının yüksek gözüküyor gibi olması, fiili bir durum değildir” şeklinde konuştu.

Fitch de teyit ediyor
Türel, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ayrıca şunu da ifade edeyim, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi aslında tam bir denk bütçedir. Nereden bakarsak bakalım, gerçekten Büyükşehir Belediyemiz bütçe performansı itibariyle bence fevkalade önemli bir noktaya gelmiştir. Bunu uluslararası kredi kuruluşları da başta Fitch olmak üzere hakkını teslim etmektedir. BB+ notumuz yani yatırım yapılabilir bir belediye olma özelliğimiz aynı bundan önceki senelerde olduğu gibi 1 ay önceki raporda da teyit edilmiş, bu da zaten bu bütçe performansını onlar çok ciddi şekilde irdelemekteler, analiz etmekteler ve bunları uluslararası piyasalarla paylaşmaktalar. Bu performans notunun korunması bütçemizin başarılı bir şekilde uygulandığının en önemli göstergelerinden biridir.”

Umut ÖZEN

 

 

 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Süleyman ozmen 1 yıl önce

Sayin başkanım kirası imar ini bekliyoruz

banner20

banner221

a